Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 

Agentie turism travos.ro ,pareri.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,795
  • Înscris: 12.09.2015
Salutari.A fost cineva in vacante cu Travos?Cum au decurs lucrurile,totul a fost in regula la destinatie/hotel?
Pana acum am fost cu DirectBoking(90%) si Plaja.ro ,dar pe Travos am gasit niste oferte interesante asa ca apelez la experienta voastra cu aceasta agentie de turism.

Attached Files



#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,351
  • Înscris: 07.11.2006
[...] sa nu uiti de asigurarea storno si cea de sanatate. Niciodata, chiar daca pare mare suma de plata sau nejustificata.

Edited by Barboso, 10 March 2023 - 00:24.
Offtopic


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In zilele de azi, cea mai buna agentie esti chiar tu.

#4
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,704
  • Înscris: 12.12.2006
Daca prin oferta “interesanta” intelegi cumva ieftina, fii cu ochii in patru la tepe. Cel mai frecvent asa se dau tepele, oferte “bune” si apoi agentia dispare, nu mai raspunde nimeni la telefon si variatiuni pe aceasta tema.

Nu stiu nimic de agentia de fata. Eu nu apelez la agentii, ma organizez singura.

#5
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.03.2009

 PiticVerde, on 08 martie 2023 - 19:14, said:

Salutari.A fost cineva in vacante cu Travos?Cum au decurs lucrurile,totul a fost in regula la destinatie/hotel?
Pana acum am fost cu DirectBoking(90%) si Plaja.ro ,dar pe Travos am gasit niste oferte interesante asa ca apelez la experienta voastra cu aceasta agentie de turism.
Agenţia de turism Book & Travel, deţinătoare a site-ului travos, a fost fondată în Iaşi, în anul 2012 si s-a extins la Bucuresti in anul 2016. Are sedii si in Brasov, Craiova, Galati, Focsani, Dorohoi si Chisinau. Am gasit asta pe pagina de net a agentiei, nu am fost cu ei dar îi stiu de ceva ani de pe internet pentru că am mai studiat si eu ofertele lor.

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 29.10.2014
Cred ca toate agentiile lucreaza cu aceeasi furnizori in fundal ca HotelBeds sau Expedia. Iar pe partea de zboruri cred ca operatorii lor se duc direct pe site-urile de la Wizzair sau EasyJet/RyanAir si iau preturile de acolo. Pui un 15% peste si asta e pachetul.

#7
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008

View PostRedDev, on 08 martie 2023 - 21:52, said:

Cred ca toate agentiile lucreaza cu aceeasi furnizori in fundal ca HotelBeds sau Expedia. Iar pe partea de zboruri cred ca operatorii lor se duc direct pe site-urile de la Wizzair sau EasyJet/RyanAir si iau preturile de acolo. Pui un 15% peste si asta e pachetul.

Total gresit. Pe multe destinatii se lucreza direct cu hotelurile, se iau camere in avans (garantii, de unde si rezulta tarife mai bune la agentii decat la receptia hotelului, asta daca nu este hotelul disperat sa isi vanda el camera si lasa din pret). In ceea ce inseamana formarea pachetului este aceeasi poveste (locuri pe avion cumparate din timp + cazari+ servicii la sol + asistenta = pachet)

#8
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 29.10.2014
Ciudat, eu ce am auzit e ca hotelurile vor sa scape de intermediari (de la agentiile de turism obisnuite la booking.com la HotelBeds) si sa vanda pachete direct. Dar aici vorbesc de hoteluri de pe alte continente decat cel european.

Edited by RedDev, 09 March 2023 - 11:01.


#9
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008
Majoritatea hotelurilor isi fac vanzare prin intermediari - agentii turism, booking, etc.. Sunt putine hoteluri care au capacitatea sa se vanda singure fara ajutor si este mult mai usor pentru hotel cand vine de exemplu o agentie (sau mai multe) si iti cumpara din start jumatate din camere pentru intreg sezonul de vara in avans. Indiferent de locul/continentul pe care se afla hotelul, se lucreaza pe acelasi principiu.

Si da hotelul ar prefera sa vanda direct catre turisti pentru ca astfel ar vinde la cele mai mari tarife

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadi_ab, on 09 martie 2023 - 15:49, said:

Si da hotelul ar prefera sa vanda direct catre turisti pentru ca astfel ar vinde la cele mai mari tarife
De cele mai multe ori primesti oferte mai mici direct de la hotel, decat prin agentie.
Motivul ? Aia lucreaza in real time si stiu exact cum merge treaba, fata de un contract facut in urma cu un an cu o agentie.
In plus, toti sunt fericiti sa imparta comisionul [datorat agentiei] intre ei si clienti.

Edited by pasilla, 09 March 2023 - 20:24.


#11
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 19.11.2008

 pasilla, on 09 martie 2023 - 20:21, said:

De cele mai multe ori primesti oferte mai mici direct de la hotel, decat prin agentie.
Motivul ? Aia lucreaza in real time si stiu exact cum merge treaba, fata de un contract facut in urma cu un an cu o agentie.
In plus, toti sunt fericiti sa imparta comisionul [datorat agentiei] intre ei si clienti.
Cum spuneam, asta se intampla atunci cand hotelul nu are coloana si incerca el sa fenteze un contract si un parteneriat. In rest tariful de agentie este intotdeauna mai mic. Oricum intram deja in treburi tehnice..:)

#12
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,795
  • Înscris: 12.09.2015

 adisz, on 08 martie 2023 - 19:30, said:

[...] sa nu uiti de asigurarea storno si cea de sanatate. Niciodata, chiar daca pare mare suma de plata sau nejustificata.

Multumesc pentru sfat.Nu am avut nevoie niciodata ,dar mi-am facut intotdeauna aceste asigurari,sa plec cat mai linistit in vacanta.Ambele asigurari au fost maxim 200 lei insumate pe toata familia.

 pasilla, on 09 martie 2023 - 20:21, said:

De cele mai multe ori primesti oferte mai mici direct de la hotel, decat prin agentie.
Motivul ? Aia lucreaza in real time si stiu exact cum merge treaba, fata de un contract facut in urma cu un an cu o agentie.
In plus, toti sunt fericiti sa imparta comisionul [datorat agentiei] intre ei si clienti.

Acum 2 ani am fost la RoseVillage in Sunny Beach si dupa unele discutii prietenesti(intotdeauna ma bag in seama cu totiPosted Image),receptionera mi-a dat o carte de vizita cu un mail si un numar de telefon care nu se regasesc nici pe site-ul hotelului si mi-a spus sa-i contactez si mai mult ca sigur voi obtine un pret mai bun direct cu direct cu ei ,fata de orice agentie.Nu am incercat sa vad daca chiar asa era ,acel an a fost ultimul an cu all inclusive la acel hotel,ei renuntand la acel tip de masa iar eu am pierdut pur si simplu cartea de vizita.

#13
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 28.11.2022
Eu de peste ani folosesc booking.com si nimic altceva.
Este mai scump fata de altele?Nu stiu.
Am avut probleme vreodata cu hotelurile?Nu,deoarece am rezervat doar cazari cu recomandari bune,am citit despre ele,etc,etc.
Ma avantajeaza si faptul ca eu din noiembrie imi fac toate rezervarule pentru anul urmator deoarece stiu exact planul zilelor de concediu si astfel gasesc si oferte mult mai bune.
Intradevar,la majoritatea hotelurilor la care am fost mi s-a spus ca data urmatoare sa ii sun direct pe ei si imi dau reducere mai buna.
Vor sa elimine cat de cat intermediarii.
Personal,eu prefer booking-ul,tocmai pentru flexibilatatea pe care mi-o da si pe care o am.
Cat despre agentia de turism mai sus mentionata,mai bine dai ceva in plus si mergi pe una consacrata si cunoscuta.
Multi se bucura ca platesc mai ieftin si apoi si-au futut vacanta pentru o mica economie.

#14
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Cu a mentionat si AlinaFulg, agentia travos are sedii in Bucuresti, Iasi, Brasov, Craiova, Galati, Focsani, Dorohoi si Chisinau.

#15
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,795
  • Înscris: 12.09.2015

View Postmariusxcom, on 13 martie 2023 - 16:37, said:

Cu a mentionat si AlinaFulg, agentia travos are sedii in Bucuresti, Iasi, Brasov, Craiova, Galati, Focsani, Dorohoi si Chisinau.

Cand a inceput pandemia si stateam toti prin case si ne uitam afara prin perdea Posted Image  aceasta agentie a inchis sediul din Brasov si nu l-a mai deschis.Am recurs tot la DirectBoking,am mers cu ei de 5 ani si am continuat traditia . Posted Image .Preturile anul acesta din nefericire  la SunnyBeach s-au dublat fata de anul trecut.Multumesc la toata lumea pentru sfaturi.Respect.Posted Image. De abia astept sa beau relaxat si infierbantat de soarele dogoritor al Marii Negre berile mele mea preferate. [ https://www.shumensko.bg/videos/drops/bottle_s.png?v=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PiticVerde, 14 March 2023 - 12:34.


#16
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006

View PostPiticVerde, on 14 martie 2023 - 12:32, said:

Cand a inceput pandemia si stateam toti prin case si ne uitam afara prin perdea Posted Image  aceasta agentie a inchis sediul din Brasov si nu l-a mai deschis.
Toate sediile au fost suspendate datorita faptului ca nici un client nu putea ajunge in sedii. In schimb toti angajatii au lucrat de acasa si rezervarile s-au facut online.

Poti sa verifici char tu daca exista si este deschis sediul nostru in Brasov fix in aceeasi locatie.
Oricum eu va recomand sa faceti rezervarile online si in cel mai timp scurt posibil (de regula mai putin de 5 min)  primiti confirmarea disponibilitatii chiar confirmarea rezervarii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate