Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Reparatia masinii pe asigurare in urma unei daune

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cosminG2796

cosminG2796

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2020
Salut colegi! Adresez o întrebare către voi cu gândul că a mai trecut careva prin asemenea situație.
Descriere:
A intrat un inconstient în mine, daunele nu sunt majore, dar in constatarea făcută de reprezentanța Ford sunt cam aceleași aspecte punctate de mine în amiabilă. Ce mă nemulțumește este că dupa acest impact mașină troncăne( pivot, bieleta, nu stiu ce anume) pt ca in acel moment am derapat pe niste denivelari de pe marginea carosabilului. Ford mi a spus ca nu se despagupesc acestea ca deja ar fi fost uzate( nu contest, dar mașină nu avea niciun zgomot suspect). Ce credeți ca e de facut? E drept?

#2
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 16.09.2005
Daca nu prezinta urme de lovituri (deformate, indoite) in urma accidentului le schimbi pe banii tai.
Da, e drept.

#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 17.12.2019
Dacă roata ce scoate zgomot nu a fost lovită de impactul direct dintre mașini nu ai ce face. Dacă ai dat în bordură după impact trebuia constatare de la poliție în locul amiabilei.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 26.06.2009

 cosminG2796, on 06 martie 2023 - 12:36, said:

Ce credeți ca e de facut? E drept?
Daca nu ai cum sa demonstrezi "ca inainte nu facea, iar acum face" - adica nu prezinta lovituri, urme de la accident, etc nu au nici ei cum sa iti inlocuiasca. Un pivot nu troncane de la un accident spate... In cazul asta le inlocuiesti pe banii tai sau traiesti asa cu zgomotele!

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,816
  • Înscris: 06.09.2004
te resemnezi cu gandul ca oricum le venise timpul la inlocuit si le schimbi pe banii tai. am trecut si eu prin asa ceva, m-a lovit unul din lateral si m-a impins cu janta de pe partea cealalta in bordura, s-a ciupit janta. stiu ca pare o chestie minora, dar a costat cateva sute de lei reparatia jantei, nu am fost despagubit. n-aveam nicio sansa sa arat ca janta nu era ciupita inainte de accident…

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Sau iti repari singur ciupitura cu un dremel, cleaner, primer si ceva rasina epoxy. Strict ca sa nu corodeze.

#7
cosminG2796

cosminG2796

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2020
Nu prezinta urme de loviturj, dar masina fiind ricosata intr o zona cu pietris si denivelari  s a produs un soc. Apropo de ce spune un coleg mai jos, nu i venise vremea pivotului, masina nu troncanea, lucru ce ma deranjeaza pt ca legea spune ca masina trebuie readusa la starea de pana in accident.

O sa dau o declaratie pe proprie raspundere in care mentionez ca din urma acestui impact  se produce acel zgomot, urmand ca service ul sa trimita solicitare catre asigurator. Legea spune ca masina trebuie adusa in starea ei de pana in accident. Ma tin de capul lor, nu mi se pare corect. Platesc prea mult asigurare sa ma las jucat pe degete de ăștia.

Edited by Dany_Darke, 07 March 2023 - 08:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate