Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Accident usor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
andrei200012

andrei200012

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.02.2023
Buna seara, vin si eu cu o problema un pic mai speciala sa zic asa. In urma cu 2 ore, dand cu spatele, am atins foarte usor o dubita parcata. Dubita are o zgarietura fina (in zona aripii, deasupra rotii), nu proeminenta. Cunosc faptul ca in 24 de ore de la incident acesta trebuie declarat sau, in cazul favorabil, amiabila. Eu as lasa un biletel in geam insa problema este ca aceasta dubita este abandonata de mai bine de 2 ani de cand o stiu eu in parcare. Am verificat pe net RCA-ul respectiv si apare ca nu ar avea de mai bine de 5 ani, deci probabil ca acolo o sa mai ramana mult timp. De asemenea, dubita e plina de rugina la praguri si alte lovituri si as vrea sa stiu ce e de facut in cazul acesta. Trebuie declarat sau cum se procedeaza? Presupun ca nu ar fi nici pentru proprietar o placere sa vina la politie, mai ales in conditiile in care daca doreste reparatia acesteia, mica zgarietura va fi ultima problema. Acum va intreb, ce ati face in locul meu?

Va multumesc anticipat!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca este exact asa cum afirmi, eu nu as face nimic.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,448
  • Înscris: 11.08.2003
Legal: te duci la politie. Politia te trimite la proprietar (il cauti tu, nu ti-l gasesc ei) sa faceti amiabila. Daca insisti la politie ca nu ai cum sa dai de proprietar dar vrei sa declari accidentul, atunci primesti dovada de la ei cu amenda pentru neasigurarea la manevra cu spatele (sau cum dreaq scrie in lege). Proprietarul poate nici nu afla de patanie dar, dupa un timp va primi o hartie acasa cum ca 30 de zile e pieton pentru nedeclararea accidentului.
Rezultat: tu amenda, el pieton (+amenda), masina (maxim) reparata doar unde ai lovit-o tu

Etic: incerci sa dai de proprietar si vezi cum o dati la pace: bere, amiabila, nimic.
Rezultat: 2 prieteni

Normal: iti iei o bere si te calmezi.
Rezultat: viata merge inainte

Dar daca Universul comploteaza impotriva ta, ala stie de accident, se duce la Politie in 24 de ore, tu ramai o luna pieton, cu amenda si trebuie sa-i dai asigurarea sa-si faca masina.
Eu, in situatia data, un numar in geam si maine, pe la aceeasi  ora, treci pe acolo si iti iei numarul.

Edited by sorin147, 06 February 2023 - 18:22.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,339
  • Înscris: 07.11.2006

 andrei200012, on 06 februarie 2023 - 17:28, said:

Acum va intreb, ce ati face in locul meu?

Eu as urma calea legala, adica m-as duce si as anunta incidentul la politie. Daca totul este asa cum zici (dubita, zgarietura fina, biletel, etc.), fii sigur ca politistii vor fi intelegatori si nu vei pati nimic.

Nu te alta, dar lumea inconjuratoare a devenit foarte "binevoitoare" de un timp incoace si s-ar putea sa nu se stie.

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,619
  • Înscris: 24.02.2017

 andrei200012, on 06 februarie 2023 - 17:28, said:

Am verificat pe net RCA-ul respectiv si apare ca nu ar avea de mai bine de 5 ani, deci probabil ca acolo o sa mai ramana mult timp. De asemenea, dubita e plina de rugina la praguri si alte lovituri si as vrea sa stiu ce e de facut in cazul acesta.


In primul rand , dubita nu are RCA, deci este in culpa. Orice masina parcata pe domeniul public trebuie sa aiba ITP si RCA valabil. Nu are, nu este decat o bucata de fier cu aspect de masina. Legea nu este de partea lui.

Doi, este plina de rugina si gaurita peste tot. Tu chiar crezi ca proprietarul s-ar duce singur la politie ? Ca sa declare ce ? Cum poate el dovedi ca pe langa sutele de indoituri, este una singura provenita de la tine ? E o aberatie.

Edited by Bogotta, 06 February 2023 - 18:25.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,315
  • Înscris: 30.08.2006
Legal se declara accidentul si nu cred ca vei primi nici o amenda. Se poate intampla ca un observator al evenimentului sa anunte politia de incidentul la care a luat parte si nu vrei sa te complici cu retinerea permisului. Ipotetic vorbind.

Edited by Leo2006, 06 February 2023 - 18:40.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001

 sorin147, on 06 februarie 2023 - 18:20, said:

Proprietarul poate nici nu afla de patanie dar, dupa un timp va primi o hartie acasa cum ca 30 de zile e pieton pentru nedeclararea accidentului.
Ai 24 ore sa declari accidentul din momentul in care afli de el.
Lasa mașina o lună în parcare că îi plecat din tara. Nu mi se suspendă permisul că nu am declarat un accident de acum 3 săptămâni. De când vine și constata accidentul are 24 ore sa îl declare la poliție.

Poate are RCA pe VIN făcut ;) nu pe numărul de înmatriculare. Glumesc și eu.

Zgârietură aia e urâtă rău? Dă-i un polish. Însă pe frigul ăsta nu prea merge


#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,339
  • Înscris: 03.12.2005

 sorin147, on 06 februarie 2023 - 18:20, said:

Proprietarul poate nici nu afla de patanie dar, dupa un timp va primi o hartie acasa cum ca 30 de zile e pieton pentru nedeclararea accidentului.

Bancuri. Cauta tu in lege, e paragraful urmator, cel care zice ca proprietarul sau utilizatorul declara accidentul in termen de x ore (24?) de la constatarea producerii accidentului.
Eu am beneficiat de el anul trecut cand dupa vreo 3-4 saptamani am observat sub  stergatoarele uneia din masini biletelul cu numarul autorului spalat de ploaie. Julitura nu o vazusem pe partea pasagerului. Mapa cu lucrarea asta era ultima pe fundul sertarului la rutiera.

#9
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

 Bogotta, on 06 februarie 2023 - 18:24, said:

Orice masina parcata pe domeniul public trebuie sa aiba ITP si RCA valabil.

Da un link la informatia asta.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Articolul 3 Obligativitatea încheierii contractului RCA
Persoanele fizice sau juridice care au în proprietate vehicule supuse înmatriculării sau înregistrării în România, precum și tramvaie au obligația să se asigure pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de vehicule în limitele teritoriale prevăzute la art. 2 pct. 18.


Atata timp cat vehiculul respectiv e pe domeniul public, poate produce prejudicii imputabile.

Edited by pasilla, 06 February 2023 - 19:20.


#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,448
  • Înscris: 11.08.2003
Pe 31 februarie eu ma lovesc cu cineva. Eu ma duc la politie in ziua aia si Politia ia la cunostinta ca pe 31 februarie ora ceva s-a intamplat o nefacuta.
Ala. pe 35 aprilie vede accidentul si se duce la politie.

Cand s-a patit patita, pe 35 cand se duce el sau pe 31 cand am fost eu? :) E un singur accident ce nu are cum sa se petreaca in 2 zile diferite.
O treaba absurda i s-a intamplat unui coleg. Cineva i-a lovit masina in parcare dar la Politie a declarat ca in trafic. Al meu n-a vazut-o in timp util si, ce sa vezi, a ramas pieton o luna pentru nedeclararea accidentului, chiar daca masina aia n-a fost miscata in ziua respectiva.

#12
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 03.02.2007
Declara la politie. E cel mai bine! Si poze obligatoriu cu daunele. Eventual le scoti pe hartie si le depui la declaratie.

#13
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,174
  • Înscris: 06.04.2020

 Leo2006, on 06 februarie 2023 - 18:38, said:

Legal se declara accidentul si nu cred ca vei primi nici o amenda. Se poate intampla ca un observator al evenimentului sa anunte politia de incidentul la care a luat parte si nu vrei sa te complici cu retinerea permisului. Ipotetic vorbind.
Asa este, de ce sa nu previi o posibila neplacere? Incearca varianta mai la indemana cu numarul postat pe geam iar daca omul nu reactioneaza mergi la politie si declara evenimentul.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
@sorin147
24 ore de la constatarea accidentului. Daca masina e parcata, nu sta nimeni geana pe ea cuochii sa o pazeasca.Poate sta si cateva luni in parcare, fara sa te uiti la ea.

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,448
  • Înscris: 11.08.2003
Peste tot am gasit "de la producerea" lui. :)
Daca ai o lege care spune de constatare, pune-o aici, e o informatie de tinut minte.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Articolul 80
(1) Proprietarul, deținătorul mandatat sau conducătorul auto al cărui autovehicul și tractor agricol sau forestier, remorcă ori tramvai a fost avariat în alte împrejurări decât într-un accident de circulație este obligat să se prezinte în 24 de ore de la constatare la unitatea de poliție pe raza căreia s-a produs evenimentul, pentru întocmirea documentelor de constatare.


#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,448
  • Înscris: 11.08.2003
Hai ca tin cu ursu'! Posted Image Pai si cand te loveste unul in parcare, avand tigaia acolo de ceva zile, e altceva decat accident de circulatie? Caci, daca nu e altceva, Art 80 nu prea se aplica din cauza "alte împrejurări".

Edited by sorin147, 06 February 2023 - 20:52.


#18
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 10.05.2004
Inițiator, mergi la politie și declara evenimentul. 99.9% nu pățești nimic - politia nu te sancționează doar pe baza declarației tale dacă mai este și o alta mașina implicata.
Mai mult, îl poți ruga pe polițist sa verifice situația mașinii respective (ITP, RCA) și o sa te lămurești exact care este treaba.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate