Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

Remorca 600 kg

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 07.04.2021
Buna,

ma gandeam sa iau o remorca din aluminiu de 600 kg in caz ca am nevoie sa car diverse, si as vrea sa stiu daca trebuie ceva acte pentru ea, inmatriculare, rca etc.

#2
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu as pleca de la cit tracteaza masina,apoi dezvoltam.

#3
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 07.04.2021
Pai in talon am MMTAAV 5500 kg, la F.1 2800 kg si la G 1800 kg. Am carlig de remorcare si ceva priza care cred ca este pentru conectarea semnalizarii.
Dar din cate am auzit aceste remorci de 600 kg se pot tracta cu orice masina pentru ca sunt foare usoare..

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
NU. Nu ai nevoie de nici un act. Poti sa tractezi si o caruta.
Permis ai ?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
16^1. înmatriculare/înregistrare - operațiunea administrativă prin care se atestă că un vehicul poate circula pe drumurile publice. Dovada atestării înmatriculării/înregistrării este certificatul de înmatriculare/înregistrare și numărul de înmatriculare/înregistrare atribuit;

35. vehicul - sistemul mecanic care se deplasează pe drum, cu sau fără mijloace de autopropulsare, utilizat în mod curent pentru transportul de persoane și/sau bunuri ori pentru efectuarea de servicii sau lucrări;

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postkrtyna, on 10 decembrie 2022 - 19:45, said:

Buna,

ma gandeam sa iau o remorca din aluminiu de 600 kg in caz ca am nevoie sa car diverse, si as vrea sa stiu daca trebuie ceva acte pentru ea, inmatriculare, rca etc.
Inmatriculare , RCA , impozit si ITP la 2 ani !

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

View Postkrtyna, on 10 decembrie 2022 - 19:45, said:

Buna,

ma gandeam sa iau o remorca din aluminiu de 600 kg in caz ca am nevoie sa car diverse, si as vrea sa stiu daca trebuie ceva acte pentru ea, inmatriculare, rca etc.

Inmatriculate - talon, civ, etc;
Asiguare - rca;
Itp - o data la 2 ani ... atentie ca nu toate statiile itp fac (si) ptr remorci, mai conteaza si daca are sau nu sistem franare.

Sper ca ai unde sa o garezi, de preferat ceva acoperit, au prostul obicei sa se cam festeleasca daca stau mult intrun loc (cauciucaria si racoardle electtice se coc de la seare, podeaua rugineste sau de umfla de la apa, etv?


#8
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 07.04.2021
Nu inteleg de ce trebuie RCA la remorca din moment ce remorca trebuie trasa de auto care are deja RCA.
SI ITP la fel, remorca nu poate merge de una singura.
Legile din aceasta tara sunt complet aiurea.
O caruta cu cai care este auto-propulsata de cai poate sa circule bine mersi fara RCA si ITP dar o remorca nu

#9
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
La itp nu ai dreptate.Ca sa existe o minima garantie de functionalitate trebuie sa aiba itp.La asigurare sunt de acord cu tine.RcA la remorci ar trebui sa fie ca afara facultativa.Cind e inhamata la masina e valabila rca al masinii.Doar cind e singura pe drumurile publice ar trebui sa aibe rca.Dar mioriticii au gasit o motivatie pentru rca obligatorie-Daca se deshama singura si face pagube?Lucrul e imposibil,exista cablul de siguranta....Posted Image

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,387
  • Înscris: 24.06.2006

View Postkrtyna, on 11 decembrie 2022 - 08:19, said:

Nu inteleg de ce trebuie RCA la remorca din moment ce remorca trebuie trasa de auto care are deja RCA.
SI ITP la fel, remorca nu poate merge de una singura.
in UK nici numar n-au, agati numarul masinii care tracteaza

#11
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postkrtyna, on 10 decembrie 2022 - 19:45, said:

ma gandeam sa iau o remorca din aluminiu de 600 kg in caz ca am nevoie sa car diverse

Pina acum ai avut vreodata NEAPARAT nevoie de remorca?
Ai condus vreodata masina cu remorca?
Daca DA - ai facut manevre de parcare / garare / intors / etc.?
De cit timp ai permis de conducere?
Pe ce distanta ai avea nevoie sa mergi cu remorca?

Edited by nixrohnson, 11 December 2022 - 12:30.


#12
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,610
  • Înscris: 10.01.2019
Am de 30 de ani remorca, ai nevoie de certificat de inmatriculare, numere, rca la 2 ani si asigurare. Trebuie sa fi atent la ce scrie in cartea masinii: cat poti remorca cu sistem de franare si fara sistem de franare, ce masa proprie are remorca si cat e incarcatura maxima pt ca masa care o poti remorca nu o poti depasii. In general la un autoturism nu controleaza nimeni in trafic acesta masa dar la rca o sa-ti atraga atentia si daca faci vreun accident esti in culpa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate