Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED
 Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 

Aflare date card vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 08.07.2020
Tocmai mi-a fost blocat contul pe Amazon pentru verificare si sunt obligat sa dau dovezi ca eu detin cardurile folosite in comenzile anterioare.
Mi-au fost cerute 3 carduri, doua pe care le pot dovedi, dar unul de care nu mai stiu nimic. Comanda facuta acum cativa ani, probabil printr-un card virtual de pe Revolut sau Monese, card care banuiesc ca a expirat deja.
Mi-au fost oferite ultimele 4 cifre de pe card insa nu reusesc sa gasesc nici o urma de el - nu pe mail, nu pe aplicatiile de banking, nu prin documente.
Exista vreo modalitate sa-l aflu? Oare Revolut si Monese ofera modalitati de a afla un istoric al tuturor cardurilor pe care le-ai avut? Ce pot face?

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,384
  • Înscris: 24.06.2006

View Postgoldieczr, on 26 noiembrie 2022 - 03:53, said:

Mi-au fost cerute 3 carduri, doua pe care le pot dovedi, dar unul de care nu mai stiu nimic.
pai spune-le ca nu mai ai cardul respectiv, lucru adevarat de altfel

#3
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 08.07.2020

View Postdan210, on 26 noiembrie 2022 - 04:13, said:

pai spune-le ca nu mai ai cardul respectiv, lucru adevarat de altfel

Nu exista asa ceva. Le spui asta si iti blocheaza contul pentru ca nu poti dovedi ca tu detii cardul. Am trecut prin ore de customer support, live chat, apeluri, nimic, mereu 'I will send your request further to X team' si la ceva timp primesc acelasi mail, sa trimit documente care dovedesc ca eu detin cardul.

Uitandu-ma pe adrese de mail si tot felul de site-uri pe care am mai facut plati, am impresia ca de fapt cardul este de BCR, insa daca asa este, este unul vechi la care nu mai absolut nici o hartie. Oare daca ma duc la BCR, dupa vreo 3-4 ani de cand am avut cardul, mai am vreo sansa sa-mi dea ceva documente doveditoare?

#4
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru ca zici de BCR:

In Georgica ai un magazin (sau extraoptiuni). Activeaza-ti de acolo istoricul pe 7 ani, costa 12LEI si se plateste o singura data. Din acel moment vei avea acces la istoricul conturilor (toate cate ai active, dar nu si cele inchise intre timp) pe anul curent plus 7 ani calendaristici care il preced; de exemplu azi ai avea acces la operatiile incepand cu 1.I.2015. Daca a fost platit cu un card BCR atunci operatia trebuie sa apara in istoric - cu beneficiar, suma, data/ora, nu mai stiu daca apare si RRN-ul. Pune-te pe cautat. Ca sa fie mai usor ai filtrare dupa interval de date, parte din textul descrierii (ar trebui sa apara pe acolo ceva gen ‘Amazon’?), etc.

Note:
  • Cele de mai sus nu iti vor spune ce numar avea cardul, dar dovedeste ca acele plati sunt facute din contul/banii tai deci eu zic ca ar trebui sa fie suficient ca verificare.
  • Cele de mai sus sunt valabile sigur pentru un card de debit. La cardurile de credit nu stiu cum este, mai exact nu stiu daca poti vedea istoricul cu ani in urma la un card expirat si reinnoit (poate da, dar nu stiu), sau unul pe care l-ai inchis (probabil nu).
Daca te duci intr-o unitate poti cere extras de cont pe orice perioada din urma, inclusiv pe conturi care nu mai sunt active, dar trebuie sa stii exact ce vrei fiindca un extras acopera o perioada de maxim o luna si se taxeaza fiecare extras in parte, deci e cam scump sa ceri extras pe ultimii 10 ani…

Edited by sags, 26 November 2022 - 06:48.


#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 20.05.2013
Sterge contul si creeaza unul nou. Mi se pare dubios sa iti ceara cardurile vechi.

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,218
  • Înscris: 05.05.2003
Se practica... si la T212 se cere asta, daca vrei sa anulezi un card de top-up (expirat, sau nu) din lista sau cardul principal spre care faci retrageri.
De preferat sa pastrati pe undeva prin sertare toate cardurile expirate (cel putin o perioada)

Edited by rz, 26 November 2022 - 09:51.


#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,548
  • Înscris: 13.03.2005
Se poate să intri aplicația Revolut/Monese, în istoric tranzacții, și să generezi un extras de pe acea tranzacție de acum câțiva ani. Și în Revolut și în Monese și îți apar ultimele patru cifre ale cardului plus codul de referință RRN al plății....

#8
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postgoldieczr, on 26 noiembrie 2022 - 04:17, said:

Oare daca ma duc la BCR, dupa vreo 3-4 ani de cand am avut cardul, mai am vreo sansa sa-mi dea ceva documente doveditoare?

Acum vreo 7-8 ani, eu am asteptat la BCR cam 15 minute sa dea o tanti scroll din mouse, in lista mea de tranzactii.
Voiam sa stiu primele tranzactii dintr-un cont uitat, a facut scurta la mînă facind scroll.
Ca sa-mi spuna ca restul din urma, inca vreo 3 ani, trebuie scosi din arhiva centrala si dureaza 1-2 saptamani.
Am renuntat.
Ce vreau sa zic, da, se poate ce vrei tu. Cred ;)

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am deblocat un cont de amazon cu doar 2 din 3 carduri pentru ca efectiv al 3 lea nu mai exista ( nu expirase dar nu mai aveam cont la banca respectiva ).
Le-am explicat la telefon omeneste si au inteles.
Mai suna-i si explica-le CLAR ca nu mai ai cont acolo, au trecut atatia ani.

Dar clar, caci sunt plictisiti si nu sunt tocmai binevoitori.

#10
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 24.04.2013
@wertyck: Cat timp e disponibil istoricul in Revolut si Monese? Intreb, chiar nu stiu si sunt curios - si devine important in situatii ca aceasta. Inteleg ca in cazul initiatorului e vorba de tranzactii de acum cativa ani, plus ca in alte aplicatii, parca in BT Pay este asa, vezi doar operatiile de la ultima instalare a aplicatiei/ ultima inregistrare a acelui card in aplicatie, nu si cele anterioare chiar daca sunt foarte recente.

Edited by sags, 26 November 2022 - 10:39.


#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,548
  • Înscris: 13.03.2005
Eu îl am de când am făcut contul Revolut/Monese, adică de peste patru ani la ambele... Nu e afectat de faptul că am instalat aplicația din nou, pe un nou telefon acum un an, istoricul e accesibil.

Pentru tranzacțiile din BT eu îți recomand să folosești aplicația băncii NeoBT, care îți dă istoricul de când ai contul, sau oricum cu cinci șase ani în urmă, minim...

Edited by wertyck, 26 November 2022 - 12:12.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Parca in ultimii ani numarul cardului ramanea neschimbat la toate bancile, doar data expirarii se schimba si evident CVV-ul.

Edited by MembruAnonim, 26 November 2022 - 12:13.


#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,548
  • Înscris: 13.03.2005
Nu, doar câteva bănci au chestia asta. Am văzut la Raiffeisen doar, dar poate mai sunt câteva la care rămâne numărul de card și doar data și CVV-ul se schimbă.

Dar cele 10 entități la care am prelungit eu cardurile, Nu păstrau nici una același număr.

#14
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 24.04.2013

View Postwertyck, on 26 noiembrie 2022 - 12:11, said:

… Pentru tranzacțiile din BT eu îți recomand să folosești aplicația băncii NeoBT, care îți dă istoricul de când ai contul, sau oricum cu cinci șase ani în urmă, minim...
Stiu de NeoBT, dar unii nu il au ci folosesc exclusiv BT Pay pentru ca e gratis si au impresia ca e suficient.

DAR am verifica acum si atat in NeoBT cat si in BT24 nu am la dispozitie istoricul decat pe 4 luni in urma (atat la istoric cont cat si la cel al cardului de debit) - extrem de putin, nu ma asteptam. Astazi la filtru nu pot seta o data de inceput anterioara 29.VII.2022 si sunt client de mult mai mult timp. Sper ca in unitate as putea obtine extrase mai vechi de atat, dar in cazul initiatorului (si de fapt cam al oricui altcineva) ar fi cam greu de pus in practica fiindca banuiesc ca nu stie exact datele tranzactiilor ca sa ceara unele luni anume.

Edited by sags, 26 November 2022 - 13:16.


#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 08.02.2011
Dar amazonul asta ce treaba au ei cu cardurile ? Cumperi, platesti, incaseaza, livreaza marfa si aia e.

Sa te rogi tu de magazine sa iti ia banii ? Dubios.


Eu nu am mai pomenit asa ceva.


#16
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 24.04.2013
M-am uitat acum de curiozitate si la CEC si acolo e disponibil online istoricul pe perioada de 1 an din urma. Deci azi pot seta data de inceput cel mai devreme pe 26.XI.2021.

#17
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 31.07.2015
Nu am nici cea mai vagă idee cum s-ar putea, pentru că nu am pățit așa ceva niciodată.
Dar ălora le-a convenit când au luat banii de pe cardurile alea, nu? Nu cumva vor și produsele înapoi?

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,548
  • Înscris: 13.03.2005

View Postsags, on 26 noiembrie 2022 - 14:29, said:

M-am uitat acum de curiozitate si la CEC si acolo e disponibil online istoricul pe perioada de 1 an din urma. Deci azi pot seta data de inceput cel mai devreme pe 26.XI.2021.

Merge și mai în urmă se interoghezi, am verificat eu mai înainte, doar că îmi spune să nu aleg un interval mai mare de 90 de zile; îți pun imediat și poza.

Attached Files


Edited by wertyck, 26 November 2022 - 14:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate