Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

Transfer euro din contul bancii BPER Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
lucian2017

lucian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.06.2017
Intreb pentru cine se pricepe mai bine,cum pot transfera o suma de aproximativ 1000 euro de la banca BPER din Italia, intr-un cont la o banca din Romania sau un alt artificiu pentru a retrage banii si a plati un comision cat mai mic ?

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,549
  • Înscris: 13.03.2005
Prin transfer bancar normal fiind sepa in Euro, nu ar trebui să ai comision sau un comision foarte mic de genul 1 € per tranzacție. Trebuie verificat lista de comisioane la banca respectivă că acolo vei fi taxat.
În România de exemplu poți să ai cont în euro la Libra Bank și nu ai comision nici la încasare, nici la transfer bancar până în 50000 RON în echivalent euro per tranzacție.

Adică îți faci cont online și gratuit cont de lei și de euro la Libra Bank și ți transfer banii în România.
Dacă asta vrei.

Pentru a-i scoate fără comision, cash, ar trebui să ii pui într un depozit de o lună sau ceva de genul și ai retragere gratuită la casieria în bănci la scadență...

Verifică și cât este comisionul să ii retragi numerar direct de la acea bancă, dacă ești din Italia. Să nu mai cheltui bani cu transfer bancar și alte comisioane în România.

#3
lucian2017

lucian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.06.2017

 wertyck, on 16 noiembrie 2022 - 19:50, said:

Verifică și cât este comisionul să ii retragi numerar direct de la acea bancă, dacă ești din Italia. Să nu mai cheltui bani cu transfer bancar și alte comisioane în România.
Tocmai asta e ca nu sunt in Italia ajung abia la primavara,deschid zilele astea un cont  la Unicredit (oferta de black friday) cu 0 comisioane credeti ca functioneaza ?

Edited by lucian2017, 16 November 2022 - 19:57.


#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 15.05.2010
Tu ii vrei cash euro sau cash lei, ca aici nu inteleg. daca ii vrei cash euro, ai gresit tara....
nu uita ca la incasari de euro in cont de lei banca va aplica cursul ei romanesc.

Edited by pupama, 16 November 2022 - 20:03.


#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,549
  • Înscris: 13.03.2005
În România poate avea cont de lei și cont de euro, fără comisioane, trebuie doar avut grijă să facă transferul în contul potrivit, cel de euro.
Dar retrageri gratuite de euro poate avea, doar dacă are cont de black Friday, sau, cum am spus, la scadența unui depozit.

Dacă îți faci cont la Libra Bank îi poți retrage imediat la casierie, după transferul în contul de euro, comision 5 €, la 1000 euro retrași

Edited by wertyck, 16 November 2022 - 20:07.


#6
lucian2017

lucian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.06.2017

 pupama, on 16 noiembrie 2022 - 20:03, said:

Tu ii vrei cash euro sau cash lei, ca aici nu inteleg. daca ii vrei cash euro, ai gresit tara....
nu uita ca la incasari de euro in cont de lei banca va aplica cursul ei romanesc.
Chiar nu conteaza important sa fie comisionul cat mai mic.

Ce nu inteleg voi fi taxat si de banca BPER cand voi scote/transfera banii ?

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,388
  • Înscris: 18.12.2007
Da sau nu, in functie de cum are banca comisioanele. Ce iti scrie in contract?

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
ii tragi in revolut

#9
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,683
  • Înscris: 20.09.2010
Tu nu esti in Italia si deja stii ca vei face un transfer din BPER?
Asta inseamna ca ai cont la BPER sau vei sa iti faci.
Orice transfer in moneda euro (SEPA) poate sa fie comisionat sau nu, depinde de banca. In general la bancile din Italia exista comisioane pentru transferuri. La ghiseu poate sa fie comision de 3 euro si din internet banking doar de 1 euro.
Eu am cont la Intesa San Paolo, BPER apartine de ISP, si am comision pentru bonifico (transfer) in felul urmator
3 euro la ghiseu (nu am fost niciodata acolo)
1 euro in internet banking
1.6 euro pentru transfer instant din internet banking

Dar nu folosesc ISP pentru transferuri, am alte 2 conturi la banci din Italia la care am transfer instant gratis. Bineinteles transfer in euro in zona SEPA. Daca te intereseaza vorbim pe PM

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,662
  • Înscris: 19.04.2009
1. Deschizi un cont in EUR in Romania
2. Faci un transfer SEPA spre contul de mai sus
3. Te duci la banca, la ghiseu, si ceri retragere in EUR. 1000 EUR e posibil sa aiba in cash, daca nu va trebui sa astepti 1-3 zile.

Fiecare banca are diverse comisioane, unele nu au nici macar ghisee.

#11
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 07.08.2008

 lucian2017, on 16 noiembrie 2022 - 19:57, said:

deschid zilele astea un cont  la Unicredit (oferta de black friday) cu 0 comisioane credeti ca functioneaza ?
Daca ai prins contul cu 0 comision de la Unicredit atunci poti trimite in contul de euro si retragi gratis de la ghiseu. Daca vrei sa faci pe viitor de mai multe ori asa, poti cere card in euro si scoti euro gratis de la ATM - https://www.unicredi...ragere-EUR.html

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 lucian2017, on 16 noiembrie 2022 - 19:57, said:

deschid zilele astea un cont  la Unicredit (oferta de black friday) cu 0 comisioane

Oferta s-a dus.

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,549
  • Înscris: 13.03.2005

 amami, on 16 noiembrie 2022 - 20:43, said:

Tu nu esti in Italia si deja stii ca vei face un transfer din BPER?
Asta inseamna ca ai cont la BPER sau vei sa iti faci.
Orice transfer in moneda euro (SEPA) poate sa fie comisionat sau nu, depinde de banca. In general la bancile din Italia exista comisioane pentru transferuri. La ghiseu poate sa fie comision de 3 euro si din internet banking doar de 1 euro.
Eu am cont la Intesa San Paolo, BPER apartine de ISP, si am comision pentru bonifico (transfer) in felul urmator
3 euro la ghiseu (nu am fost niciodata acolo)
1 euro in internet banking
1.6 euro pentru transfer instant din internet banking

Dar nu folosesc ISP pentru transferuri, am alte 2 conturi la banci din Italia la care am transfer instant gratis. Bineinteles transfer in euro in zona SEPA. Daca te intereseaza vorbim pe PM
Să nu cazi în capcana cărăușului de bani, Money Mule!

#14
lucian2017

lucian2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.06.2017

 MembruAnonim, on 16 noiembrie 2022 - 21:48, said:

Oferta s-a dus.
S-a dus pentru cine nu a aplicat in data de 11,eu am fost sunat si azi semnez contractul.

 tigerheart, on 16 noiembrie 2022 - 21:19, said:

Daca ai prins contul cu 0 comision de la Unicredit atunci poti trimite in contul de euro si retragi gratis de la ghiseu. Daca vrei sa faci pe viitor de mai multe ori asa, poti cere card in euro si scoti euro gratis de la ATM - https://www.unicredi...ragere-EUR.html
Chiar daca am prins contul cu 0 comisioane ma gandesc totusi ca ma va taxa BPER prea mult avand in vedere ca sunt banci din tari diferite .

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,549
  • Înscris: 13.03.2005
Tu intelegi ca exista o norma europeana care prevede ca comisionul de transfer bancar in euro, nu mai poate fi procent din suma ci doar o suma fixa, de 1- 2 euro maxim, daca o faci prin aplicatia bancara a bancii respective?
Indiferent de banca din Europa, la euro nu vei fi taxat "mult" la transferul in euro. Au implementat si un canal separat SEPA pentru aceste transferuri bancare intre tarile din Europa.
Nu esti taxat ca la transferurile internationale Swift, cum ar fi cazul la dolari.

Pe acest canal SEPA exista peste 1350 de banci din Europa intre care acest transfer in euro este INSTANT, indiferent de ora sau zi. Altfel banii ajung in cateva ore in zilele bacnare sau a doua zi dimineata .

Deci foloseste linistit aplicatia mobila a bancii BPER si comisionul iti apare la momentul initierii transferului bancar catre contul de EURO al bancii din Romania.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate