Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

Folosire overdraft pentru inchidere card de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
paulmacarie

paulmacarie

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2022
Buna ziua! Am deja 3 carduri de credit si as vrea sa inchid unul dintre ele, si vreau sa stiu daca pot achita suma restanta folosind un overdraft. Imi puteti recomanda o schema prin care pot folosi overdraftul sa achit mai repede acea suma restanta de pe card?

Multumesc!

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Overdraft sau card de credit, din punct de vedere al dobînzii ești tot pe acolo! Dacă nu ești capabil să acoperi ușor-ușor ceea ce ai de acoperit, varianta cea mai sigură (pentru că e obligatorie, nu de alta!) e un credit standard...

#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,759
  • Înscris: 05.09.2005
Da, teoretic poti. Scoti cash de pe cardul cu overdraft si pui in contul cardului de credit.

Diferentele pot fi semnificative. Exemplu, eu la Unicredit am dobanda la overdraft de aprox. 16%, in timp ce dobanda la cardul de credit este de aprox. 27% (daca nu iei in rate, rambursezi la timp etc).

#4
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 27.09.2006
In principiu depinde de conditiile overdraft-ului, dar de obicei dobanda la overdraft e muuuult mai mica decat la un card de credit.
Si eu as zice ca poti folosi bani de pe overdraft si sa ii depui in contul de credit (fie cash fie prin transfer bancar), si teoretic vei castiga ceva ... dar buba e sa devii disciplinat financiar si sa depui ulterior periodic bani sa acoperi din "gaura" de pe overdraft, sa nu o lasi permanenta.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,337
  • Înscris: 30.08.2006
Mai intai trebuie sa faci o cerere de rambursare anticipata a creditului. Presupun ca cel putin o achizitie a fost facuta in rate.

#6
paulmacarie

paulmacarie

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2022
Stiu procedura de rambursare, dar mai nou poti pune toata suma si sun pe urma si imi anuleaza planurile de rate. Sunt fete dragute astea de la Raiffeisen.

#7
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,759
  • Înscris: 05.09.2005
Ratele nu sunt cu dobanda zero?

Daca da, de ce ai vrea sa rambursezi ratele aste cu dobanda overdraft-ului de 16% sau cat ai tu?

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,550
  • Înscris: 13.03.2005
Eu acum trei ani am închis overdraftul cu un card de credit, pentru că aveam opțiunea de a stinge credite de nevoi personale cu cardul de credit nou deschis la CEC, și le-am împărțit în 24 de rate fără dobândă.
Câștig: eu. Costul suplimentar: 4 lei pe lună.

Încă mai este disponibilă această opțiune la CEC, cu cardul de credit Mastercard și probabil și cu cel Visa.

Edited by wertyck, 08 November 2022 - 17:30.


#9
paulmacarie

paulmacarie

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.09.2022
Problema este ca am deja 3 carduri de credit si as vrea sa inchid unul dintre ele, sau chiar doua, ca sa imi deschid pe cel de la Cec cu 24. Asta e, merg catre cei care imi ofera mai multe beneficii. Problema e ca am deja prea multe si fac figuri astia de la banca, ca la biroul de credit si anaf vad ca deja am 3 carduri si sunt suspiciosi, plus ca apar ca niste credite si imi scar scorul fico, chiar daca nu am avut vreodata intarzieri.

#10
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 28.05.2008
Relatia cu o banca se construieste in timp, bidirectional; beneficiile potential obtenabile de un client bun cu vechime si istoric impecabil de creditare sunt cu mult mai mari decat cele afisate cu prilejul diferitelor campanii de promovare a produselor destinate clientilor retail.
In cazul dvs., existenta simultana a 3 carduri de credit (nu ati precizat numarul entitatilor bancare emitente) ridica desigur un semn de intrebare pentru orice analiza de risc.
Ati primit deja sfaturi punctuale de la stimatii colegi forumisti, iar varianta consolidarii expunerii totale pe o facilitate cu plata in rate fara dobanda este evident cea mai buna (in esenta, cardurile de credit sunt foarte utile pt. a pune la lucru banii altora, insa daca se ajunge la plata de dobanzi, atunci e cam dureros).
Daca niciuna din bancile cu care lucrati in prezent nu are un astfel de produs, atunci varianta CEC Bank este mai mult decat rezonabila.
Sfatul meu este sa urmati o abordare graduala de tipul urmator:
- determinati cat mai exact suma lunara disponibila (venit net - cheltuieli obligatorii - %din venit net pt. cheltuieli neprevazute)
- cautati cea mai buna oferta bancara pentru refinantarea consolidata a sumei totale de plata aferente cardurilor de credit; atunci cand faceti solicitarea, luati in considerare si alte aspecte (posibilitatea asigurarii unui rulaj minim lunar / virarii venitului recurent, alte necesitati de finantare vs. obiective personale etc.)
- rambursati ratele cateva luni si observati daca puteti sustine fara probleme noile obligatii, fara a va indatora suplimentar
Mult succes!

#11
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,510
  • Înscris: 03.12.2021
Daca ratele la card sunt cu dobanda zero, atunci nu merita. Asteptati sa achitati ratele linistit.

Cec poate refinanta in 24 de rate,Brd in 36. Dar nu aplicati din nou daca ati facut-o deja fara succes. Mai bine achitati unul vechi si inchideti-l si mergeti dupa pt refinantare ca sa ramaneti cu unul singur nou.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate