Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Unde se pun robinetii de golire la o centrala de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007
Salut!
Vreau sa fac periodic o curatare cu solutie (de genul Clenex care se baga in instalatie si se lasa sa circule 2 saptamani) la centralele parintilor si socrilor si am cerut unui instalator sa monteze robineti de golire. A zis ca robinetii de golire se monteaza sub centrala pe tevile de tur si retur de la calorifere. Acasa am observat ca am robinet de golire pe turul de la calorifere si pe teava de apa calda menajera, deci nu pe returul de la calorifere cum a sugerat instalatorul. Acum sunt nedumerit. Unde ar trebui sa fie montati robineti de golire? Trebuie montati doi sau e suficient unul ?

Centralele sunt Ariston Genus si Ariston Uno. Am atasat poze cu tevile de sub centrale

Attached Files


Edited by kuki403, 15 September 2022 - 13:47.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001
Zi să pună corect și filtrul Y. Nu pe verticala

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,685
  • Înscris: 24.02.2017

 kuki403, on 15 septembrie 2022 - 13:40, said:

Trebuie montati doi sau e suficient unul ?


Eu am unul singur montat la ultimul calorifer din retea. Sunt vreo 8 sau 9 in total

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
intotdeauna, dar intotdeauna, robinetul de golire se pune in punctul cel mai de jos al instalatiei, nu sub centrala, sus

esti sigur ca ai vb cu un instalator si nu cu vreun brutar? ca nenea nu prea pare sa stie despre ce vb

in punctul cel mai departat de obicei, pe retur

#5
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

 Dany_Darke, on 15 septembrie 2022 - 13:58, said:

intotdeauna, dar intotdeauna, robinetul de golire se pune in punctul cel mai de jos al instalatiei, nu sub centrala, sus
Tevile sunt prin pereti. Nu mai am acum unde sa pun robinet decat pe tevile de sub centrala. Poate nu m-am exprimat corect, poate nu trebuia sa-i zic "robinet de golire", dar mie mi-ar fi perfect pe tevile de sub centrala pentru ce vreau sa fac. De sub centrala pot sa trag un furtun scurt pana in chiuveta sa evacuez apa murdara si e la indemana si robinetul de alimentare cu apa sa pot sa tin apa deschisa sa limpezeasca instalatia.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
ma repet, ca sa intelegi despre ce e vb

e principiul vaselor comunicante. mizeria nu va sta sus, ci va cobori in punctul minim, ca asa zice gravitatia si fizica

daca tu crezi ca vei goli mizeriile din instalatie, golind de la jumatatea inaltimii instalatiei, mult succes

insa cata vreme golirea ta va fi peste nivelului de tur al caloriferelor, in afara de cativa litri din centrala nu vei goli. restul mizeriei o vei plimba in continuare in instalatie si la final ai rezolvat ..... nimic

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001
Daca acolo e singura posibilitate, de ce mai întrebi ce sa faci?
Ai primit sfaturi cum trebuie. Dar dacă tu nu vrei: fa cum vrei.
De filtrul Y ce zici totuși?

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,874
  • Înscris: 07.06.2014
la masina cum golesti uleiul cu toata mizeria? pe la filtrul de ulei sau pe la busonul din fundul baii de ulei?

#9
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 01.02.2010
Tu ai acolo robineti de siguranta, nicidecum robineti de golire.
Asa cum s-a mai spus, robinetul de golire se monteaza in punctul cel mai de jos al sistemului

#10
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

 Dany_Darke, on 15 septembrie 2022 - 14:46, said:

insa cata vreme golirea ta va fi peste nivelului de tur al caloriferelor, in afara de cativa litri din centrala nu vei goli. restul mizeriei o vei plimba in continuare in instalatie si la final ai rezolvat ..... nimic
Cred ca nu ai inteles ce vreau sa fac. Acasa am robinet de evacuare pe tur. Am tras de acolo furtun in chiuveta, am inchis robinetul de siguranta de pe tur (care e deasupra robinetului de evacuare) si am inchis toate caloriferele in afara de unul. Apoi am deschis robinetul de alimentare cu apa avand grija sa se stabilizeze presiunea pe la 2. Apa murdara iesea in chiuveta. Am lasat sa treaca apa prin caloriferul deschis pana cand apa din chiuveta era limpede. Am inchis si am trecut la urmatorul calorifer.

Deci pentru treaba aceasta pare ca imi trebuie un singur robinet, pe tur. Are sens sa imi puna robinet de evacuare si pe retur sau pe teava cu apa calda menajera (cum am acasa)?

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001

 Dany_Darke, on 15 septembrie 2022 - 14:47, said:

la masina cum golesti uleiul cu toata mizeria? pe la filtrul de ulei sau pe la busonul din fundul baii de ulei?
E off topic dar e interesant.
Am o mașină la care bușonul e cu 1 cm deasupra fundului băii. Rămân 100-200 ml ulei vechi. Așa că e mai ok prin extracție pe la joja. Însă nu pot face asta acasă că nu am utilajul ăla.
La service l-au făcut rapid.

#12
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,770
  • Înscris: 01.12.2018
Esti 100% sigur ca nu este fund dublu?  Iar acel spatiu creat, nu este destinat pentru eventuale deformari minore?
@kuki403
NU inteleg nevoia de a face spalaturi periodice ale instalatiei.
Doar nu detoxifici colonul cu clisme periodice.

Edited by tioopedi, 15 September 2022 - 15:39.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur că nu e fund dublu. Am și scut metalic și la 8 ani...a ruginit baia de ulei și mi-a curs 1 litru de ulei in garaj.
O eroare de proiectare a inginerilor. Dopul pe lateral, nu în jos. :(

#14
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 07.02.2011

 dorin_2k, on 15 septembrie 2022 - 13:45, said:

Zi să pună corect și filtrul Y. Nu pe verticala

Dorin, cred ca foarte multi au filtrul Y montat pe verticala sub centrala
(sens curgere apa in sus cu respectarea sensului trecut pe filtru),
+ un alt filtru mai "fin" inainte de chiuveta bucatarie si alimentare centrala,
care e verificat/schimbat mai des.
...
Pentru initiator:
-  baietii care se ocupa cu centralele,
spun ca nu e recomandat sa schimbi apa in instalatia de incalzire.
Motivul: calcar.
Ce tip de calorifere ai: otel sau aluminiu, instalatia chiar necesita spalare?

Edited by costeld69, 15 September 2022 - 19:47.


#15
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

 dorin_2k, on 15 septembrie 2022 - 13:45, said:

Zi să pună corect și filtrul Y. Nu pe verticala
Ideal ar fi sa fie orizontal, dar acum asa e si asa ramane. Ca n-are unde sa-l mute. Pe partea de teava care e acolo orizontala nu pare sa incapa.

Intrebarea mea ramane... Pentru operatiunea de spalare pe care am descris-o mai sus mie imi e suficient sa imi puna un robinet de evacuare. Ma ajuta cu ceva in viitor daca imi pune doi robineti de evacuare? Daca da, pe care tevi sa-i puna?

#16
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,835
  • Înscris: 15.11.2003
Poti face evacuarea manual demontand robinetul retur al caloriferului din baie baie direct la sifon
N-ai nevoie de nimic montat.
Eu n-as lasa asa instalator sa-si bage nasul la ceva functional ptr ca e foarte clar ca nu stie meserie

Edited by radu103, 15 September 2022 - 23:12.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,831
  • Înscris: 01.12.2001
Pune un singur robinet de golire.
Să modifice returul să pună filtrul Y corect.

#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,685
  • Înscris: 24.02.2017

 dorin_2k, on 15 septembrie 2022 - 15:09, said:

. Așa că e mai ok prin extracție pe la joja. Însă nu pot face asta acasă că nu am utilajul ăla.
La service l-au făcut rapid.


Nu e deloc ok uleiul extras pe la joja prin simplul fapt ca mai raman niste sute de ml pe care nu ai cum sa ii scoti. Plus ca surubul din baia de ulei este magnetic si pe el mai poti gasi pilitura fina de fier pe care o cureti frumos. Tu daca scoti uleiul pe la joja nu ai cum sa vezi lucrul asta. Intreaba orice mecanic. Nimeni nu procedeaza asa.

Dar daca tii neaparat poti cumpara o pompa de la Lidl. Era in jur de 100 de lei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate