Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Fraudă prin George BCR?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
cyberpunct

cyberpunct

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.01.2022
Salut.
Poate a mai pățit cineva situația în minunata zi de ieri - 13.09.2022, cu mentenanța suspect de neanunțată a lui George.
Soției i s-au tras bani din cont prin operații succesive de 99 euro în noaptea dintre 12-13.09. George, cât timp a funcționat, a emis informare de plată suspectă.
Sumele erau deja blocate în cont. În această situație, a fost anunțată banca, cardul a fost blocat. Soția a mers personal la bancă pentru a indica dovezile, atât cât s-a putut cu George semi-funcțional. După câteva ore de la anunțarea incidentului, timp în care i s-a precizat să completeze nșpemii de hârtii (pt fraudă online, facem hârtii, trecem peste), banii au început să plece din cont!!!! Banca a menționat că nu poate face nimic, are legătură cu un așa-zis protocol încheiat cu Mastercard.

Sesizări la Poliție, la BCR - că ne-au precizat că nu putem depune la ei sesizarea decât după ce o avem depusă la Poliție, și la DNSC. Îmi pare dubios de neînregulă ca să existe tranzacții ce au trecut de token - soția face ff rar plăți online și, atunci când o face, totul trece via validare token - nu există înrolare a cardului pe vreuna din app-urile de genul fb, google pay.. cardul a stat 3 săpt pe booking.com, aveam ceva avantaje cu el, după care l-am scos. Plăți la POS, chestii uzuale, nimic deosebit.

Așadar, a mai pățit cineva similar? Suntem mai mulți? Mulțumesc

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,671
  • Înscris: 19.04.2009
Cand faci o rezervare pe booking, numarul cardului este vizibil in verbatim pentru aia de la hotel.

Pe langa asta, in afara, cloneaza (romanii*) carduri intr-o veselie. Daca au fost tranzactii fara token/ 3D secure, inseamna ca au fost facute POS card not present sau online dar nu in EU.
Undeva, cardul vostru a fost compromis. La un magazin, la un hotel, undeva.


*Romanii sunt stiuti drept hoti de carduri pe toate continentele, mai ales in America Centrala (+ Mexic, Rivera Maya)

Depui cerere de chargeback, si asta e... data viitoare foloseste carduri de credit pentru cumparaturi, bancile sunt mult mai rapide in a recupera paguba pentru cardurile de credit.

Edited by Lex404, 14 September 2022 - 12:22.


#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 01.08.2006
Nu stiu daca e Frauda BCR, mai de graba, frauda XXXX, ce scrie in extrasul de cont, cine a cerut banii aia. Tind sa cred ca s-au facut plati frauduloase, de catre cineva, pentru ceva anume, nu a trimis BCR banii de capul lui undeva.
Cred ca e o procedura standard pentru fraude de genul, banca trebuie sa verifice cine a validat tranzactia, nu se poate pronunta banca daca e frauda sau nu, ca nu-s politisti. Ei pot verifica doar unde s-a facut tranzactia, catre cine au mers banii, cum s-a facut validarea tranzactiei. Daca constata ca e ceva ilegal, poate iti dau ei banii inapoi, direct, sau doar dupa vreo plangere la politie. Nu stiu procedura.

Cert e ca ei trebuie sa verifice chestiile astea, ca altfel merge tot romanul la banca cu discursul  "mi-a luat emag banii din cont", vine produsul, ramane si cu banii si cu produsul.

Edited by bai3tzash, 14 September 2022 - 12:24.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Pai tranzactiile alea sigur u fost pe card, nu trebuia niciun token - nu au fost prin George.

Si au fost facute banuiesc pe undeva afara - in George la tranzactii art trebui sa-ti apara exact unde au fost facute - magazinul, adresa, tara.
Cel mai posibil card clonat -  la noi e limita la 99 de lei, afara e la 99 de euro folosire fara Pin.

#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,169
  • Înscris: 29.01.2016
Exact asa am vrut sa zic si eu, 99 de eur, ca sa nu fie 100, sa ceara pin.
@cyberpunct : ati scos de undeva bani cu cardul in ultimul timp ? Posibil sa iti fi clonat cardul chiar la un bancomat. Din Romania sau din afara, daca a fost folosit si in afara tarii. Daca nu a fost folosit in afara, atunci ramane doar Romania ca suspiciune.
Mergeti si voi pe firul evenimentelor, vedeti pe extrasul de cont de pe unde ati scos bani, de la ce bancomate si pe unde ati facut tranzactiile cu card la POS.

Edited by Magicwisewolf, 14 September 2022 - 12:56.


#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,261
  • Înscris: 15.05.2008
Eu daca as fi banca si mi-ar pasa catusi de putin de clientii mei as oferi optiunea de securitate si validare pt orice tip de tranzactie,ca este de 1 leu sau de 999 etc.
Aia cu ifose ca tre sa tasteze nspe coduri sa aleaga asta,cine vrea parole peste parole sa poata avea.
Cel mai frumos e cu expresia lor(pt care niste angajati merita dat cu capu de birou) ca la tranzactiile suspecte ingheata,blocheaza tranzactia,apoi dau drumu la bani ca prostii.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,671
  • Înscris: 19.04.2009
Btw. Alea sunt charge-uri la Facebook ads.

Bine, e posibil ca sa fie cardul compromis și vândut pe vreo lista iar apoi cineva l-a folosit pe FB.

https://m.facebook.c...218846068134280


Ai și acolo un form de frauda. Și FB sunt răspunzători pentru ca e online și nu ți-au cerut 3D secure.

Banii ii Primești înapoi (pentru ca tu nu ai autorizat tranzacția), dar durează. (Asta era bine la cardul de credit, ca nu dura, sunt banii băncii nu ai tai)

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,261
  • Înscris: 15.05.2008
Ca si ajuta f mult sa vezi unde a fost ”scurgerea”

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Ajuta, daca nu sunt in tara.
Practic tu nu aveai cum folosi cardul si in tara si afara in acelasi timp.

#10
cyberpunct

cyberpunct

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.01.2022

 bai3tzash, on 14 septembrie 2022 - 12:23, said:



Când propria aplicație informează, că nu poate chiar bloca, tranzacția din considerente de....tranzacție suspectă, tu raportezi la bancă, cei de acolo iau act de situație, iar banii blocați pleacă spre comerciantul de mai sus, 7 tranzacții diferite, 7 Locații diferite, fix în ziua în care George a dat rateuri la funcționare din rațiuni de....mentenanță neanunțată, dă-mi voie să am dubii mari în privința onestității acținilor BCR. Mai mult, angajații lor zici că fumează ceva extrem de tare din Columbia, par să nu prea fie din același film.

 eiffel, on 14 septembrie 2022 - 12:26, said:


iată ce apare: ma decontata 99 EUR
Rata de schimb 1EUR=4.9047 RON. Comision: 9.71 RON. Locatie: IE FACEBK
MYSJMH3XH2 fb.me/ads. Data_Ora: 13-09-2022 00:19:45
Deci, nimic.

Nu, e incorect: nu a fost card clonat, întrucât George a semnalat tranzacții suspecte. Dacă era prin card, raporta?
George a raportat fiecare tranzacție în parte, sumele s-au blocat....nu înțeleg, totuși, de ce banii s-au dus fie și după ce banca a blocat cardul și a luat act de sumele blocate. Atunci trebuia făcut ceva. Ei au pasat vina pe protocolul cu Mastercard. Nici asta nu am inteles.

 Lex404, on 14 septembrie 2022 - 12:19, said:


Mda, cu cardurile de credit, da, e un pont ff bun. Deci, se poate și fără să ți se hackerească bookingul. Nu m-am gândit la varianta asta Posted Image

 Lex404, on 14 septembrie 2022 - 13:02, said:


Mda,. cardul a fost blocat de ieri. O să completez și acel formular. Din experiența suportului Fb, când ajungi la ei, nu se rezolvă mai nimic, dar, merită încercat. E sumă măriciă.
Da, creditul va fi sfânt de acum înainte, clar, pt aproape orice tip de tranxzcție.

Edited by Dany_Darke, 14 September 2022 - 13:11.
nu mai cita inutil, vezi editarea


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Lex are dreptate - e plata facuta la Facebook ads.
Fa o reclamatie si la Facebook.

Si da, daca era prin card raporta - toate tranzactiile facute cu card-ul apar si in George.

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,668
  • Înscris: 13.03.2005
Cardul a fost probabil inrolat in Facebook si fiind autorizata deja inrolarea, nu mai face verificarile 3DS la platile ulterioare.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Practic card-ul a fost folosit dar ptr plata online.
Aici Facebook isi asuma raspunderea ca nu a implementat masurile de securitate.

La fel si pe Amazon - nu au cod de verificare - bagi seria cardului si data expirarii si gata.
Doar ca Amazon de un an de zile cere validare la sumele foarte mari - gen 1500 de lei in sus, prin Token. Pana acu un an nu aveai limita decat limita cardului.

#14
cyberpunct

cyberpunct

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.01.2022

 wertyck, on 14 septembrie 2022 - 13:14, said:

Cardul a fost probabil inrolat in Facebook si fiind autorizata deja inrolarea, nu mai face verificarile 3DS la platile ulterioare.

aici e bubă mare atunci: cum s-a autorizat înrolarea?

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 16.10.2007

 cyberpunct, on 14 septembrie 2022 - 11:20, said:

Îmi pare dubios de neînregulă ca să existe tranzacții ce au trecut de token - soția face ff rar plăți online și, atunci când o face, totul trece via validare token
Mi s-a intamplat sa cumpar online cu cardul si la suma de 69 de lei sa nu ceara validare token iar la urmatoarea cumparatura (dupa o luna de zile) de 88 de lei sa imi ceara.
La o farmacie cunoscuta.

#16
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,732
  • Înscris: 14.10.2004
"George a raportat fiecare tranzacție în parte, sumele s-au blocat....nu înțeleg,"
Nu a blocat sumele pentru ca pareau suspecte, sunt blocate in vederea deconatarii ca nu pleaca instant.

#17
Okta43

Okta43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 18.07.2008

 cyberpunct, on 14 septembrie 2022 - 13:10, said:

[...] nu înțeleg, totuși, de ce banii s-au dus fie și după ce banca a blocat cardul și a luat act de sumele blocate. Atunci trebuia făcut ceva. Ei au pasat vina pe protocolul cu Mastercard. Nici asta nu am inteles.
Nu pot bloca tranzactia indiferent de motiv si de cardul folosit (Visa / Mastercard), fiind reglementari contractuale intre banca si 3rd party.  Banca poate deschide challenge/disputa catre Visa/Mastercard in urma solicitarii clientului iar 3rd partyul rezolva situatia in X zile.

#18
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 02.02.2014
Exista tranzactii care ocolesc etoken si la mine...gen eMag,( chiar daca trec de 100 lei) plata factura DIGI etc.
Tot George am si eu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate