Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Refinantare(in EURO) credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,975
  • Înscris: 07.01.2006
In contextul actual cu ircc si robor crescande, s-a interesat cineva de o refinantare in EURO, eventual cu dobanda fixa?

Din ce am frunzarit, sunt cativa cu 3.85%~4% DAE variabila (CEC Bank)  si tot ar iesi mai avantajos decat un 8% in lei cu IRCC sa zicem 6% in viitorul nu prea indepartat.

Costurile nu ar fi atat de mari, euriborul e in crestere un pic, dar nu atat de agresiv precum indicii locali, euro a scazut..

Pare pariul perfect :)

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Pare pariul perfect

Ca orice pariu, s-ar putea să eșueze spectaculos. Cum de altfel au pariat și cei cu francii ...

Eu nu aș face în niciun caz, decât dacă aș avea venituri certe în Euro. În orice moment poate crește cotația EUR semnificativ și să rămân cu dânsa-n brațe.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,452
  • Înscris: 30.08.2017
Refinantarea in Euro poate fi o varianta daca te incadrezi la gradul de indatorare (10% daca ai venituri in lei). Cursul EUR-RON este destul de stabil, deprecierea a fost de 10% in ultimii 10 ani, insa lucrurile se pot schimba oricand, mai ales intr-un context precum acesta. Este destul de riscant.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,944
  • Înscris: 12.01.2018
stai să treacă luna august cu leul ieftin și să se apropie iarna

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 24.05.2010

View Postrazzvann, on 27 august 2022 - 22:57, said:

In contextul actual cu ircc si robor crescande, s-a interesat cineva de o refinantare in EURO, eventual cu dobanda fixa?

Din ce am frunzarit, sunt cativa cu 3.85%~4% DAE variabila (CEC Bank)  si tot ar iesi mai avantajos decat un 8% in lei cu IRCC sa zicem 6% in viitorul nu prea indepartat.

Costurile nu ar fi atat de mari, euriborul e in crestere un pic, dar nu atat de agresiv precum indicii locali, euro a scazut..

Pare pariul perfect Posted Image

De ce imi amintesc de CHF?

Cand BNR va pierde controlul EUR acesta va zbura. La un momentdat v-a termina si BNR-ul lichiditatile.

In astfel de perioade faci achizitii in EUR si credite in USD. Daca chiar vrei sa fructifici flip-ul ce va urma

Edited by MooF2010, 28 August 2022 - 09:02.


#6
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 31.07.2015
Dacă ai veniturile direct în €, înțeleg. Dacă nu...

#7
cristipatty

cristipatty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am in plan sa fac un credit ipotecar in Euro si o oferta atractiva este ecum la Patria Bank. Am vazut ca specifica si refinantare, pe site:

Quote

Până la 31.12.2022, beneficiezi de o ofertă specială la creditul ipotecar în euro cu destinația de achiziție locuință ce îți aduce o marjă fixă promoțională de 3,30%, indiferent dacă alegi să-ți virezi sau nu salariul la Patria Bank, respectiv o rată anuală a dobânzii de 3,58% și DAE de la 3,79%.
Tot până la 31.12.2022 poți beneficia de marja fixă promoțională de 3,30% la creditul ipotecar Patria Acasă pentru refinanțarea creditelor ipotecare de la alte bănci. Solicită detalii în unitățile Patria Bank și află cum îți poti scădea rata prin refinanțare.
Ref: https://www.patriaba...ar-patria-acasa .

Deci la Patria Bank este: 3,3% marja fixa + Euribor 6M 1.442% (ultimul calculat 9/9/2022) => dobanda de 4,742% . Atentie, au comision de gestiune fix 5 Euro / luna.
Am mai vazut la CEC iarasi o oferta ok: 3,0% marja fixa + Euribor 6M - ai putea spune ca are dobanda mai buna fata de Patria, dar din nou atentie: au comision gestiune 0,04% lunar la sold care la suma mea (in cazul meu) e mult mai mult decat cei 5 Euro de la Patria. Pt cazul meu e mai avantajos cu ~15-20 Euro (lunar) la Patria vs CEC.

Un alt punct la Patria e ca au limita de varsta la terminarea creditului mai mare de 70 ani (fata de majoritatea la 65 ani) - astfel m-as putea incadra la 30 ani durata creditului - caz in care imi scade rata si mai mult.

#8
cristipatty

cristipatty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.04.2006
Si da, cum s-a mai zis - important e sa ai si venitul in Euro, daca faci creditul in Euro.
Ce-i drept, in prezent creditele la Euro au dobanzile mai bune fata de cele in Ron - pt ca Euribor-ul este mult mai mic decat Robor 3m / IRCC .

Daca veniturile nu sunt in Euro, gradul de indatorare va fi de 18%-20%.
Insa daca veniturile sunt in Euro, gradul de indatorare este de 35-40%.

Insa atentie un aspect: Banca Centrala Europeana a intarziat mult sa reactioneze la inflatie si a facut-o tarziu, dar puternic - BCE a inceput sa creasca agresiv dobanda de referinta ceea ce inseamna ca si Euribor-ul va creste si el tot agresiv in urmatoarele luni. Sa nu uitam ca la criza din 2008, a fost varf la Euribor de 5 si ceva %. Dar tot atunci Robor a fost de peste 20%.

In concluzie, acum in prezent sunt dobanzi mai bune la creditele in Euro fata de Ron, insa in viitorul aproiat - 3luni-6luni o sa creasca dobanzile mult si la Euro, posibil sa se apropie de cele la Ron insa cred (sper) ca nu o sa depaseasca dobanzile la Ron.

Dobanzile la RON au stagnat in ultima luna - si indicele Robor 3M - dar pe masura ce BCE a crescut dobanzile (si va continua sa le creasca) - asta va genera scumpiri si in Romania (importuri) si din nou crestere de dobanzi si robor si pe plan local. De aceea - parerea mea - e ca dobanzile in RON tot timpul vor fi mai mari decat cele in Euro. Mai conteaza si cursul valutar - tot se aude ca Euro se va scumpi la 5, 5 si ceva... dar aici daca ai venitul in Euro, nu te mai intereseaza.

Sper sa ajute.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate