Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Ce modele UPS sinusoida pura + baterii folositi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
johnro

johnro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.12.2006
ziua buna

tot ma uit si citesc cam ce trebuie , ce se recomanda, pareri peste tot.

hai sa ne uitam si la finalizari  (daca nu va suparati)

ce cauta mai toata lumea, UPS cu termen cat mai lung de utilizare.


se poate sa postati ce model de UPS aveti, ce baterii folositi (auto sau non-auto) si cam ce timpi va acopera (la ce consumatori aveti) ?

sa va zic si ce caut eu acum, un UPS pt o centrala cu lemne cu 2-3 pompe externe Grundfos
vreau sa-i pun si 2 baterii de 12v (posibil sa fac 24V) . imi trebuie si ceva bun ca sa incarce si bateriile astea pe la 300-400A (de la priza)
(nu am vazut discutii despre cat de mult pot incarca)

are cineva  exemple?

multumesc

#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca vrei un UPS de calitate, iti recomand un inverter/charger Victron Energy MultiPlus II sau MultiPlus Compact.
Exista variante de 12 / 24 / 48V, iar ca putere de pe la vreo 250VA pana la 10 kVA.

Stie sa incarce si sa intretina corect bateriile cu Pb (ceea ce majoritatea UPS-urilor fac gresit) si astfel le asigura viata mai lunga.
Are consum propriu in stand-by foarte mic, comparat cu alte UPS-uri (invertorul de 1.6kVA are consum propriu 8W, invertorul de 5kVA are consum propriu 20W).

Edited by kolfleading, 26 August 2022 - 08:19.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,391
  • Înscris: 07.02.2003

 kolfleading, on 26 august 2022 - 08:19, said:

Stie sa incarce si sa intretina corect bateriile cu Pb (ceea ce majoritatea UPS-urilor fac gresit) si astfel le asigura viata mai lunga.
Ma indoiesc ca APC-urile fac ceva gresit cu acumulatorii Pb. Incarca .la 13.6-13.7V.

#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 andreic, on 26 august 2022 - 09:24, said:

Incarca .la 13.6-13.7V.
O incarcare CORECTA presupune urmatoarele:
  • Incarcare Bulk: incarcare cu curent limitat 0.1 C pana la 14.4V
  • Absorption: mentinere la 14.4V o perioada de timp de ordinul orelor, proportionala cu cat de descarcata a fost bateria (durata Absorption proportional cu durata Bulk anterior).
  • Float: mentinere la 13.8V o perioada de ordinul a 24 ore
  • Storage: reducere si mentinere la 13.2V o perioada de ordinul a 10 - 30 zile
  • Repetare periodica de la pct. (2) Absorption dupa 10 - 30 zile de stat in Storage


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,391
  • Înscris: 07.02.2003
Da, aia fac incarcatoarele smart automate in comutatie... dar asa ceva nu e aplicabil la UPS-uri care oricum trebuie sa lucreze deep cycle daca sunt serioase.
Un UPS trebuie sa incarce rapid si sa stea online la 13.6-13.7V, asa scrie si pe baterii. Daca ai 2 pene la intervale de 2-3 ore si tu stai dupa ala ha ha... e ca si cum nu l-ai avea.
Oricum acumulatorii low grade se duc dupa cateva descarcari complete orice le-ai face iar ca perioada din 2-3 ani cu adevarat, dupa aia au rezistenta interna mare si sunt buni de aruncat.

Eu as recomanda la cine vrea UPS-uri mai bune sa puna mai multi bani si sa ia dihanii cu LiFePO4, sa uite de Pb... alea da scule fiabile, tin si 10-15 ani, suporta descarcari complete.

Edited by andreic, 26 August 2022 - 11:09.


#6
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 andreic, on 26 august 2022 - 11:08, said:

oricum trebuie sa lucreze deep cycle daca sunt serioase.
Da, lucreaza si Deep Cycle.

 andreic, on 26 august 2022 - 11:08, said:

Un UPS trebuie sa incarce rapid
Adica etapa (1) Bulk.

 andreic, on 26 august 2022 - 11:08, said:

si sa stea online la 13.6-13.7V,
Niste studii relativ recente au demonstrat prelungirea vietii acumulatorilor cu Pb daca sunt pastrati la 13.2V pe perioade indelungate, dar primesc cate un "Repeated Absorption" la interval de 10 - 30 zile.

 andreic, on 26 august 2022 - 11:08, said:

Daca ai 2 pene la intervale de 2-3 ore si tu stai dupa ala ha ha... e ca si cum nu l-ai avea.
La echipamentele indicate de mine, curentul de incarcare se poate regla in functie de preferinta utilizatorului:
  • Daca il reglezi la 0.1 C, asta prelungeste viata bateriei, dar dureaza mai mult pana se incarca
  • Daca il reglezi mai mare, 0.2 - 0.3 C, asta scurteaza viata bateriei, dar se incarca mai repede.
La APC poti regla curentul de incarcare? Stie sa faca Absorption proportional cu durata incarcarii Bulk? Stie sa faca Repeated Absorption periodic?

#7
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,244
  • Înscris: 23.02.2007
Stie pa dreaq :D

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Eu folosesc un apc sua1500. Are lejer 15ani si pare c-o sa tine o viata. Are un traf de zici ca-i aparat de sudura :).

#9
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,179
  • Înscris: 20.06.2005
De asta ?

Attached File  IMG_20220826_134248.jpg   318.31K   44 downloads

Confirm, merge de rupe.

Edited by wolfydRg, 26 August 2022 - 12:49.


#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Ceva de genul, doar ca negru.

#11
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.06.2006
Eu tot SUA1500 am de 10 ani (sunt vreo 4 prin casa/camera tehnica).
Si un SUA750XL cu mufa de conectare accu pe spate + baterie externa RBC de capacitate mare pt centrala. O perioada nu am avut generator erau intreruperi lungi de curent iarna. Tinea centrala in functiune 10+ ore (cu regimul normal al termostatului firless din casa).

#12
samuelolteanu

samuelolteanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.03.2011
Folosesc in invertor solar Easun SMLII cu 8 baterii de "120" Ah pe 48V care dupa greutate au de fapt cam 70 Ah fiecare. Automatizarea e facuta astfel incat reteaua cand pica, un contactor imi decupleaza restul consumatorilor lasand iluminarea, internetul, pc-ul cu HomeAssistant (25W) si centrala cuplate la baterii.
La functionarea normala, bateriile stau incarcate de la fotovoltaice.

Edited by samuelolteanu, 29 August 2022 - 11:57.


#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Njoy + un dulap de baterii de 42Ah.
https://www.njoy.glo...duct/garun-20kl

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,391
  • Înscris: 07.02.2003

 NikoroB, on 26 august 2022 - 12:25, said:

Eu folosesc un apc sua1500. Are lejer 15ani si pare c-o sa tine o viata. Are un traf de zici ca-i aparat de sudura Posted Image.
APC-urile sunt in general scule de referinta in domeniu cel putin pe soho si semi-profi.

#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Bani plătiți aiurea pe brand. In majoritatea aplicațiilor pe care le-am întâlnit, erau subdimensionate din motive de costuri.

#16
johnro

johnro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.12.2006
Chiar nu are nimeni unități domestice cu baterii auto/externe?

La câte păreri am citit online, ma așteptam să fie un topic cât de cât populat

Hai sa revin : orice model din comerț (improvizat sau nu) cu baterii auto (sau nu) care sa tina câteva ore o centrala pe lemne cu 1-2 pompe conectat la priza.

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.11.2002
Nu toate UPS-uri "domestice" scot pseudosinusoide placute/acceptate de orice motor de pompa.
Mai e si partea de incarcare, una e  ca timp de incarcare sa ai acumulatori din proiectare/constructie de 6Ah si alta e sa astepti pana incarca pe cei de 120Ah.
Iar la cate sunt pe piata dedicate pentru acumulatori mari si laudate cu sinusoida pura, parca nu vrei sa experimentezi pe propria piele/centrala ca functioneaza sau nu.

#18
johnro

johnro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.12.2006
Da, de asta am cerut exemple ce funcționează de ceva vreme

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate