Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea
 Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 

intretinere & curatare volane piele NOI

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016
pun accentul pe "noi" din doua motive:

1 - ma intereseaza curatarea si intretinerea unui volan nou, nu reconditionarea unuia vechi, cu pielea uzata etc.

2 - pentru ca mi se pare ca toate volanele din ultimul an sau doi (poate chiar si mai mult) au pielea total diferita fata de cea de pe volanele de acum - sa zicem - 10 ani.

volanele de pe masinile mai vechi aveau o piele groasa si robusta, stratul de lac de pe ea era unul puternic si lucios.

toate masinile noi in care m-am urcat in ultimul an de zile prin showroomuri (inclusiv cea cumparata anul asta) au pielea de pe volan foarte moale, stratul de lac mi se pare ca e aproape inexistent (asta daca o fi avand unul si n-o fi cumva doar piele tabacita si atat).

ca sa nu ma lungesc, incerc sa gasesc un produs dedicat curatarii si/sau intretinerii volanelor de piele care sa se potriveasca pentru pielea de pe volanele noi. vara, cand tin volanul mai strans, transpir destul de tare in palme, iar sarea din transpiratie nu face deloc bine stratului superior al pielii de pe volan. stiu asta din experienta cu vechea masina unde dupa ce s-a dus stratul de lac de pe zona din stanga a volanului (conduc des doar cu podul palmei), pielea de dedesubt a inceput sa se scamoseze. uneori semana a textil flausat, atat de ciufulita era. incerc sa evit aceeasi soarta pentru volanul nou ingrijindu-l si curatandu-l din timp.

inainte lumea folosea lapte demachiant Doina, dar am gasit niste useri pe club Kia carora demachiantul le-a dizolvat stratul de lac de pe volan, asa ca varianta asta pica.

majoritatea servetelelor auto pentru leather care sunt de obicei pentru tapiterie si lasa un strat lucios/lipicios de "ceva" dupa folosire, fie el silicon sau alta chestie, facandu-le nepotrivite pentru folosirea pe volan.

voi ce folositi/recomandati?

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
crema de maini.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Nu exista reteta magica pentru ca sunt mai multe tipuri de piele inclusiv alcantara (ceva sintetic care seamana izbitor cu pielea folosit chiar si la masini de lux)

Pune husa pe volan si ... gata obsesia

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
Sau ia masina cu volan de plastic daca e asa mare obsesia ca "se strica pielea". Sau volan de rezerva ..
ps. iei masina sa mergi cu ea sau sa intretii balariile din interior?

Edited by aeon, 20 July 2022 - 12:17.


#5
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016

 adip1962, on 20 iulie 2022 - 12:09, said:

crema de maini.
ce marca? ce tip? curaratea prealabila cu ce-o faci?

 Naijax, on 20 iulie 2022 - 12:12, said:

Nu exista reteta magica pentru ca sunt mai multe tipuri de piele inclusiv alcantara (ceva sintetic care seamana izbitor cu pielea folosit chiar si la masini de lux)
momentan ne putem limita la volanele cu piele clasica tabacita, nu cu piele intoarsa sintetica. sigur exista produse dedicate lor - mai bune, mai rele. eu doar incerc sa le aflu.

 Naijax, on 20 iulie 2022 - 12:12, said:

Pune husa pe volan si ... gata obsesia
incercarea evidarii deteriorarii unui obiect nou este obsesie. ok, am notat.

 aeon, on 20 iulie 2022 - 12:15, said:

Sau ia masina cu volan de plastic daca e asa mare obsesia ca "se strica pielea". Sau volan de rezerva ..
ps. iei masina sa mergi cu ea sau sa intretii balariile din interior?
cata agresivitate doar pentru ca cineva e interesat de aspectul volanului masinii. puteai alege sa nu raspunzi, in loc sa consumi timp si energie fiind revoltat ca cineva vrea sa afle ce produse de ingrijire a volanului folosesc userii unei comunitati. imi pare rau daca intrebarea mea a avut efectul asta asupra ta. iti doresc o zi cat mai insorita in continuare, pari sa ai nevoie.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 04.10.2007
Ai verigheta pe deget? daca da, urgent sa o dai jos, aia deterioreaza cel mai tare volanul de piele....

Acum daca ai o sotie geloasa o sa ai mari probleme... ai de ales ori liniste in casa, ori volan care arata bine...

Edited by mirel3003, 20 July 2022 - 12:37.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,315
  • Înscris: 30.08.2006
Am gasit niste servetele umede La Lidl special pentru curatare interioare auto din piele naturala. Sunt singurele care nu se simt lipicioase si nu imbacsesc volanul in schimb miros cam rau.

#8
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 16.07.2008
In general cei mai multi doresc sa evite ca un volan sa arate lucios. Eu folosesc solutie pentru piele auto. Am incercat mai multe, cam toate sunt ok. Cea de acum este Sibelum. In trecut am utilizat Sonax, Turtle Wax, Meguiar's si Letherique. Cam toate sunt ok. Daca volanul este o suprafata mai intens afectata in cazul tau, as lua un balsam pentru piele auto. Gasesti cam de la aceasi producatori.

Pentru suprafetele foarte expuse, am asa ceva
https://ro.mafra.com...e-nutrient.html
Nu am folosit-o pe volan niciodata. De obicei o folosesc la marginea scaunelor, acolo unde apar cel mai adesea crapaturi ale pielii dar cred ca si pe volan ar fi ok daca crezi ca e nevoie.

#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
"balsam pentru piele auto"? Cu ce difera de o alta piele? Creste numai pe volan sau si prin alte parti ale masinii? :)
Alta gogorita comerciala...
Crema de maini este cea mai sfanta. Daca pe voi va hidrateaza, de ce credeti pe cea de pe volan nu o sa o faca?
De curatat inainte stiu ca se curata, ca nu am facut-o vreodata. Ar trebui sa fie niste alcool ceva, probabil izopropilic si-o carpa.
Cand pielea incepe sa devina un pic, abraziva, eu ii bag Nivea albastra. Am mai folosit o crema siliconica pentru bord, dar nu are acelasi efect. Dupa ce o aplic (mai ales vara), las masina o zi in pace. Sa intre crema in pielea aia... sa o bata soarele, sa o incinga... Oricum nu am garaj..
Nu e lipiciosa dupa o zi. Poate depinde si de cat pui.

Edited by adip1962, 20 July 2022 - 13:02.


#10
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 16.07.2008
Si exteriorul il speli cu head and shoulders? Ca tot sampon se numeste si cel auto.

#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu. Cu detergent de vase. Sano, daca esti curios...

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,816
  • Înscris: 06.09.2004
in primul rand, lasa tampeniile gen folosit crema de maini in masina. cine iti recomanda asa ceva e rau intentionat sau in cel mai bun caz face misto. poate o sa ai vreodata nevoie si de o crema de fata, o sa-ti recomande crema de ghete, ca e tot piele    :lol:     pielea din masina e total diferita de pielea vie, e tabacita si tratata deja.

on-topic, trebuie sa incerci si sa vezi ce produs ti se potriveste. eu unul prefer produsele de curatare si hidratare de la chemical guys, dar nu stiu daca se gasesc in Romania…

#13
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,408
  • Înscris: 22.10.2007
autoglym leather cleaner merge pt curatat volanul, nu se da cu nimic dupa: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9YC9myVlEsY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 24.11.2015

 Naijax, on 20 iulie 2022 - 12:12, said:

Pune husa pe volan si ... gata obsesia

Asa a avut si a mea. Fostul proprietar purta husa ca sa imi pastreze mie volanul frumos Posted Image primul lucru pe care l-am facut, a fost sa arunc husa.

#15
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

 TruculMagic, on 20 iulie 2022 - 17:33, said:

Asa a avut si a mea. Fostul proprietar purta husa ca sa imi pastreze mie volanul frumos Posted Image primul lucru pe care l-am facut, a fost sa arunc husa.
Bine zis.
Nu am inteles niciodata chestia asta cu protejatul consumabilelor. Nu deaceea ai dat banii, sa il folosesti?
Unii par ca ii folosesc bunurile pe ei, nu ei pe bunuri.
La volan daca e sa se strice se poate reface destul de simplu si nu e nici foarte costisitor daca esti intradevar un obsedat de impecabil.
Am vazut niste meseriasi care imbraca volanul (si nu numai) in piele de arata mai bine decat ala din fabrica si se mentine destul de bine in timp.
Cati bani arunci pe solutiile alea pe care te chinui sa le aplici in ani de zile pana se strica volanul oricum, mai bine ii strangi pentru a schimba volanul la un meserias din asta cand tu consideri ca e cazul.

#16
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Orice piele de pe volan e mata de noua. Nu are nici un lac pe ea. Devine lucioasa de la uleiurile de pe maini, uneori chiar si in cateva zile, depinde de mainile fiecaruia.
La fel cum telefonul are urme de amprente dupa folosire.
Foloseste un produs de curatat piele pana devine mat la loc. Nu purta inele, nu roti volanul apasand pe el cu podul palmei cand parchezi.

#17
baicristi

baicristi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.02.2016

 thorxx, on 20 iulie 2022 - 17:43, said:

Nu am inteles niciodata chestia asta cu protejatul consumabilelor. Nu deaceea ai dat banii, sa il folosesti?

nici eu nu suport niciun fel de husa/carcasa pe telefonul mobil, insa asta nu inseamna ca refuz (sau nu am capacitatea) sa ii inteleg pe cei care folosesc asa ceva.

fiecare om are preferintele lui cand vine vorba de ingrijit lucrurile personale, iar intre extremitatile de genul telecomenzii de TV pusa in punga si "da-o dreq, am dat banii pe ea, o forjez pana pica" (pe care le excludem) e un spectru destul de larg de nevoi si actiuni de ingrijire, normale as zice eu.

zi-mi ca nu ti-ai dat in viata ta o pereche de pantofi cu crema. zi-mi ca porti incaltamintea de iarna doar un sezon si apoi o arunci, ca doar n-o sa stai ca fraierul sa o cureti, s-o dai cu spray waterproof si alte "apucaturi" de-astea obsesive. zi-mi ca la spalatoria auto nu-ti speli si presurile le schimbi o data pe luna, cand se murdaresc. zi-mi ca iti cumperi cutite noi in casa o data la cateva luni in loc sa le ascuti pe cele deja cumparate. zi-mi ca n-ai aspirator in casa - covoarele se arunca dupa ce se imbacsesc si se cumpara altele, nu?

e imensa lista de lucruri pe care unii sau altii le facem zilnic ca sa ingrijim lucrurile cumparate, sa le prelungim viata si sa le pastram in stare cat mai buna pe toata durata in care le folosim. uneori aceasta durata e doar de ordinul lunilor, insa unii useri de pe Softpedia se isterizeaza si se comporta de parca au fost atacati personal cand cineva intreaba ceva legat de ingrijirea unui volan la o masina noua pe care teoretic ar trebui sa-l invarti zilnic cel putin cinci ani de zile si niste zeci de mii de km.

mai devreme, intr-un reply sters de moderatori, unul ma facea direct sarac spunandu-mi ca nu-mi permit masina respectiva daca vreau sa am grija de volanul ei. iti sta mintea-n loc. oare o fi atat de greu ca cineva sa treaca la urmatorul topic atunci cand in cel curent nu poate sa aduca niciun aport inafara de fortari ale propriilor opinii, mai ales formulate ca jigniri? proabil da, din moment ce doar jumatate din raspunsurile de pe acest topic sunt sfaturi pertinente, restul fiind flegme de forma "baaa saracule, pelea da pa volan se schimba dupa ce se jegoseste, nu se curata".



@restul - va multumesc pentru sfaturi si informatii.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 24.11.2015
Nu inteleg cum puteti sa conduceti cu volanul ala gros, e foarte deranjant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate