Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 

Camping - plasa tantari diy

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Salutare, sunt posesorul unui pavilion Decathlon, modelul acesta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EVbNBtlzVq8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pana acum n-am prea gasit nici o solutie perfecta contra tantarilor. Nu prea ai sanse sa scapi de tantari la camping, verdeata, surse de apa, gatit in aer liber, greu de scapat de ei.
Maneci si pantaloni lungi nu e 100% eficianta. Tantarii cam inteapa prin pantaloni si tricouri subtiri, in plus fata ramane expusa.
Autan sau alte solutii, nu sunt asa grozave, efectul nu dureaza mult.

Singura solutie, plasa de tantari. Cum pavilionul are laturile de 2.5 m si inaltimea de 2m, cam greu de gasit o plasa atat de mare. Ideal ar fi o plasa in jur de 7x7 m pe care sa o arunc pur si simplu peste pavilion, doar ca nu am gasit pana acum asa ceva. Daca aveti ceva idei sau mai mult noroc la cautarea cu Google, sunt deschis la solutii noi. Ma gandesc ca poate sunt forumisti pescari pe aici si in mod sigur ei se "distreaza" cu tantarii.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
cea mai ieftina perdea la metru ?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Ce perdea ? Afurisitii trec prin perdea de parca n-ar exista
Singura solutie care a functionat cat de cat - tifonul medical
https://www.emag.ro/...0/pd/DVXFNHMBM/

Edited by Naijax, 14 July 2022 - 15:21.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,126
  • Înscris: 28.10.2006
Ieste niste spirale care se ard cu efect cat se poate de bun impotriva "vampirilor".
Io am dotat foisorul de la tara cu plase anti insecte, puse pe rame "la metru" cumprate de la magzin de bricolaj.
90% din muste nu au acces, 99% din "muscatori" nu au acces.
Plus ca seara ard o spirala ca mai sus in foisor si nu ma deranjeaza 'vampirii"!
Daca lasati loc de strecurat tantari, nu va mirati ca va "musca".
Io am pus "purfix" intre ramele antiinsecte si rama geamului, a.i. sa nu aiba pe unde sa se strecoare. Ca astia "ie inventivi".

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.military...5-x-12-5-m.html

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,388
  • Înscris: 02.06.2005
Am folosit cu succes ceva de genul asta: https://www.vivre.ro...safe-200x590-cm
Gasesti la mai multe magazine, e doar un exemplu..

#7
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 05.04.2011
Noi avem un ventilator de exterior pe care-l folosim mai mult înpotriva tîntarilor (si a caldurii). La viteza aerului mai mare de 3 km/h tîntarii nu fac fata
( tipul asta apropo: https://www.amazon.f...0NsaWNrPXRydWU= )

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,889
  • Înscris: 15.06.2004
Nu exista o singura solutie. Ideal e sa combini mai multe solutii.

Plasa e ok dar mai ai nevoei si de altele complementare - gen generatoare de ultrasunete - au ceva eficienta si nu sunt scumpe, aparate speciale ptr alungat tantarii - chimice - alea de se gasesc peste tot sa le bagi in priza...
Eventual afara aparate cu UV si soc electric - sa-i omoare pe cei de afara ca sa nu ma iintre...

Combinate 2-3 metode sunt mult mai eficiente decat una singura.

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,921
  • Înscris: 27.04.2010
Voal la metru (de preferat din Europa/Voluntari, ca e mai ieftin).
E la latime de 2.8-3m, iei cati metri liniari ai nevoie.
Avantajul e ca gasesti de diferite densitati, poti lua d-ala mai dens si stii ca nu vor trece prin el.
Ii poti atasa niste plumbi (de la articole de pescuit) in partea de jos, sa stea cum trebuie, mai intins.
Pentru utilitate, inchiderea pe fermoar (de plastic).

Edited by shymano, 14 July 2022 - 21:24.


#10
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postoverseas, on 14 iulie 2022 - 15:12, said:

cea mai ieftina perdea la metru ?

M-am gandit la asta dar n-am gasit pe latime asa mare :( .

View Postcorinadaniela, on 14 iulie 2022 - 17:29, said:


Am deja una, este prea mica insa am prelungit-o cu plasa din Jumbo, arata inestetic dar a funcionat, insa are vreo 6-7 ani si s-a cam rupt, am tot cusut la ea si vreau s-o schimb.

View Posteiffel, on 14 iulie 2022 - 20:36, said:

Plasa e ok dar mai ai nevoei si de altele complementare - gen generatoare de ultrasunete - au ceva eficienta si nu sunt scumpe, aparate speciale ptr alungat tantarii - chimice - alea de se gasesc peste tot sa le bagi in priza...
Eventual afara aparate cu UV si soc electric - sa-i omoare pe cei de afara ca sa nu ma iintre...

Generatoarele cu ultrasunete nu afecteaza tantarii. Aparatele Thermacell sunt eficiente, un gaz care incalzeste o placuta metalica care incalzeste o pastila, cam acelasi principiu ca la aparate de la Raid. Aparatele de la Raid nu prea sunt eficace deloc outdoor. Lampile UV sunt bune, insa doar o parte din tantari "servesc".

O plasa mare ar fi solutia, chiar daca o parte intra sub adapost ii omoram "manual" sau cu paleta de tenis cu baterii, chiar e buna pentru asa ceva.

View Postshymano, on 14 iulie 2022 - 21:23, said:

Voal la metru (de preferat din Europa/Voluntari, ca e mai ieftin).
E la latime de 2.8-3m, iei cati metri liniari ai nevoie.

La o latime de 2,5 m deja ar fi suficient, dar cine naiba se duce tocmai in Europa sa ia asa ceva...

Am gasit o plasa pentru umbrele. Umbrarul are sus latura 180 cm iar inaltimea tot cam atat. In partea de jos se "cracaneaza" pana la 250 cm, am calculat ca plasa ar intra la fix pe cupola iar daca ramane o parte neacoperita pot suplimenta cu o bucatica din plasa veche pe post de usa de intrare.

#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,921
  • Înscris: 27.04.2010
Acolo e mai ieftin ...
Altfel, se gaseste si la mercerii.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,889
  • Înscris: 15.06.2004

View Posttomcatsk8, on 14 iulie 2022 - 21:48, said:

Generatoarele cu ultrasunete nu afecteaza tantarii. Aparatele Thermacell sunt eficiente, un gaz care incalzeste o placuta metalica care incalzeste o pastila, cam acelasi principiu ca la aparate de la Raid. Aparatele de la Raid nu prea sunt eficace deloc outdoor. Lampile UV sunt bune, insa doar o parte din tantari "servesc".
Generatoarele cu ultrasunete special ptr tantari ii indeparteaza - cel putin unele specii ptr care a fost facut aparatul.
Eu am 2 unul e ptr 3 specii si unul ptr 2. Le tin in camera unde dorm cu geamurile deschise, fara plasa. Rar am vizite de la tantari - stau langa un lac.
Pana acum vreo 10 ani cand am cumparat primul era plin in casa.

Oricum, eu am sugerat sa combini 2-3 metode. Eficienta creste.

#13
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Posteiffel, on 15 iulie 2022 - 08:37, said:

Generatoarele cu ultrasunete special ptr tantari ii indeparteaza - cel putin unele specii ptr care a fost facut aparatul.

https://www.bbc.com/...gazine-20669080
https://www.worldwid...epellents-work/
https://pubmed.ncbi....h.gov/10890136/

Am comandat plasa de tantari, sper sa fie la dimensiunile potrivite si sa cada cum trebuie pe umbrar. Daca intra cativa nu e problema, nu dormim sub umbrar, problema e doar seara cand mancam, stam la o bere, etc.

Am si un mic aparat cu ultrasunete, se poarta la curea si pretinde ca pe o raza de 1,5 m nu vin tantarii. Cand il duc la ureche mi se zburleste pielea, insa tantarilor nu le taie deloc pofta de mancare :D .

Cel mai mult ma interesa o plasa mare de tantari, problema e ca nu gasesti una atat de mare, ma gandeam ca poate sunt pe forum ceva pescari, ei sunt cam in aceeasi situatie.
Am vazut ca exista o crema cu reviewuri bune: https://marelepescar...ru-tantari.html

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,645
  • Înscris: 20.10.2006
Insecticid, spray și soluții gen autan, ventilator, fum (de la tigari/grătar).

#15
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 05.04.2011

View Posttomcatsk8, on 15 iulie 2022 - 08:57, said:

..., problema e doar seara cand mancam, stam la o bere, etc...
Norocusule, la noi avem deja si tântari care ne ataca în plina zi, pe caldura mare/canicula, în plin soare (doua feluri: unii de dimensiuni normale, numiti "tigru", si unii foarte mici, care trec prin plase normale anti-tântar dar pisca la fel de tare; sunt veniti din Africa; doar ventilatorul îi tine la respect (locatie sud vestul Frantei)

#16
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostVictor5, on 16 iulie 2022 - 16:26, said:

Norocusule, la noi avem deja si tântari care ne ataca în plina zi, pe caldura mare/canicula, în plin soare (doua feluri: unii de dimensiuni normale, numiti "tigru", si unii foarte mici, care trec prin plase normale anti-tântar dar pisca la fel de tare; sunt veniti din Africa; doar ventilatorul îi tine la respect (locatie sud vestul Frantei)

Ei, sub copaci cam ataca si ziua dar sunt mai putin activi, dar pana instalezi cortul te cam halesc, mai ales daca transpiri.
Oricum, a venit plasa comandata si am nimerit-o, e buna, suficient de mare ca sa inconjoare umbrarul :D .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate