Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Îngrijire Aloe

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 14.05.2016
Salutare! De curând am plantat un Aloe(Arborescens cred) mai exact sâmbăta trecută iar în apa am ținut-o 4-5 zile. I-am pus pământ și turbă(pământ cu îngrășământ).
Doar la plantare am udat-o pana acum, din ce am înțeles aceasta planta ar avea nevoie mai mult de lumina decât de apa, cam la 10 zile s-ar uda sau sa fie pământul uscat la 2 cm.
Am văzut și citit tot felul de păreri, unii spun ca nu s-ar uda deloc la plantare pentru a avea pui.

Atașez și niște poze. As vrea niște sugestii cum as putea sa o îngrijesc, când am plantat-o era mai bleaga cumva decât atunci când am primit puiul și a început sa se mai îngălbenească.
Am mai plantat în trecut 2 pui de aloe și nu știam, în casa cum am întuneric de la terasa și le-am udat des s-au "înmuiat" și le-am pierdut.

Attached Files



#2
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Ingrigirea la aloe este foarte simpla :
- are nevoie de lumina cat mai multa
- nu trebuie udata prea des .Iarna  cam o data pe luna iar vara cam o data pe saptamana daca o tii in soare .Daca o uzi mai rar nu se supara insa excesul
de apa ( persistenta la radacini ) cu siguranta o ucide
- prefera un sol nisipos cu drenaj bun , nu are nevoie de turba si alte ingrasaminte .
- iarna trebuie tinuta la temperaturi de peste 3-5C  dar are nevoie de lumina .

#3
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 14.05.2016
Am vazut pe niste canale de YT ca unii pun pentru drenaj pietre la fundul ghiveciului iar pentru pamant nisipos pamant normal amestecat cu nisip, e corect?
Acum daca ii in pamant cu turba sa ii pun nisip ceva?

Iarna nu prea am cum sa o tin la cald si sa aiba lumina prea multa, poate doar cateva ore pe zi si aia lumina slaba.

Deocamdata vad ca ii umed pamantul, de 2 zile o mai scot in soare apoi seara o pun la geam si acolo ar avea lumina dar nu toata ziua.

Par cumva mai ingalbenite frunzele, isi va reveni?

Edited by smiley2, 15 April 2022 - 11:31.


#4
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
In turba nu am incercat sa vad daca ii place .Am folosit pamant obisnuit chiar lutos in care am amestecat nisip pentru a imbunatati drenajul apei .Ar trebui sa mearga fara probleme si in turba .
  Pamantul in ghiveci poate sta uscat chiar si cateva saptamani fara a afecta negativ planta .
  Iarna trebuie ferita de inghet dar de lumina ( la geam ) tot are nevoie  cat mai multe ore pe zi .
  Daca scoti planta la lumina puternica brusc , fara acomodare de macar 1 saptamana , planta tinde sa isi schimbe culoarea spre maro  insa dupa cateva luni isi revine la un verde inchis. Primavara devreme o scoti treptat la lumina pentru a nu ii provoca arsuri prin schimbarea brusca a conditiilor de iluminat .
   Planta ta pare afectata de  trecerea brusca la soare .Isi va reveni in timp .

Edited by Dexter Dude, 15 April 2022 - 11:45.


#5
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 14.05.2016
Nu e de la soare, asa era de la plantare... De ieri am inceput sa o scot cateva ore la soare.
Daca o tin la geam e mai protejata de soare decat daca o tin afara :-?

Edited by smiley2, 15 April 2022 - 11:52.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,422
  • Înscris: 30.08.2006
Nu inteleg de ce ai lasat-o cu radacinile in apa! Planta are o rezerva de apa consistenta in frunze si rezista si o luna neudata. Nu suporta deloc sa balteasca apa la radacina.
Eu am pus seminte de aloe si am probleme acum cand au iesit frunzulitele ca au ramas pastilele de turba inca umede si plantutele au inceput sa se lase.
Am cumparat o Haworthia Fasciata (zebra) de la Praktiker si neudata cred ca de peste o luna. Frunzele nu mai erau asa carnoase ca folosise rezervele de apa din ele.
Attached File  -QqjTLstSySqns8znVh7zA_4a327d030c7e2b12ff84bb06f585233705f70056.jpg   145.6K   15 downloads

Edited by Leo2006, 15 April 2022 - 12:44.


#7
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 14.05.2016
Asa stiu de la alte plante si asa am vazut in niste video-uri pe YT ca trebuie lasata in apa, unii spun ca trebuie lasata in apa si o saptamana sau zece zile dar mi se pare cam mult...
Unii spun ca doua zile eu am lasat-o cam patru zile.

Cu lumina cam nu stiu ce sa zic, daca o las afara in soare cum e azi 21-23 de la grade la Suceava abia plantata ar putea sa ii dauneze pentru ca am inteles ca ar rezista pana la 25 grade maxima si minima de -8 grade.
As tine-o la geam poate nu is asa de puternice razele soarelui si s-o scot afara cand nu sunt raze ultraviolete intre orele 8-11 dimineata si dupa 16 seara.

Edited by smiley2, 15 April 2022 - 13:15.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,422
  • Înscris: 30.08.2006
Eu stiam ca dupa replantare se tine cam 2 saptamani protejata de soare. Mai intai trebuie sa-si revina.

#9
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 14.05.2016
Lumina oricum ii trebuie... Nu mai inteleg nimic, mai tare am intrat in ceata.

Edited by smiley2, 15 April 2022 - 13:39.


#10
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 14.05.2016
Revin cum ii merge plantei mele de Aloe Arborescens.
Nu știu ce se întâmplă dacă își va mai reveni sau nu acest Aloe, am încercat sa fac tot ce știu ca ar fi mai bine sa o întrețin însă culoarea ei a rămas aceeași, un fel de maroniu.
Are mai bine de 3 săptămâni și nu se observa mari diferențe, cred ca se usca de atunci dacă nu ii era bine.
Ce as putea sa ii fac în cazul de față?

Attached Files



#11
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Daca frunzele sunt inca tari si nu s-au inmuiat atunci cred ca are sanse sa isi revina.Culoarea verde isi va reveni treptat in cateva luni (2-3).Dureza destul de mult pana observi ca e pe drumul cel bun.

Edited by Dexter Dude, 04 May 2022 - 04:26.


#12
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 14.05.2016
Sa o tin acum cand e plantata mai mult ferit de razele soarelui si sa ii fie pamantul ud?

#13
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Deja au trecut peste 2 saptamani de cand ai plantat-o si ai ferit-o de soare puternic .E momentul sa o dai la soare iar apa cu moderatie .Pamantul nu trebuie sa musteasca  ci sa se usuce in 1-2 zile si sa stea uscat circa  o saptamana apoi  uzi iar  si repeti .

#14
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 14.05.2016
Sunt deja peste 3 saptamani de cand am tinut-o in apa si am plantat-o.

Problema e ca pamantul nu se usuca in 1-2 zile, am observat ca e asa ca in poza cam 4-5 zile. Complet uscat e cam dupa o saptamana.
Eu o ud la aproximativ o saptamana cand e deja uscat, o tineam in soare si iti dai seama daca se usca pamantul dupa o saptamana.

Zilele astea am inceput sa o tin pe o masuta langa fereastra unde nu e soare puternic, cat patrunde lumina prin perdea.

Edited by smiley2, 04 May 2022 - 17:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate