Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Crestere presiune apa de la retea

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Buna tuturor
Cum se poate creste presiunea la apa de la retea?
Va multumesc

#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cu un vas tampon deschis la presiune atmosferica, umplut cu un mecanism cu plutitor si o pompa de tip Grundfos Scala II sau DAB E.Sybox care trage din acest vas tampon si impinge spre consumatorii tai.

#3
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Pompa de recirculare?

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 26.11.2001
Legal cum a zis @kolfleading
Ilegal, legi un hidrofor direct pe teava care aduce apa si lasi vecinii cu presiune si mai mica ;D

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,174
  • Înscris: 06.04.2020

View PostCourage, on 24 martie 2022 - 20:10, said:

Legal cum a zis @kolfleading
Ilegal, legi un hidrofor direct pe teava care aduce apa si lasi vecinii cu presiune si mai mica ;D
De ce sa fie ilegal? Omul plateste corect volumul de apa consumat inregistrat de apometru.

#6
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.10.2005

View Postrim80, on 24 martie 2022 - 20:37, said:

De ce sa fie ilegal?

N-am inteles daca sta la bloc sau la casa dar oricum sa montezi un hidrofor pe o teava care nu e a ta ci comuna, nu e chiar legal.

#7
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 18.03.2014
Este ,,mini hidrofor", care urca presiunea la 2 bari, micut si cu debit neasteptat!

#8
pestate

pestate

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.01.2019

View Post96Flo, on 24 martie 2022 - 23:25, said:

Este ,,mini hidrofor", care urca presiunea la 2 bari, micut si cu debit neasteptat!
unde se gaseste?

#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrim80, on 24 martie 2022 - 20:37, said:

De ce sa fie ilegal?
Pentru ca atunci cand hidroforul tau "suge" din conducta, vecinii racordati in aval de tine o sa ramana fara apa.
Exista un normativ de instalatii care impune vas tampon la instalatiile de ridicarea presiunii.

Edited by kolfleading, 25 March 2022 - 08:50.


#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postpestate, on 25 martie 2022 - 07:41, said:

unde se gaseste?
Chiar asa!

#11
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
Sunt si eu in situatia asta. Presiunea de la retea e 0.8 bari, am vorbit si in vecini si se pare ca e o problema generala in zona. Se tot construieste, branseaza mai multe persoane dar aquatim nu ia ceva masuri sa creasca presiunea apei.

Eu am pt incalzire si ACM o pompa de caldura cu un hydrotank de 230 litri.

Solutia recomandata de instalator e montarea unui Grundfos Scala 2.
El zice ca, cu solutia asta nu ar mai fii necesar de un rezervor/vas aditional pentru ca pompa are inclusa ea si un rezervor.
Din cate vad, are un rezervor de 1.5 litri.
Prin tot felul de tutoriale de instalare nu am vazut la niciunul montarea unui vas tampon.

Nu imi dau seama cum functioneaza mai exact sistemul si daca doar cu pompa asta, fara alt vas tampon o sa reduc presiunea apei la vecini?

#12
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Trebuie vas tampon.

Tu si/sau instalatorul gresiti, probabil din cauza traduceri "proaste". Acel rezervor/vas aditional pe care-l are Scala 2 este un inlocuitor pentru Vasul de Expansiune, care este cu totul altceva.

#13
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Este buna ideea de a pune o pompa cu turatie variabila, cum ar fi Scala 2.
Insa acest model Scala 2 are un renume cam prost pentru lipsa de fiabilitate.

Dar mai sunt si alte modele:
https://eurounelte.r...=39833649905800
https://www.pompe-hi...atie-variabila/
https://www.emag.ro/...2/pd/DF4MPFMBM/
https://www.romstal....i-p4608336.html
https://www.romstal....box-p50467.html

Cauta pe google: "pompa cu turatie variabila", "pompa cu convertizor de frecventa", ...


Este gresita ideea de a renunta la vasul tampon. Da, o sa scazi presiunea apei pentru vecini.

#14
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 01.02.2017
Fugi de Grundfos Scala 2. L-am cumparat imediat ce a aparut, iar dupa un an si jumatate a cedat. Mi-a dat garantia altul noi care acum a cedat si acesta.

Povestea sta cam asa: primul hidrofor scala 2 l-am luat cu 1900 de lei de la dedeman in 2017 si a fost pus in functiune prin octombrie. A cedat si am ramas fara apa vreo 3 saptamani pana s-au tras concluziile si am primit altul nou nout pentru ca aveam garantia de 2 ani de zile. Acum la al doilea dupa 2 ani a inceput din nou sa picure din el si am o farfurie care sa ia apa, cam 300 de ml si o arunc. Astept si asta sa cedeze cu totul si inca nu am nici cea mai vaga idee ce sa cumpar.

Am sunat la service-ul de la Grundfos sa intreb daca se poate face ceva pentru ca problema lor e foarte cunoscuta si mi-a povestit meseriasul de acolo ca arunca pompe grundfos scala 2 cu paletu si ca cedeaza toate. Problema lor e ca au o membrana care se sparge si incepe sa picure apa din el pana se sparge atat de tare incat pompa nu mai poate face presiune si atunci se arde motorul.
Am facut o foarte mare afacere 1900 de lei pentru 5 ani acumulati cu tot cu batai de cap.

Ce am scris mai sus e foarte usor de verificat pe amazon si pe dedeman la comentarii. Iar faptul ca dedeman nu il mai comercializeaza, asta spune multe.
Cunosc pe cineva care are MQ de 6 ani si nu a avut nici o problema cu ea.

#15
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009

 stearom, on 12 iulie 2022 - 14:51, said:

Fugi de Grundfos Scala 2. L-am cumparat imediat ce a aparut, iar dupa un an si jumatate a cedat. Mi-a dat garantia altul noi care acum a cedat si acesta.

Povestea sta cam asa: primul hidrofor scala 2 l-am luat cu 1900 de lei de la dedeman in 2017 si a fost pus in functiune prin octombrie. A cedat si am ramas fara apa vreo 3 saptamani pana s-au tras concluziile si am primit altul nou nout pentru ca aveam garantia de 2 ani de zile. Acum la al doilea dupa 2 ani a inceput din nou sa picure din el si am o farfurie care sa ia apa, cam 300 de ml si o arunc. Astept si asta sa cedeze cu totul si inca nu am nici cea mai vaga idee ce sa cumpar.

Am sunat la service-ul de la Grundfos sa intreb daca se poate face ceva pentru ca problema lor e foarte cunoscuta si mi-a povestit meseriasul de acolo ca arunca pompe grundfos scala 2 cu paletu si ca cedeaza toate. Problema lor e ca au o membrana care se sparge si incepe sa picure apa din el pana se sparge atat de tare incat pompa nu mai poate face presiune si atunci se arde motorul.
Am facut o foarte mare afacere 1900 de lei pentru 5 ani acumulati cu tot cu batai de cap.

Ce am scris mai sus e foarte usor de verificat pe amazon si pe dedeman la comentarii. Iar faptul ca dedeman nu il mai comercializeaza, asta spune multe.
Cunosc pe cineva care are MQ de 6 ani si nu a avut nici o problema cu ea.

Am văzut și pe eMAG comentariile.

Am discutat cu un dealer specializat pe grundfos și el a zis ca e discutat cu cei de la grundfos și zicea ca au recunoscut ca au avut ceva probleme de producție dar ca acum câteva luni s-a rezolvat și ce se produce acuma nu ar mai trebui sa aibe problemele ce au fost pana acuma.
Intre timp am comandat-o pe asta. Voi vedea în timp dacă chiar s-a remediat problema sau nu.

#16
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 01.02.2017
Asta mi-au zis si ei in 2019 ca s-a rezolvat problema. Dar aparent nu a fost sa fie asa. Am inteles ca scala 1 sunt in regula si nu se strica.

#17
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 20.06.2006
avand aceeasi problema cu presiunea de la retea am dat peste filmuletu asta cu un grundfos upa 15-90 care pare ca face ce trebuie... are cineva montat? contraindicatii? cele mai multe zile nu pot sa fac nici un dus calumea intre 19:00 si 21:00...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dhzp5e893yg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 19.05.2006

View Postat_b, on 09 ianuarie 2023 - 23:07, said:

grundfos upa 15-90
eu zic ca poti incerca, da.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate