Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose
 Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...
 Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...
 

Inscriere masina SH la impozite online

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
CerealKillerGuy

CerealKillerGuy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.02.2021
Buna ziua. Tocmai am cumparat prima mea masina, am obtinut cele 3 CVC de la vanzator stampilate ca au fost scoase de la el de la impozite.
Acum doresc sa inscriu masin pe numele meu, in Bucuresti, online, dar am o nelamurire. Dupa ce voi scana si uploada CVC si documentele necesare pe siteul Taxe si impozite local si vor aproba, imi vor da o copie digitala stampilata de ei pe care o pot folosi la politie cand o inmatriculez pe numele meu? Accepta la politie documente care sunt copii printate (neoriginale)?
Multumesc.

#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,921
  • Înscris: 27.04.2010
Ramane de vazut, ce zic aia de la impozite si ce mai cer aia de la inmatriculari.
Teoretic, Politia ar trebui sa nu mai ceara prea multe acte, de cand s-a dat legea aia care le interzice sa mai ceara copii de 0e.actele.emise de institutii ale statului.
Practic ... cine stie, Dumnezeu cu mila.

#3
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Intrebare:

Cum poti sa iti declari online masina la impozit?

#4
CerealKillerGuy

CerealKillerGuy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.02.2021

View Postk0r3k7, on 24 februarie 2022 - 16:17, said:

Intrebare:

Cum poti sa iti declari online masina la impozit?

Nu stiu in alte orase, dar in Bucuresti te poti inscrie pe platforma online mergand prima data FIZIC la ghiseu unde iti vor da parola si contul. Dupa ce iti faci contul online, poti depune acolo tot felul de cereri si declaratii.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La sectorul 5 se poate cam asa...

Attached Files


Edited by Pololica, 24 February 2022 - 16:52.


#6
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View PostCerealKillerGuy, on 24 februarie 2022 - 13:32, said:

Buna ziua. Tocmai am cumparat prima mea masina, am obtinut cele 3 CVC de la vanzator stampilate ca au fost scoase de la el de la impozite.
Acum doresc sa inscriu masin pe numele meu, in Bucuresti, online, dar am o nelamurire. Dupa ce voi scana si uploada CVC si documentele necesare pe siteul Taxe si impozite local si vor aproba, imi vor da o copie digitala stampilata de ei pe care o pot folosi la politie cand o inmatriculez pe numele meu? Accepta la politie documente care sunt copii printate (neoriginale)?
Multumesc.


În mod cert, DA, cu condiția să fie semnate electronic.

Înscrierea în circulație nu o faci la „Poliție”, ci la Direcția Regim Permise și Înmatriculare Vehicule - DRPCIV, pe care tu o numești „Poliție”.

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,131
  • Înscris: 28.10.2006
Am inscris eu in ianuarie masina noua la Taxe si impozite ONLINE, Sector 4. A durat cam o saptamana, dar mi s-a spus ca poate dura pana la 3 saptamani, in functie de numarul de solicitari.
Am primit pe mail factura cu care am cumparat masina, semnata digital de catre administratie. La fel am primit si decizia de impunere.
La inmatriculare la DPRCIV a fost OK, m-a intrebat daca am cumva si decizia de impunere la mine. Aaveam o copie, ca nu se stie niciodata ce mai cer, desi nu es pe lista de documente.
I-am dat-o si am intrebat daca e obligatorie. Mi-a zis NU, dar e si mai Ok daca o ai, ca au invatat samsarii sa falsifice semnatura "digitala" dela DTIL.

#8
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Misto, la Cluj nu se poate

#9
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021
Legea este valabilăpe tot teritoriul României.
Deci și la Cluj.
Fă o reclamație scrisă la DITL coordonator și vezi ce răspuns primești.

#10
CerealKillerGuy

CerealKillerGuy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.02.2021

View Postviceroy56, on 25 februarie 2022 - 09:57, said:

Am inscris eu in ianuarie masina noua la Taxe si impozite ONLINE, Sector 4. A durat cam o saptamana, dar mi s-a spus ca poate dura pana la 3 saptamani, in functie de numarul de solicitari.
Am primit pe mail factura cu care am cumparat masina, semnata digital de catre administratie. La fel am primit si decizia de impunere.
La inmatriculare la DPRCIV a fost OK, m-a intrebat daca am cumva si decizia de impunere la mine. Aaveam o copie, ca nu se stie niciodata ce mai cer, desi nu es pe lista de documente.
I-am dat-o si am intrebat daca e obligatorie. Mi-a zis NU, dar e si mai Ok daca o ai, ca au invatat samsarii sa falsifice semnatura "digitala" dela DTIL.

Am fost surprins sa vad ca am primit documentele semnate in 2 zile. In sector 2.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate