Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Cadastru apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
advl

advl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.11.2008
Salut, va rog pareri in urmatoarea speta.
Apartament construit in 1981, in Bucuresti. A fost cumparat de chirias la inceputul anilor 90. Blocul este "pe cadre". Bucataria avea pe una din laturi o camara si o logie, ambele avand aproximativ 1,5x1,5m. Acestea erau despartite de bucatarie cu ziduri de BCA. La inceputul anilor 90 proprietarul de atunci a demolat zidurile despartitoare si partea de jos a zidului exterior al logiei montand in deschidere o usa pentru accesul pe o terasa, apartamentul fiind la etajul 1 si parterul blocului mai extins decat restul etajelor.
Schita anexata contractului de vanzare-cumparare nu are evidentiata deschiderea logiei catre exterior.
Eu sunt unul din mostenitorii celui care a facut modificarile si incerc sa obtin cadastrul pentru apartament. Dosarul a fost respins si am incercat sa fac expertiza tehnica din care sa rezulte ca modificarile nu au afectat constructia. Expertul m-a refuzat pentru ca schita initiala a apartamentului nu contine fereastra, deschiderea logiei. Zidirea deschiderii in peretele exterior ar afecta fatada blocului, toate apartamentele de deasupra au acea fereastra la logie. Expertul nu mi-a oferit o solutie, doar m-a sfatuit sa obtin copie dupa autorizatia de construire a blocului din care sa se vada ca acel perete avea o deschidere.
Institutul Proiect Bucuresti, cei care probabil au proiectat imobilul, nu mai exista. Alta solutie ar fi sa cer copia la primaria de sector.
Voi ce credeti?

Attached Files



#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,398
  • Înscris: 07.11.2006
Eu cred ca ar trebui sa prezinti acele acte solicitate daca vrei sa ai cadastrul.In consecinta ai de alrgat si de cautat.
Actele acelui IP Bucuresti trebuie sa existe arhivate undeva.
Incearca pe la vecinii de pe tronsonul tau.

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,641
  • Înscris: 30.07.2007
Eu cred ca ai plecat pe o cale grea.
Varianta 1, buna: aduci apartamentul, fizic, la detaliile din CVC si anexe de la data dobandirii
Varianta 2, cauti alt cadastrist

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu conteaza ca apartamentele de mai sus au acea fereastra, posibil ca acel expert sa stie ca la parter erau alte reguli.

View Postcrocko.dilul, on 23 februarie 2022 - 22:13, said:

Eu cred ca ai plecat pe o cale grea.
Varianta 1, buna: aduci apartamentul, fizic, la detaliile din CVC si anexe de la data dobandirii
Varianta 2, cauti alt cadastrist
Cred ca varianta 1 e cea castigatoare.

#5
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Pune o poză cu golul respectiv. Din schiță oricum nu se înțelege nimic. Ai făcut o ușă din apartamentul tău către terasa blocului?

Dar ce ți s-a spus și mai sus: la administratorul  blocului (sau la blocurile similare din zonă) e posibil să existe planurile originale.

Dacă peretele avea gol, tăierea parapetului în general nu ridică nici o problemă (de structură). Dar dacă era un perete plin, în mod normal trebuie expertizat tot blocul, deoarece panourile de zidărie pline între stâlpi pot contribui la rezistență. De asta te-a refuzat expertul respectiv.

Edited by mihand75, 23 February 2022 - 22:38.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,398
  • Înscris: 07.11.2006

View Postadvl, on 23 februarie 2022 - 21:46, said:

apartamentul fiind la etajul 1


Vorbim de acelasi apartament?

View Postpasilla, on 23 februarie 2022 - 22:17, said:

, posibil ca acel expert sa stie ca la parter erau alte reguli.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadisz, on 23 februarie 2022 - 22:47, said:


Vorbim de acelasi apartament?
Probabil. Nu am inteles exact "apartamentul fiind la etajul 1 si parterul blocului mai extins decat restul etajelor."

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,108
  • Înscris: 02.03.2003

View Postadvl, on 23 februarie 2022 - 21:46, said:

Salut, va rog pareri in urmatoarea speta.
Apartament construit in 1981, in Bucuresti. A fost cumparat de chirias la inceputul anilor 90. Blocul este "pe cadre". Bucataria avea pe una din laturi o camara si o logie, ambele avand aproximativ 1,5x1,5m. Acestea erau despartite de bucatarie cu ziduri de BCA. La inceputul anilor 90 proprietarul de atunci a demolat zidurile despartitoare si partea de jos a zidului exterior al logiei montand in deschidere o usa pentru accesul pe o terasa, apartamentul fiind la etajul 1 si parterul blocului mai extins decat restul etajelor.
Schita anexata contractului de vanzare-cumparare nu are evidentiata deschiderea logiei catre exterior.
Eu sunt unul din mostenitorii celui care a facut modificarile si incerc sa obtin cadastrul pentru apartament. Dosarul a fost respins si am incercat sa fac expertiza tehnica din care sa rezulte ca modificarile nu au afectat constructia. Expertul m-a refuzat pentru ca schita initiala a apartamentului nu contine fereastra, deschiderea logiei. Zidirea deschiderii in peretele exterior ar afecta fatada blocului, toate apartamentele de deasupra au acea fereastra la logie. Expertul nu mi-a oferit o solutie, doar m-a sfatuit sa obtin copie dupa autorizatia de construire a blocului din care sa se vada ca acel perete avea o deschidere.
Institutul Proiect Bucuresti, cei care probabil au proiectat imobilul, nu mai exista. Alta solutie ar fi sa cer copia la primaria de sector.
Voi ce credeti?


Firmă care a efectuat măsurătorile cadastrale nu te-a informat complet. Problema poate fi la tine sau la ei.
Fie nu ai dorit să plăteşti pentru găsirea soluţiei, fie sunt slabi şi nu ştiu să te ajute.
Caută o firmă serioasă, mergi cu toate actele, plăteştele consultanţa tehnică(expunere soluţii, estimări de cost, etc.) şi roagă-i să îţi găsească o variantă reală de rezolvare.

De obicei cei care nu rezolvă nu vor să dea bani.

#9
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View Postadvl, on 23 februarie 2022 - 21:46, said:

Salut, va rog pareri in urmatoarea speta.
Apartament construit in 1981, in Bucuresti. A fost cumparat de chirias la inceputul anilor 90. Blocul este "pe cadre". Bucataria avea pe una din laturi o camara si o logie, ambele avand aproximativ 1,5x1,5m. Acestea erau despartite de bucatarie cu ziduri de BCA. La inceputul anilor 90 proprietarul de atunci a demolat zidurile despartitoare si partea de jos a zidului exterior al logiei montand in deschidere o usa pentru accesul pe o terasa, apartamentul fiind la etajul 1 si parterul blocului mai extins decat restul etajelor.
Schita anexata contractului de vanzare-cumparare nu are evidentiata deschiderea logiei catre exterior.
Eu sunt unul din mostenitorii celui care a facut modificarile si incerc sa obtin cadastrul pentru apartament. Dosarul a fost respins si am incercat sa fac expertiza tehnica din care sa rezulte ca modificarile nu au afectat constructia. Expertul m-a refuzat pentru ca schita initiala a apartamentului nu contine fereastra, deschiderea logiei. Zidirea deschiderii in peretele exterior ar afecta fatada blocului, toate apartamentele de deasupra au acea fereastra la logie. Expertul nu mi-a oferit o solutie, doar m-a sfatuit sa obtin copie dupa autorizatia de construire a blocului din care sa se vada ca acel perete avea o deschidere.
Institutul Proiect Bucuresti, cei care probabil au proiectat imobilul, nu mai exista. Alta solutie ar fi sa cer copia la primaria de sector.
Voi ce credeti?

a demolat zidurile despartitoare si partea de jos a zidului exterior al logiei montand in deschidere o usa pentru accesul pe o terasa, apartamentul fiind la etajul 1 si parterul blocului mai extins decat restul etajelor - Deci proprietarul de atunci a marit bucataria prin demolarea zidurile care defineau camara si logia iar din vechea logie a scos geamul + a demolat parapedul de sub geam agaugand o usa pentru a iesi pe terasa parterului.

Nasoala situatie, daca figura fereastra in schita cadastrala initiala nu aveai nici o problema.
Cauta la primarie inspectorul de zona si discuta cu el (care app te poate si amenda), oricum tot la el va ajunge dosarul pe care il vei face.

Schita cadastrala o face orice cadastrist, problema este avizarea acesteia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate