Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?
 Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92
 Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar
 Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...
 

Leasing financiar auto

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Cryptofriendly

Cryptofriendly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.05.2020
Salut,

Vreau sa fac un leasing auto, insa cum nu ma intereseaza ca la finalul contractului sa tin masina, si vreau sa am suma lunara de plata cat mai mica, cred ca un leasing financiar cu valoarea reziduala cat mai mare ar fi cel mai indicat.

Aveti idee care societate de leasing permite o valoare reziduala cat mai mare ( 30, 40, sau chiar 50%)?

Multumesc

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru persoana fizica - nici una
Pentru persoana juridica - se negociaza dar, la o singura masina = mumu

#3
Cryptofriendly

Cryptofriendly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.05.2020
Persoana juridica, bineinteles.

Hmmm, sper totusi sa gasesc o varianta ca valoarea reziduala sa fie macar 30%.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca faci o confuzie grava intre termeni

Leasing financiar = devii proprietar in urma achitarii valorii reziduale
Nu prea se poate fara
Problema - valoarea reziduala nu poate depasi 20%

Leasing operational = nu devii niciodata proprietar iar rata e un fel de chirie lunara
Problema - rata e mare pentru ca acopera toate taxele si toate cheltuielile de intretinere / reparatii / RCA / CASCO
Aici nu exista valoare reziduala

Edited by Naijax, 22 February 2022 - 17:40.


#5
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.06.2020
Nu vad ce sens are. De ex la Renault-Dacia e asa:

Platesti un avans de 50% din valoare. Plătești rate mici leasing pe 5 ani, încă 50% din valoare.
Teoretic ai achitat masina.
Practic ai o valoare reziduala de încă 50% din valoarea masinii. Deci ajungi sa plătești 150% din prețul de lista.

#6
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.06.2020
Încă e valabil ce am scris mai sus și în 2023

#7
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 03.12.2021
Masina e f scumpa ?

Recomand cardul de credit Cec, suma  maxima 60000 de lei, in 24 de rate fara dobanda.

Sau mai poti face o schema: platesti printr-un overdraft si apoi poti inchide overdraftul refinantand intr-un card de credit CEC in 24 de rate sau BRD im 36 de rate FARA DOBANDA.

#8
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.06.2020
Ce glume ai puștiule.
Cine are salariu 60.000 lei pe luna?!

Trebuie sa ii dovedesti bancii ca ai venituri ca sa primesti asemenea linie de credit. Eu abia am reusit sa obtin o linie de 15.000 pe firma.

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,624
  • Înscris: 13.03.2005

 tacumd, on 09 februarie 2023 - 21:42, said:

Ce glume ai puștiule.
Cine are salariu 60.000 lei pe luna?!

Trebuie sa ii dovedesti bancii ca ai venituri ca sa primesti asemenea linie de credit. Eu abia am reusit sa obtin o linie de 15.000 pe firma.

60000 limita la cardul de credit CEC o primești pentru un salariu de 5000 lei net. Că banca vrea mimim 5% lunar din suma cheltuită, adică 0.05x60000 lei=3000 lei lunar adică un grad de îndatorare in limitele legale.

Și de fapt nu se ajunge la 3000 lei lunar că sunt 60000:24 rate egale.

Adică 2500 lei rata lunară

Și conform contract suma minimă de plată lunară este de 5% din rate. Adică doar 125 lei,. Doar că banca o să mi ia și dobândă pentru rata care nu o restitui la timp.

Și vorbesc în cunoștință de cauză pentru că am acest card de credit de la CEC. Plus că soția a primit acum trei ani pentru un salariu de doar 2750 RON, o limită de 34000 RON.

Edited by wertyck, 09 February 2023 - 22:16.


#10
andimiroiu

andimiroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 31.07.2006

 Cryptofriendly, on 22 februarie 2022 - 16:15, said:

Salut,

Vreau sa fac un leasing auto, insa cum nu ma intereseaza ca la finalul contractului sa tin masina, si vreau sa am suma lunara de plata cat mai mica, cred ca un leasing financiar cu valoarea reziduala cat mai mare ar fi cel mai indicat.

Aveti idee care societate de leasing permite o valoare reziduala cat mai mare ( 30, 40, sau chiar 50%)?

Multumesc

Da, exista si pentru persoane fizice. Cauta Perfect Leasing de la Porsche Leasing. Eu mi-am configurat cu 40% avans si 45% val reziduala ca sa am rata lunara cat mai mica (evident, cu minusul ca platesti dobanda pentru val reziduala in tot acest timp). La finalul perioadei, ai 2-3 optiuni:

1. achiti val reziduala din fonduri proprii si pastrezi masina
2. iti re-esaloneaza val reziduala tot la ei, in rate lunare si pastrezi masina dupa (iti prelungesti practic leasing-ul)
3. dai masina inapoi, se face evaluarea bunului si primesti banii inapoi (diferenta intre val de noua - val de piata) sau cu banii respectivi dai avans de alta masina noua si continui leasing-ul cu ei.

marele avantaj si cam singurul la perfect leasing este ca ai optiunea sa dai masina inapoi (nu confunda cu leasing operational) sau nu, in functie de cum iti faci tu planurile/ce vrei sa faci cu masina dupa cei 4-5 ani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate