Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

Încărcătoare (stații) cabluri, Amperi Watt ... etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007
Până recent nu am avut nevoie (de teamă) de alte încărcătoare decât cele originale pentru telefoane, tablete etc.
Pe măsură ce se înmulțesc dispozitivele ... VĂLELEU câte încărcătoare și cabluri trebuie cărate în deplasări.
De exemplu, mie mi-ar trebui un încărcător (stație) să încarce în principal următoarele:
1.Li-Po 4500 mAh, Fast charging 25W
2. Li-Po 5000 mAh,     Fast charging 22.5W
3. Li-Po 3400 mAh,     Fast charging 18W Quick Charge 4+
În plus și un slot obișnuit de 5v/1A m-ar ajuta și mai mult!
Pentru că nu mă pricep vă cer sfatul și la cabluri sau poate UN singur cablu (????)

Vă mulțumesc anticipat!

P.S. Un powerbank potrivit pentru cele trei, am vreo șansă?
Mii de mulțumiri!

Edited by XLNC, 19 February 2022 - 03:53.


#2
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Eu folosesc in curse un triplu de 2 m cu 3 usb fast ciargi și cabluri cu magnet. La masina alte cabluri magnet la mp3, detector....cu Y'uri pentru 2 adaptoare.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,353
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXLNC, on 19 februarie 2022 - 03:51, said:

3. Li-Po 3400 mAh, Fast charging 18W Quick Charge 4+
Asta e quick charge 3, 4 e la 25W+ (qualcomm)
Orice power pack modern de 15-30Ah (15000mAh-30000mAh) e oki, de regula au quick charge si pe in si pe out si au si standard 5V-2A (1A e inchis ca standard, era acu 10-12 ani).
Altfel in deplasari poti aplica o politica de eficienta energetica, nu mai consumi aiurea si ramai cu suficienta energie.

Edited by andreic, 19 February 2022 - 08:56.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 08.02.2011
:fast charging" nu inseamna nimic daca incarcatorul si telefonul sau ce vrei sa incarci nu stiu acelasi protocol. Unele sunt proprietare.

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,762
  • Înscris: 23.10.2006
Eu il am pe acesta de 3 ani, sunt foarte multumit.
https://eastcom.ro/i...orturi-usb.html
Si cand nu am posibilitatea de o priza de curent, asa ceva:
https://eastcom.ro/b...-3-0-negru.html

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,775
  • Înscris: 06.01.2007
Pe aliexpress sunt o droaie de modele.
Anker sunt bune.
Eu am ilepo, modelul asta
https://www.aliexpre...1840429851.html
Are un singur port quick charge de 12V, pentru ca eu nu am nevoie de mai mult. L-am luat tot pentru deplasari cu familia (cu cortul) dar am ajuns sa-l folosesc permanent in casa cu dispozitivele care vor 5V. Dispozitivele pe care le incarc nu au fast-charge(telefoane, tablete, ceasuri, lanterne, etc), dar sunt multe si nu am vrut sa folosesc decat o singura priza, cu cat mai putine cabluri, de aia am ajuns la solutia asta. Tie probabil ca ti-e mai bun un GaN Charger de vreo 100W. Chargerele cu GaN sunt mai mici. Face si Anker, face si Baseus, si altii de-astea. Eu nu am gasit la vremea respectiva cu asa de multe porturi 5V (btw, la 5V, tranzistorii GaN sunt la fel de eficienti ca aia clasici cu siliciu)
Chinezismele sunt si de buna calitate dar si de proasta calitate. Daca are riplu de tensiune mare, telefonul va renegocia fast charge-ul la o valoare mai mica. Al meu e ok, riplu de 10mV pe mufele de 5V si de 30mV pe mufa de quick charge.

Edited by maccip, 19 February 2022 - 09:58.


#7
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007

View Postandreic, on 19 februarie 2022 - 08:52, said:

Asta e quick charge 3, 4 e la 25W+ (qualcomm)
Orice power pack modern de 15-30Ah (15000mAh-30000mAh) e oki, de regula au quick charge si pe in si pe out si au si standard 5V-2A (1A e inchis ca standard, era acu 10-12 ani).
Altfel in deplasari poti aplica o politica de eficienta energetica, nu mai consumi aiurea si ramai cu suficienta energie.

Telefonul e xiaomi mi 8 .... gsmarena și chiar pagina oficială dau aceleași specificații.
Dacă poți, te rog dă niște exemple ... am spus că nu mă pricep!
Mulțumesc.

View Postadnana2121, on 19 februarie 2022 - 06:04, said:

Eu folosesc in curse un triplu de 2 m cu 3 usb fast ciargi și cabluri cu magnet. La masina alte cabluri magnet la mp3, detector....cu Y'uri pentru 2 adaptoare.
Grozav!
Am recunoscut că nu mă pricep.
Dacă ai putea da niște exemple tare aș aprecia.
Mulțumesc.

Edited by XLNC, 19 February 2022 - 22:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate