Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Bboilerul termo electric nu mai incalzeste apa

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
florino32

florino32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 24.02.2007
Salutare,  am centrala viadrus pe circuitul careia am un boiler TESY  100l  cu serpentina , e in a treia iarna de functionare , nu e legat la curent , vara folosesc panouri  solare pentru ACM ,  cand am inceput anul asta in toamna sa fac focul , boilerul a functionat bine, dar de la un timp nu se mai incalzeste apa in el decat  asa   calaie  si curge putin  calda apoi  e rece,  desi  apa care trece prin serpentina lui si prin calorifere este fierbinte ,la intrare si la iesire, are supapa de aerisire  pe circuitul de incalzire,   ce ar putea avea ?  multam anticipat

Attached Files



#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
S,ar putea sa ai depuneri pe serpentina de incalzire daca lucrezi la temperaturi mari si daca apa e prea calcaroasa

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Verifica ce temperatura ai la intrare pe serpentina si apoi vezi cat ai pe iesire la serpentina. Este posibil sa nu se transfere energie termica fi cauza depunerilor de calcar, care pot fi pe interiorul serpentinei, cat sipe exteriorul acesteia. Pariu ca sunt pe exterior, adica acolo unde vine apa proaspata in permanenta.

#4
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 19.05.2006

View Postflorino32, on 30 decembrie 2021 - 14:49, said:

apa care trece prin serpentina lui si prin calorifere este fierbinte ,la intrare si la iesire
pai la iesirea din serpentina ar trebui sa fie mai putin fierbinte, nu ?

Ce duritate are sursa ta de apa rece ? Ai o analiza a apei ?

#5
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 09.09.2008
Se demontează, se curăță, se schimbă rezistența electrică și anodul, se montează totul la loc cu puțin silicon de etanșare (de motor). Nu va mai ține la fel de mult ca piesele originale, dar va fi mai curat!

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,510
  • Înscris: 08.02.2011
S-o fi schimband rezistenta electrica si anodul, dar in cazul de fata boilerul oricum nu-i bagat in priza, e din ala cu serpentina prin care trece apa calda din alta sursa si care incalzeste apa rece din boiler.

#7
florino32

florino32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdoinastela, on 30 decembrie 2021 - 16:37, said:

pai la iesirea din serpentina ar trebui sa fie mai putin fierbinte, nu ?

Ce duritate are sursa ta de apa rece ? Ai o analiza a apei ?
Am testat apa de curand cu un tester de la  un expresor de cafea cumparat,  din 4 linii  a iesit doar una,  , la mine este in  retea  apa  direct din captarea unui raulet de munte fara tratament cloric sau altele

View Postmarceltapi, on 30 decembrie 2021 - 16:47, said:

Se demontează, se curăță, se schimbă rezistența electrică și anodul, se montează totul la loc cu puțin silicon de etanșare (de motor). Nu va mai ține la fel de mult ca piesele originale, dar va fi mai curat!
nu l-am folosit deloc electric ,  vara am panou termosolar,   exista o solutie casnica  de curatare?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdoinastela, on 30 decembrie 2021 - 16:37, said:

pai la iesirea din serpentina ar trebui sa fie mai putin fierbinte, nu ?

Ce duritate are sursa ta de apa rece ? Ai o analiza a apei ?

Da, vrem analiza morfologico- sintactica !  :)    BTW ,  cum  masori duriatea apei ?

E simplu,  exista rezistente de cumparat pentru acel model,  trebuie schimbat si gata !

#9
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 19.05.2006

View PostMembruAnonim, on 30 decembrie 2021 - 18:42, said:

trebuie schimbat si gata
daca apa e dura, montezi o Statie de dedurizare -de pe urma careia beneficiaza intreaga casa, nu doar boilerul.
Altfel schimbi rezistenta (contra 4-500 Lei, o bagatela, nu ?) si peste ceva timp te trezesti in fata aceleasi probleme. Si in fata unei noi achizitii.

View PostMembruAnonim, on 30 decembrie 2021 - 18:42, said:

Da, vrem analiza morfologico- sintactica !
muncim, nu gandim ?

Edited by doinastela, 30 December 2021 - 19:12.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdoinastela, on 30 decembrie 2021 - 19:11, said:

daca apa e dura, montezi o Statie de dedurizare -de pe urma careia beneficiaza intreaga casa, nu doar boilerul.
Daca apa e dura, schimbi rezistenta (contra 4-500 Lei, o bagatela, nu ?) si peste ceva timp te trezesti in fata aceleasi probleme. Si in fata unei noi achizitii.

muncim, nu gandim ?

Nah uite,  la noi tata a schimbat de vre-o 10x rezistenta in boiler, era ieftin,  si  statie de dedurizare nu am pus niciodata - probabil era scump + risc mai mare de inundatii daca ceva nu e montat bine.
Crede-ma ca 10 rezistente + o masina noua de spalat la 10 ani ,  tot e mai ieftin decat toata statia.  
Acuma vad, si sa stii ca 500 ron e tot boilerul , rezistenta era cam  30 ron, probabil sa mai scumpit acuma.

Dar sigur , cine vrea isi monteaza  acuma e de vazut  ce dura e si apa aia daca merita.

Dar nu mi-ai raspuns la intrebare:   Cum masori duriatea apei ?

Edited by MembruAnonim, 30 December 2021 - 19:17.


#11
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 19.05.2006

View PostMembruAnonim, on 30 decembrie 2021 - 19:16, said:

Dar nu mi-ai raspuns la intrebare:   Cum masori duriatea apei ?
faci analize la Laborator.
Asa afli ca bei nitriti, nitrati si ceva fecaloide de muuulti ani.

Analize repetate periodic, desigur.

View PostMembruAnonim, on 30 decembrie 2021 - 19:16, said:

ot e mai ieftin
si arunci si vesela albita de calcar, si pui toporul si pe conductele obturate de calcar.
Cel mai ieftin iesi daca nu faci nimic. Mai ieftin de-atat nu se poate.

Edited by doinastela, 30 December 2021 - 20:20.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
1) la care laborator poti merge sa faci analize?  Prima data ar trebui sa gasesc un laborator care ma serveste cu asa ceva. Bioclinica nu cred ca face analize.

2)  Conductele noi de plastic,polietilena, PPR, sau ce o fi nu sunt obturate de calcar. Nici ale lui tata de otel dupa 50 ani nu sunt asa obturate.  Chiar nu trebuie topor.  
Si vesela albita :  exista  CIF, Domestos si alte cele,   mai dau cu ele din cand in cand!

Deci boilerul termo electric , dar sa inteleg nu folosesti partea electrica ?
Atunci nu stiu,  am crezut ca  folosesti rezistenta.

Edited by MembruAnonim, 31 December 2021 - 04:54.


#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,510
  • Înscris: 08.02.2011

View PostMembruAnonim, on 31 decembrie 2021 - 04:50, said:

1) la care laborator poti merge sa faci analize?  Prima data ar trebui sa gasesc un laborator care ma serveste cu asa ceva. Bioclinica nu cred ca face analize.



Sunt o gramada de firme specializate, depinde unde locuiesti. Se poate trimite proba prin curier la ei.
https://www.analizea...ta-analiza-apa/

Astia sunt din Bucuresti.

Edited by modoran, 31 December 2021 - 13:54.


#14
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 19.05.2006

View PostMembruAnonim, on 31 decembrie 2021 - 04:50, said:

1) la care laborator poti merge sa faci analize?
apa dura e când ai 15 grade germane, 25 dH sau chiar 90 dH ! Insa e o mare diferență între cele 3 cazuri.
Te rog, mai informează-te înainte sa te angrenezi în discuții pe teme pe care e clar ca nu le cunoști.

#15
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 28.11.2017

View Postflorino32, on 30 decembrie 2021 - 18:34, said:

  exista o solutie casnica  de curatare?

Otet sau sare de mare.
Daca ai putea sa decuplezi intrarea si iesirea din serpentina si sa umpli serpentina cu otel sau sare de mare, lasa cateva minute si repeti.

#16
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,990
  • Înscris: 02.02.2007
probabil e piatra in el, peste 50% din volum!
il dai jos si-l cureti!

#17
florino32

florino32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMembruAnonim, on 30 decembrie 2021 - 18:42, said:


Da, vrem analiza morfologico- sintactica !  Posted Image BTW ,  cum  masori duriatea apei ?

E simplu,  exista rezistente de cumparat pentru acel model,  trebuie schimbat si gata !
Repet ce srie la postare, nu-l folosesc in regim electric

View Postmodoran, on 31 decembrie 2021 - 13:50, said:

Sunt o gramada de firme specializate, depinde unde locuiesti. Se poate trimite proba prin curier la ei.
https://www.analizea...ta-analiza-apa/

Astia sunt din Bucuresti.
este apa menajera, vine direct captata din munte ,  si daca iese prost la analize ce?  eu tot o sa am problema,

View Posttheionutzradu1991, on 31 decembrie 2021 - 14:19, said:


Otet sau sare de mare.
Daca ai putea sa decuplezi intrarea si iesirea din serpentina si sa umpli serpentina cu otel sau sare de mare, lasa cateva minute si repeti.
o sa-l dau jos dupa sarbatori  si il curat

View Postdoinastela, on 30 decembrie 2021 - 20:20, said:

faci analize la Laborator.
Asa afli ca bei nitriti, nitrati si ceva fecaloide de muuulti ani.

Analize repetate periodic, desigur.

si arunci si vesela albita de calcar, si pui toporul si pe conductele obturate de calcar.
Cel mai ieftin iesi daca nu faci nimic. Mai ieftin de-atat nu se poate.
nu beau apa din retea, si repet, eu stau in zona de munte, apa este captata din izvor din munte unde nu are nimeni locuinta sau alte asezari omenesti

View Posttheionutzradu1991, on 31 decembrie 2021 - 14:19, said:


Otet sau sare de mare.
Daca ai putea sa decuplezi intrarea si iesirea din serpentina si sa umpli serpentina cu otel sau sare de mare, lasa cateva minute si repeti.
o sa-l dau jos dupa sarbatori  si il curat

oameni buni,  cititi cu atentie topicul,  nu  folosesc rezistenta acelui boiler,  doar iarna in mod termic incalzit de centrala pe lemne .

#18
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 28.11.2017
Eu ma refer la serpentina, nu la rezistenta electrica.
Decuplezi intrarea si iesirea la serpentina, umpli cu otet, lasi cateva minute si vezi ce iese.
Sper ca ai robineti la intrare si iesire pe serpentina, daca nu e naspa, trebe sa golesti!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate