Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Nu pot scapa de OneDrive
 Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru
 Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 

extragere imagini de pe pagina web

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021
Buna ziua,

Sa ne imaginam ca accesam o pagina web, iar pe acea pagina web sunt 100 imagini micute, cu rezolutie de 150x200, ele reprezentand pictograme, variante in miniatura ale unor poze cu o rezolutie mai mare.

fiecare dintre cele 100 de imagini micute poate fi accesata separat, in doua moduri: 1. printr-un click pe imaginea respectiva, sau 2. prin a selecta "open in a new window".

insa, in oricare situatie din cele 2, cand alegem sa "accesam" pictograma, nu se va deschide fix poza la rezolutie originala (mare) in alt window, ci se va deschide o pagina web care are un butonas de genul "click here for your wallpaper", iar in final se primeste accesul la imaginea dorita, cea mare.

avand in vedere aceasta tipologie de arhitectura a paginii web, exista vreo solutie (program, etc) prin care sa se extraga automat de pe pagina web initiala imaginile din spatele pictogramelor? adica wallpaperul la rezolutie mare, nu cele 100 la rezolutia de 150x200

va multumesc!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,317
  • Înscris: 24.02.2007
Se scrie un program adaptat pe structura paginii in cauza. Dar exista mari sanse ca o descarcare automata sa fie detectata si blocata de pagina.

#3
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 23.12.2015
cand se deschide pagina pagina cu butonul "click here for your wallpaper" inspecteaza pagina sa vezi ce contine butonul (Ctrl+U in chrome). Poate-ti furnizeaza locatia unde sunt pozele la rezolutia mai mare, poate ele sunt denumite in seceventa gen poza01, poza02, etc si poti sa le accesezi apoi direct in browser. Nu cred ca o sa te lase sa accesezi tot folderul

#4
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 25.02.2020
Încearcă extensia HoverZoom+. Poate cunoaște deja pagina. https://github.com/extesy/hoverzoom

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004
sunt asa numitele web-crawleri
trag un site pana la ce nivel vrei
daca asa cum zicea colegul nu e vreun script sa-l opreasca

eu am folosit acum 11 ani unul pt un site facut de mine pt un client si pe care l-am pierdut din  portofoliul hdd

insa nu mai stiu cum se numea softul, am trecut tot de atunci pe linux si nu-l mai retin, nu l-am mai folosit

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Foloseam cu succes fix pentru asa ceva Teleport Pro

Uite de aici, trial version, dacă îți place, îl “cumperi” și tu

http://www.tenmax.co...rt/pro/home.htm

#7
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021
Va mulțumesc tuturor pentru sugestii, voi încerca opțiunile. Sunteți o comunitate deosebita!

#8
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 11.10.2006

 odastramosilor, on 27 noiembrie 2021 - 16:46, said:

sunt asa numitele web-crawleri
trag un site pana la ce nivel vrei
daca asa cum zicea colegul nu e vreun script sa-l opreasca

eu am folosit acum 11 ani unul pt un site facut de mine pt un client si pe care l-am pierdut din  portofoliul hdd

insa nu mai stiu cum se numea softul, am trecut tot de atunci pe linux si nu-l mai retin, nu l-am mai folosit

HTTrack.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate