Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Sfaturi plantare gard viu Tuia.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.07.2020
Va salut.

Am o gradina de apartament si doresc sa fac un gard viu de Tuia. M-am decis deja la clasicul occidentalis. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

1. Ce sanse am sa nu se prinda daca puietii vor avea in jur de 1.2m inaltime?
2. Puietii sa fie achizitionati neaparat in ghiveci? (am uitat cum ii spune la plasa aceea cu pamant)
3. Cat de bine le place la soare? Curtea e spre est, in plin soare.
4. Unde gasesc de incredere o pepiniera langa Bucuresti sau de unde ma sfatuiti sa ii achizitionez? Momentan habar nu am, este plin olx ul de "oferte" iar site urile doar de la mare departare (Sibiu, Timisoara). Mi-ar placea sa am si o mica garantie la ei..

Va multumesc.

#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,242
  • Înscris: 08.12.2006
Scuza ma ca intreb, dar cum e aia o gradina de apartament? vrei sa pui tuia pe balcon? sau

Ca o parere personala, stric personala, nu trebuie sa te iei dupa ea...eu unul nu as mai pune tuia in gradina pentru nimic in lume, sunt cei mai pacatosi , sunt firavi, ii ataca ciupercile imediat iar daca nu ai frecvent grije de ei sa ii stropesti , ii pierzi imediat. Eu am mostenit casa cu tuia care erau medii sa zic, am vrut sa iii tai la un moment dat dar mi a fost mila de ei, am zis hai sa ma ocup de ei. Odata la doua saptamani trebuia sa ii stropesc deoarce se ingalbeneau si riscam sa ii pierd...multa munca pentru nimic. Since, daca m ai pune acum sa o iau de la capat cu amenajarea gradinii, in niciun caz nu as mai pune tuia. prea multa munca pentru niste panarame de plante, dar na, inca odata precizez, asta e opinia mea, gusturile nu se discuta.

Gasesti tuia o gramada si la Dedeman, si la Hornbach...e plin de ei mai pe la toate magazinele de brico, nu trebuie sa ii comanzi d epe net.

Edited by cuculea, 09 September 2021 - 11:29.


#3
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcuculea, on 09 septembrie 2021 - 11:28, said:

ii ataca ciupercile imediat iar daca nu ai frecvent grije de ei sa ii stropesti , ii pierzi imediat. Eu am mostenit casa cu tuia care erau medii sa zic, am vrut sa iii tai la un moment dat dar mi a fost mila de ei, am zis hai sa ma ocup de ei. Odata la doua saptamani trebuia sa ii stropesc deoarce se ingalbeneau si riscam sa ii pierd...multa munca pentru nimic.
Orice planta trebuie ingrijita.
Am si eu 2 tuia, trebuie sa ii tund in fiecare an ca se labarteaza de nu mai poti sa treci pe langa ei.

Cand am pus buxusi (acum 25 de ani) am zis ca in afara de tuns nu am treaba cu ei, dar de cativa ani a aparut o omida, care daca nu o contraataci rapid ii termina de tot.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,168
  • Înscris: 04.02.2011
Măi, aia nu e plantă de apartament.. Tuya are ca scop delimitare spațiului în grădină. Grăidini adevărate, de minim 100mp.

Ce mai vrei să crești în apartamentul ăla, porumb?

Edited by benis, 09 September 2021 - 16:07.


#5
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 04.07.2010
Omul cred că are un apartament la parter cu grădină.La asta s-a referit,nu că îi pune pe balcon.

#6
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.07.2020

View Postbenis, on 09 septembrie 2021 - 16:05, said:

Măi, aia nu e plantă de apartament.. Tuya are ca scop delimitare spațiului în grădină. Grăidini adevărate, de minim 100mp.

Ce mai vrei să crești în apartamentul ăla, porumb?

Porumb, ceapa, si niste castraveti, pe langa gardul viu care va delimita sufrageria. Cam atat de inteligent ai fost :) La mistouri nu ne bate nimeni.

Pentru cei mai cerebrali, apartamentul are o gradina, da, de 80 mp si as vrea sa fac un gard viu sa delimitez si vizual de ceilalti vecini. Stiu povestea cu ei, ca pot sa moara de la tot felu de daunatori. Ideea e ca nici nu am gasit alta alternativa verde pentru un gard viu.

"Dedeman, hornbach, etc" ..Tocmai despre asta vorbesc, nu se pot lua chiar de oriunde, de aia si unii mor asa rapid. O aclimatizare cu zona ar fi mai ok..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate