Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Mic accident in trafic

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 21.04.2009
Buna!

Am o intrebare, acuma 2 zile am produs un mic accident, in sensu ca am dorit sa schimbat banda de circulatie pentru ca banda mea era ocupata, fara sa ma asigur oarecum,(m-am uitat in oglinda dar probabil eram in unghiul mort) a venit unu tare din spate si l-am zgariat, ideea e ca na, am cazut de comun acord sa o dam pe amiabila, dar omu a spus ca se grabeste sa-i dau nr. de telefon poza buletin permis, si ma suna diseara sa rezolvam, si i-am dat si eu am luat la fel, am facut poze la masina a mea si a lui si dus a fost, nu m-a mai sunat, nici in ziua de azi au trecut 2 zile, credeti ca mai sunt obligat sa dau ceva? daca ma suna maine sa il despagubesc? ma rog sa-i dau asigurare,ca altceva nu-i dau.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,592
  • Înscris: 17.04.2006
Obligat?
In primul rand este moral sa il despagubesti! Ma rog, nu stiu ce e si in capul aluia si cat ii pasa daca nu te-a contactat pana acum.

Sa nu te trezesti cu o vizita surpriza din partea aluia la politie.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Problema ar fi daca ala e idiot si merge la politie.
Te trezesti cu permisul suspendat si amenda. Daca ai avut RCA nu ai treaba cu costurile de reparatie.

Edited by pasilla, 26 July 2021 - 20:29.


#4
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 21.04.2009
Sa mearga la politie pentru ce? masina e usor zgariata la usa si cam atat, am filmarea de la locul accidentului cap coada, deci nu are ce sa faca, in plus nu ai cum sa te duci la politie duap 3 zile sa spui, "domnle, a intrat un idiot in mine, nu s-a asigurat si mi-a zgariat masina, pai dupa 3 zile te duci la politie?"  eu nu vreau sa-i trag plasa sau ceva, dar nici nu stau sa ma rog de el sa-i dau asigurarea, l-am sunat in ziua respectiva, seara mai exact, a spus ca ma suna el in 2 ore si nu m-ai sunat, pai nici nu mai insist, cineva mi-a spus ca dupa 48 de ore nu mai sunt obligat de nimic sa-i dau.
Ideea e ca el mergea destul de tare de nici nu l-am vazut, avea sigur peste 50km/h probabil de aia nu mai insista, zic si eu..

Edited by Calypsso, 26 July 2021 - 20:30.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Putea sa meargă și cu 500, e treaba lui.
O avea omu treaba de aia întârzie, poate nu avea in plan ca ii bușești mașina...

Nici el nu se mai poate duce după 3 zile, da nici tu nu te mai poți duce

Omenește e sa ii dai asigurarea...



#6
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 27.03.2006
Ai facut poza si dupa asigurarea lui?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca e OK.
Sunt si persoane idioate care merg la politie, numai ca sa creeze probleme.

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 06.01.2014
Eu as merge la politie sa anunț evenimentul. De fapt, trebuia mers în primele 24 de ore. Altfel, din care știu,  ești pasibil de ridicarea permisului.

#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Eu cred că mâine, la prima oră, trebuie să mergi la Poliție și să declari accidentul.
Altfel se vor lua, împotriva ta, măsuri mai drastice.
Au trecut mai mult de 72 de ore și cred că nu vei scăpa de ridicarea permisului.

Quote

Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
-să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
-să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
Excepţie fac de la prevederile de mai sus:
-conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;
-conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.
Aceste persoane sunt exceptate de la obligaţia prezentării la unitatea de poliţie dacă există o asigurare facultativă în baza căreia pot fi despăgubite pentru avarierea vehiculelor respective.

Edited by Mircel, 26 July 2021 - 20:45.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cristobob, on 26 iulie 2021 - 20:39, said:

Eu as merge la politie sa anunț evenimentul. De fapt, trebuia mers în primele 24 de ore. Altfel, din care știu,  ești pasibil de ridicarea permisului.

 Mircel, on 26 iulie 2021 - 20:39, said:

Eu cred că mâine, la prima oră, trebuie să mergi la Poliție și să declari accidentul.
Altfel se vor lua, împotriva ta, măsuri mai drastice.
Haide bre, chiar asa am ajuns ?

#11
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 21.04.2009
Cred ca ma bine nu postam chestia asta, am inteles oricum, nu are ce sa-mi mai faca, au trecut deja peste 48 de ore, nu s-a anuntat intamplat nimic, nu am sa-i mai raspund nici la telefon, asta e, ghinionul meu ghinionu' lui, apoi norocul meu aia e.

#12
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,318
  • Înscris: 26.06.2009

 Calypsso, on 26 iulie 2021 - 20:19, said:

pcredeti ca mai sunt obligat sa dau ceva? daca ma suna maine sa il despagubesc? ma rog sa-i dau asigurare,ca altceva nu-i dau.
Obligat erai sa (a) faci amiabila in 24 de ore sau (b) sa declari accidentul la politie in 24 de ore.

El poate sa te sune sa il despagubesti, dar asta nu inseamna ca esti obligat sa o faci. Incerci sa va intelegeti ca oamenii; daca nu reusiti o sa ajungeti la politie - tu primesti amenda si permis suspendat; el amenda ca nu ati declarat accidentul in 24 de ore (poate ai surpriza ca el l-a declarat).

 Calypsso, on 26 iulie 2021 - 20:46, said:

Cred ca ma bine nu postam chestia asta, am inteles oricum, nu are ce sa-mi mai faca, au trecut deja peste 48 de ore, nu s-a anuntat intamplat nimic, nu am sa-i mai raspund nici la telefon, asta e, ghinionul meu ghinionu' lui, apoi norocul meu aia e.
Pai tocmai aia e ca are ce sa iti faca: isi ia si el amenda, dar tu tot ajungi sa ii dai RCA-ul.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,524
  • Înscris: 05.06.2002
in mod normal de la locul accidentului pleci ori cu amiabila semnata de cealalta parte ori te duci in 24 ore la politie si declari accidentul.

nu stiu ce sa-ti spun sa faci. cel mai probabil e ca ala nu si-a mai batut capul, s-a luat acu alte probleme si a lasat reparatia masinii pe linie moarta o perioada. acu daca mergi la politie si declari accidentul oricum iti ia carnetul.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Calypsso, on 26 iulie 2021 - 20:46, said:

Cred ca ma bine nu postam chestia asta, am inteles oricum, nu are ce sa-mi mai faca, au trecut deja peste 48 de ore, nu s-a anuntat intamplat nimic, nu am sa-i mai raspund nici la telefon, asta e, ghinionul meu ghinionu' lui, apoi norocul meu aia e.

Buna treaba, o românească curată așa.
Ești sigur ca nu te caută el după aia ?
Are buletinul tău, remember ?

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,318
  • Înscris: 26.06.2009

 waterman, on 26 iulie 2021 - 20:49, said:

Ești sigur ca nu te caută el după aia ?
Are buletinul tău, remember ?
Initiatorul o sa apara peste 1 luna cu postare "cum acopar urmele de zgarietura cu cheia de pe masina" :-)

Probabil ala se grabea si nu a avut (inca) timp de chestia asta. Posibil sa scape. Dar chestia cu "au trecut 48 de ore si eu nu mai raspund la telefon" mi se pare o... mitocanie!

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Corect e sa ii dai asigurarea.
Ce tot cauți pricina ca de ce nu te-a sunat ieri.
Lumea mai e ocupată, nu avea in agenda programat sa stea fără mașina

Cunosc cum e, din cauza unui neatent pierzi si timp și nervi și bani.
Deci, fii om, lămuriti-va și gata.

Și NexT time casca ochii

Zi mersi ca nu ai lovit pe unu cu BMW ca sa dădea ăla jos cu iataganul

Și nu îți face planuri ca nu răspunzi la telefon, ca nu se face, poate te caută ăla pe acasă

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,524
  • Înscris: 05.06.2002

 Xman_ghio, on 26 iulie 2021 - 20:52, said:

Dar chestia cu "au trecut 48 de ore si eu nu mai raspund la telefon" mi se pare o... mitocanie!
e de fapt neam prost. face o chestie, e vinovat si dupa ia incerca sa traga teapa.

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și zi mersi ca n-a venit un tir din spate.
Telefonul in care mâna era ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate