Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

achizitionare casa + teren

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Buna ziua,

Se da urmatoarea speta: In anul 1994 trei cetateni italieni achizitioneaza o casa de aprox 150 mp (fiecare detine 1/3). Casa este situata pe un teren de ~900 mp care la momentul respectiv nu putea fi achizitionat de catre persoane fizice straine, asadar este cumparat de catre o societate comerciala. Toate aceste achizitii apar pe un singur contract de V/C. In anul 2009 societatea comerciala doneaza terenul catre una dintre persoanele fizice. Acum intervine situatia urmatoare: Aceasta persoana fizica care a primit donatie terenul si detine 1/3 din casa doreste sa vanda. Problema este ca ceilalti doi cetateni nu sunt de gasit (probabil decedati). Intrebarea este daca cel care achizitioneaza terenul + 1/3 casa are posibilitatea de a obtine autorizatie de constructie pe respectivul teren avand in vedere ca pe extrasul CF apar si alte 2 persoane la capitolul sarcini ?

Si vreau sa va mai intreb cum vedeti dvs aceasta situatie? Care ar fi riscurile la care se expune cumparatorul in cazul in care decide sa achitioneaze? Si care ar putea fi posibilitatile de rezolvare a situatiei?

Multumesc!

#2
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
riscurile sunt sa apara niste mostenitori, daca aia au murit. eu nu m-as baga oricum la asa ceva. cel mai bine este sa intrebi un avocat specializat, aici pe forum primesti pareri, cum  e si asta a mea, care nu valoreaza 2 bani.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013

View PostOigen, on 09 iulie 2021 - 10:32, said:

1. eu nu m-as baga oricum la asa ceva.
2. cel mai bine este sa intrebi un avocat specializat,
3. aici pe forum primesti pareri, cum  e si asta a mea, care nu valoreaza 2 bani.
Mie astea mi se par niste pareri foarte bune, si de ajutor.

#4
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Pentru obtinerea AC vei avea nevoie de acordul coproprietarilor.

Dpmdv: actiune pentru partaj si abia dupa ce se clarifica situatia (plata sulta catre ceilalti coproprietari/mostenitori) sa se obtina AC.

Terenul permite sa faci o dezlipire si sa construiesti pe lotul ramas?

Edited by greenvision, 09 July 2021 - 11:50.


#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Actiune in instanță pentru ieșire din indiviziune, intabulare.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 01.10.2004
Sunt 2 lucruri diferite. Terenul este pe numele unei persoane, cladirea pe o firma cu 3 actionari (sau ceva de genul asta). Banuiesc ca trimiterea la sarcini in CF este referitor la cladire, nu teren, prin donatie a ramas un singur proprietar pe teren.
Daca autorizatia se refera la vechea cladire, da, este o problema, fiind coproprietar. Daca vrei sa faci ceva pe restul terenului, nu vad care ar fi impedimentul.
Daca ceilalti 2 italieni sau urmasi nu sunt de gasit, poti folosi toata cladirea pana la adanci batraneti, la care sa ii faci doar lucrari care nu presupun autorizatie de construire.
Singura problema este cu procedezi cum impozitul, trebuie achitat tot, nu doar 1/3.

Btw, inchide celalalt post pe aceiasi tema.

Edited by claudiu1, 09 July 2021 - 12:40.


#7
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Corecta observatia lui @claudiu1: vrei AC pentru constructia existenta sau AC pentru o alta constructie?

@flavius1990, daca sunt 3 coproprietari pe constructie, atunci in CF sunt 2 pozitii: una pentru teren cu unic proprietar, si alta pentru constructie cu cei 3 coproprietari; la Rubrica C Sarcini nu ar trebuie sa fie mentiuni

#8
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Salutare,

Multumesc ptr raspunsuri.

Asta este problema, ca apar acesti 3 proprietari si la sectiunea 3 (sarcini). Autorizatia de constructie vreau sa o primesc ptr o constructie noua deoarece actuala casa este de demolat.

Celelalte 2 persoane sunt de negasit. Strategia mea este sa achizitionez terenul si 1/3 din constructie dar nu stiu daca pot obtine AC avand in vedere ca apar cei 2 la capitolul sarcini.

In instanta ptr a putea incepe orice proces de partaj sau indiviziune trebuie indicat domiciliul paratilor ceea ce este o enigma totala.

#9
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View Postflavius1990, on 09 iulie 2021 - 16:30, said:

Salutare,

Multumesc ptr raspunsuri.

Asta este problema, ca apar acesti 3 proprietari si la sectiunea 3 (sarcini). Autorizatia de constructie vreau sa o primesc ptr o constructie noua deoarece actuala casa este de demolat.

Celelalte 2 persoane sunt de negasit. Strategia mea este sa achizitionez terenul si 1/3 din constructie dar nu stiu daca pot obtine AC avand in vedere ca apar cei 2 la capitolul sarcini.

In instanta ptr a putea incepe orice proces de partaj sau indiviziune trebuie indicat domiciliul paratilor ceea ce este o enigma totala.

Mai bine vorbeste cu un avocat, un proces poate dura ani de zile

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate