Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Cartus 35mm compatibil Hansgrohe?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Salut,
Am o baterie de baie Hansgrohe nu mai veche de un an care a inceput sa mearga foarte greu de la o vreme, mai exact maneta care mixeaza apa zici ca e intepenita, miscandu-se foarte greu. Concluzia, cartusul e compromis. Nu ma asteptam asa devreme sau poate am inteles eu gresit la vremea aia ca Hansgrohe e mai bun ca Grohe sau pe acolo, se vede ca m-am inselat caci nici no name-urile avute inainte nu s-au stricat asa repede.

Problema ar fi ca din ce vad in clipurile lor cu imaginea cartusului se pare ca au un tip diferit, surubul in pozitia aceea nefiind asa des intalnit. Aveti o recomandare de cartus bun compatibil pe 35mm? As vrea sa evit aceeasi marca pt a nu avea aceleasi probleme.  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yuMqVFD5Akw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 22.10.2006
Acel moment cand iti dai seama ca baterile de la Ikea rulz :)

https://www.amazon.c...e/dp/B0017VFUO2

#3
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Cu 40 de euro cat costa un cartus la aia iti iei 5 baterii china/turcia care sigur te tin 1 an fiecare.
Eu am observat ca in medie tin cam 3 ani.

#4
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Doar nu crezi ca Hansgrohe sunt facute in Germania. Pe cutie scria tot China!
Din ce vad cartusele au design proprietar deci am imbulinat-o. Trag speranta doar sa gasesc un cartus mai bun de la alta marca din grupul lor, caci in meniul de piese de schimb vad ca au mai multe.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
daca nu are alte probleme decat ca e intepenit, trebuie sa-l scoti afara, sa-l cureti de depuneri, sa-l ungi putin si ...sa nu-l strangi prea tare cu acea piulita mare. Incearca inainte de a cumpara altul. E foarte simplu de demontat. sa dai cu WD-40 inainte de a incerca sa desfaci piulita mare si sa n-o fortezi prea tare, ca se poate deforma.

#6
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021

 cutzu_rexi, on 03 iulie 2021 - 21:23, said:

Cu 40 de euro cat costa un cartus la aia iti iei 5 baterii china/turcia care sigur te tin 1 an fiecare.
Eu am observat ca in medie tin cam 3 ani.
Cum naiba ale mele inca functioneaza perfect de 10 ani?

#7
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 17.04.2015

 Lyvyoo, on 03 iulie 2021 - 20:59, said:

Concluzia, cartusul e compromis.
Ai scos cartusul si ai tras concluzia asta?

#8
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Nu, ma gandeam doar ca alte piese vinovate nu pot fi. Voi urma sfaturile lui @danpet  si revin cu vesti,

#9
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 17.04.2015
Pai de-atunci scoteam cartusul ala de 100 de ori si verificam!
Dupa ce-l scoti, daca cu mana ii poti misca usor capul, va fi clar ca nu e el. Iar daca nu e el, poate or fi niscaiva depuneri pe-acolo ce ingreuneaza acum miscarea manetei. De piulita mare nu mi-ar fi frica deloc, cu o cheie vei vedea ca o vei scoate imediat.
Alte piese n-au ce sa fie decat cum vezi si in video-ul ala pe care l-ai pus.

Edited by AroundYou, 03 July 2021 - 22:54.


#10
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Asta se intampla cand nu ai filtre , intra toate mizeriile in cartus si face buba indiferent ca e china sau de origine extraterestra ( la pret ) .

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,722
  • Înscris: 29.03.2006
Nu am avut filtre si cartusele din bateriile italiene luate in 1992 inca functionau bine dupa 18 ani, cand am schimbat cartusele mai mult din principiu decat de nevoie.
Am pus cartuse Remer de 35mm si 35 lei.
Acestea functioneaza excelent dupa inca 11 ani, tot fara filtre.
Bateria de lavoar arata ca noua dupa 29 de ani, dar am pus in 2014 una Grohe si am dus-o la tara pe ce veche, insa arata perfect si functioneaza perfect.
La bucatarie acum 2 ani am schimbat bateria din 1992 pt. ca o proasta care a facut curat a dat cu tix cu toate ca i-am interzis sa faca asta si cromul a devenit transparent, altfel functioneaza excelent tot cu un cartus Remer.
Am pus baterie Remer dar nu recomand chiar daca nu e rea, cea din '92 Paini ( Paini facute dupa 2000 sunt proaste)  era mult mai bine facuta, teava pipa groasa si garnituri de teflon in timp ce asta noua are garnituri in V din cauciuc plin de vaselina siliconica si teava e mult mai subtire, nu ca la chinezarii dar daca iti scapa cutitul in ea o deformeaza.
Probabil o baterie Palazani ar fi mai buna.
Grohe - am la lavoar si dus, au cartuse propietare Grohe, care costa fiecare mai mult decat vor sa dea unii pe toate bateriile din casa..., dar nu sunt cele mai scumpe de la Grohe, si astea cu care au venit in 2014 deocamdata functioneaza foarte bine dupa 7 ani. Insa imediat dupa ce le-am luat, s-a schimbat treaba la Grohe, au venit alte chinezarii care nu mai functioneaza la fel, am vazut cand si-a luat sora-mea, nu-mi plac nici noi cum se misca, sunt ordinare, asa ca nu recomand. Cele de bucatarii nu mi-au placut niciodata.

Edited by loock, 04 July 2021 - 01:11.


#12
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,424
  • Înscris: 21.06.2016

 cutzu_rexi, on 03 iulie 2021 - 21:23, said:

Cu 40 de euro cat costa un cartus la aia iti iei 5 baterii china/turcia care sigur te tin 1 an fiecare.
Eu am observat ca in medie tin cam 3 ani.

Da, și distrugerea de la apa plus tot efortul înlocuirii e gratis? Ca ai e problema nu costul bateriei.

Eu am hansgrohe peste tit de aproape 10 ani, merg ca in prima zi.

Bateriile alea de designer se 2000E tot HG sint înăuntru. Nu cred ca exista fabricant mai bun de cartușe.

Edited by vrajitoruldinoz, 04 July 2021 - 01:16.


#13
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 23.12.2015
cat e garantia la Hansgrohe in Romania? Vad ca in America e pe viata ("lifetime warranty"). Ai putea incerca cu garantia. Vad ca au si ceva in Romaniala https://www.hansgrohe.ro/contact

#14
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017

 vrajitoruldinoz, on 04 iulie 2021 - 01:15, said:

Da, și distrugerea de la apa plus tot efortul înlocuirii e gratis? Ca ai e problema nu costul bateriei.

Eu am hansgrohe peste tit de aproape 10 ani, merg ca in prima zi.

Bateriile alea de designer se 2000E tot HG sint înăuntru. Nu cred ca exista fabricant mai bun de cartușe.

Si o chinezarie te tine 10 ani daca ai apa curata.
Dar in Romania putini au apa fara calcar si alte depuneri.
Poate daca stai la munte si ai foraj adanc.

#15
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Hai ca am reusit! Inca nu e la potential maxim, ca bateria de cada dar se misca mult mai bine. Am scos cartusul si l-am bagat in solutie anticalcar, l-am uns si cu ulei pe unde am putut, am curatat si orificiile in care era proptit in baterie, iar acum merge mult mai ok. Am gasit intr-adevar impuritati prin baterie si cel mai probabil acestea au blocat cartusul caci se vedea ca o rugina si in interiorul sau. Totusi la cada inca merge perfect smooth.
Cartusul pare sa aiba si niste mici cleme care ar permite (cred) desfacerea sa totala. Cred ca acesta va fi urmatorul pas daca se ingreuneaza din nou.
Merci de ajutor!

Attached Files



#16
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005

 danpet, on 03 iulie 2021 - 21:56, said:

daca nu are alte probleme decat ca e intepenit, trebuie sa-l scoti afara, sa-l cureti de depuneri, sa-l ungi putin si ...sa nu-l strangi prea tare cu acea piulita mare. Incearca inainte de a cumpara altul. E foarte simplu de demontat. sa dai cu WD-40 inainte de a incerca sa desfaci piulita mare si sa n-o fortezi prea tare, ca se poate deforma.
Revin!
A functionat treaba cu ungerea, cu o curatare prealabila. Acum a inceput sa curga efectiv, solutia fiind sa misc maneta putin stanga / dreapta pana picura rar, apoi se opreste picuratul. Dar de azi deja se aude aerul / presiunea cum sta sa iasa, la maxim posibil de inchis, iar oprirea picuratului nu mai e posibila.

Credeti ca are rost sa-l mai desfac? Mai pot salva ceva sau cartusul e compromis?

#17
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 17.04.2015

 Lyvyoo, on 05 iulie 2021 - 11:21, said:

Cartusul pare sa aiba si niste mici cleme care ar permite (cred) desfacerea sa totala. Cred ca acesta va fi urmatorul pas daca se ingreuneaza din nou.
Candva m-am gandit si eu la fel ca tine, sa-l desfac de la clemele alea... Posted Image Si ala a fost! N-am mai putut sa-l pun la loc, sanatate si altul.

Eu inca am patit-o si mai urat, caci am stricat cartusul care era bun-bunut; la mine fusese altul baiul la o baterie Kludi, mai curgea doar un firicel de apa (in conditiile in care aeratorul l-am curatat iar presiunea si debitul pe teava era absolut ok), se infundase un mic filtru de plastic, o piesa minuscula aflata sub cartus.

 Lyvyoo, on 05 octombrie 2021 - 21:53, said:

Credeti ca are rost sa-l mai desfac? Mai pot salva ceva sau cartusul e compromis?
Din ce descrii, pare ca e cam terminat. Dar, nah, cel mult sa mai incerci inca odata operatiunea care ai facut-o data trecuta.

Sfat: Daca problemele tale sunt de la apa cu impuritati, obligatoriu sa pui in viitor vreun filtru la intrarea instalatiei.

Edited by AroundYou, 06 October 2021 - 18:09.


#18
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,403
  • Înscris: 10.01.2005
Merci,
Am zis sa fac ultima incercare si l-am bagat intr-o solutie de apa fierbinte si solutie de decalcifiere pentru espressoare. Dupa 30 min am montat cartusul si surpriza, merge ca nou :)
Oricum, data viitoare Ferro si Ikea, atat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate