Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Accident cu vătămare corporală din culpa, nu am primit niciun răspuns acasa

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015
Bună ziua! Am avut un incident în trafic anul trecut în luna a 10-a , am atins o bătrână pe trecere, s a lăsat cu dosar penal și dovadă cu drept de circulație pana la soluționare.. Problema este că până acum nu am primit niciun răspuns de la Parchet. Luna trecută am făcut o sesizare pe mail și am aflat că dosarul este clasat din luna a 12 a, anul trecut. M am interesat la cineva din poliție și mi s a spus că trebuie să mi vină răspuns acasă, abia apoi să mă prezint la biroul rutier. Întrebarea mea este: există vreun termen pentru primirea deciziei prin poștă? Din moment ce dosarul este clasat deja de aproape 6 luni nu înțeleg de ce nu îmi vine nimic..

#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Mergi la parchetul respectiv și cere copie de pe ordonanța de clasare, altfel aștepți mult și bine.
Ori n au trimis nimic, ori poștașul a rătăcit avizul de la recomandată...

#3
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

 DarthBane, on 21 iunie 2021 - 12:08, said:

Mergi la parchetul respectiv și cere copie de pe ordonanța de clasare, altfel aștepți mult și bine.
Ori n au trimis nimic, ori poștașul a rătăcit avizul de la recomandată...
In urma sesizării scrise făcută pe mail, mi au trimis răspuns oficial cu ordonanța de clasare, referatul cu propunerea de clasare. Oare să mă prezint cu ele la rutieră?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Da bineinteles
https://e-justice.eu...-ro.do?member=1

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,936
  • Înscris: 01.01.2010
Mihai, daca ai atins-o pe trecere, dosarul NU poate fi clasat.
Intr-o situatie asemanatoare prin care am trecut eu, vina 100% a pietonului, solutionarea dosarului (repet, intentie de evitare vizibila, nicio intersectie, trecere de pietoni, viteza sub 30 km pe ora, masina corespunzatoare dpdv tehnic) a luat vreo 8 luni. A fost clasat.
Accidentul pe trecerea de pietoni este altceva. Consulta un avocat.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 mihai-mihail-10, on 21 iunie 2021 - 12:03, said:


Nu ai dat niciun detaliu, cum s-a intamplat, ce a constatat politia, victima a avut zile de ingrijrii medicale etc. Daca vrei ajutor, da mai multe detalii.

#7
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

 YOUR_GOD, on 21 iunie 2021 - 12:21, said:

Mihai, daca ai atins-o pe trecere, dosarul NU poate fi clasat.
Intr-o situatie asemanatoare prin care am trecut eu, vina 100% a pietonului, solutionarea dosarului (repet, intentie de evitare vizibila, nicio intersectie, trecere de pietoni, viteza sub 30 km pe ora, masina corespunzatoare dpdv tehnic) a luat vreo 8 luni. A fost clasat.
Accidentul pe trecerea de pietoni este altceva. Consulta un avocat.
Victima nu a depus plângere și dosarul a fost clasat de aproape 6 luni, am făcut solicitare pe mail și am primit informații legat de dosar. Doar că am înțeles că trebuie să mi vină acasă prin posta răspuns și nu înțeleg de ce nu mi vine, exista vreun termen anume?

 MembruAnonim, on 21 iunie 2021 - 12:47, said:



Nu ai dat niciun detaliu, cum s-a intamplat, ce a constatat politia, victima a avut zile de ingrijrii medicale etc. Daca vrei ajutor, da mai multe detalii.
Victima nu a depus plângere, nu a avut nici o zi de îngrijire medicală. Politia a constatat că nu am acordat prioritate pe trecerea de pietoni

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,936
  • Înscris: 01.01.2010

 mihai-mihail-10, on 21 iunie 2021 - 12:48, said:

Daca te-ai inteles cu victima, esti OK. Ai rabdare, lucrurile se misca greu in Romania. Totusi, fiind vorba despre un accident cu victime, implicarea Politiei este obligatoriu, dosarul penal se deschide din oficiu. Las colegii mai experimentati sa explice ce si cum.

 mihai-mihail-10, on 21 iunie 2021 - 12:48, said:

Politia a constatat că nu am acordat prioritate pe trecerea de pietoni.
Eu nu stiu daca asa ceva se poate clasa. Nu exista un termen limita (sau o fi existand, dar nu se respecta).

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,422
  • Înscris: 03.12.2005
Adica el are ordonanta de clasare in posesie si tu pretinzi ca asa ceva nu se poate. Sunt N motive pentru care se poate, dintre care cel care subzista in cazul lui e expus in textul ordonantei.
Nu stiu daca ai idee, dar actele procedurale se elibereaza de la unitati de parchet sub semnatura unui procuror, nu le iei de la supermarket.

 YOUR_GOD, on 21 iunie 2021 - 12:53, said:

Eu nu stiu daca asa ceva se poate clasa. Nu exista un termen limita (sau o fi existand, dar nu se respecta).

Perfect. Pentru ca pe lumea asta o persoana a terminat Dreptul si apoi INM si stie. E cel care a dispus clasarea.

Edited by sebulbus, 21 June 2021 - 13:07.


#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,259
  • Înscris: 15.05.2008
de groaza ce a devenit sp
mergi la parchet si cere solutia,mai intra posta in faliment pana iti aduce ceva

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,936
  • Înscris: 01.01.2010

 sebulbus, on 21 iunie 2021 - 13:07, said:

Cand replica cuiva incepe cu "eu nu cred ca", o iei asa cum este, nu ca pe un adevar general valabil.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,408
  • Înscris: 07.11.2006

 mihai-mihail-10, on 21 iunie 2021 - 12:03, said:

Bună ziua! Am avut un incident în trafic anul trecut în luna a 10-a , am atins o bătrână pe trecere, s a lăsat cu dosar penal și dovadă cu drept de circulație pana la soluționare.. Problema este că până acum nu am primit niciun răspuns de la Parchet. Luna trecută am făcut o sesizare pe mail și am aflat că dosarul este clasat din luna a 12 a, anul trecut. M am interesat la cineva din poliție și mi s a spus că trebuie să mi vină răspuns acasă, abia apoi să mă prezint la biroul rutier. Întrebarea mea este: există vreun termen pentru primirea deciziei prin poștă? Din moment ce dosarul este clasat deja de aproape 6 luni nu înțeleg de ce nu îmi vine nimic..

Daca ti se prelungeste lunar la parchet dovada de circulatie este clar ca dosarul este inca in lucru.
Daca nu ti se mai prelungeste,de asemenea este clar ca dosarul este finalizat si trebuie sa primesti rezolutia.
In care situatie te afli?

#13
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 24.11.2020

 YOUR_GOD, on 21 iunie 2021 - 12:21, said:

Mihai, daca ai atins-o pe trecere, dosarul NU poate fi clasat. Intr-o situatie asemanatoare prin care am trecut eu, vina 100% a pietonului, solutionarea dosarului (repet, intentie de evitare vizibila, nicio intersectie, trecere de pietoni, viteza sub 30 km pe ora, masina corespunzatoare dpdv tehnic) a luat vreo 8 luni. A fost clasat. Accidentul pe trecerea de pietoni este altceva. Consulta un avocat.


A luat 8 luni sau a fost clasat?
Se poate clasa fără probleme dacă fapta nu e infracţiune.

#14
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Topicul ăsta are doar o pagină.
Chiar ați sărit peste ce a precizat inițiatorul ?

"In urma sesizării scrise făcută pe mail, mi au trimis răspuns oficial cu ordonanța de clasare, referatul cu propunerea de clasare. Oare să mă prezint cu ele la rutieră? "

Nu are sens să insistați cu trecerea de pietoni.
Neacordarea de prioritate este o contravenție, în dosar s au făcut cercetări pentru  infracțiunea de vătămare corporală din culpă, acțiunea penală punandu se în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Dacă n a binevoit să  depună plângerea, dosarul s a clasat, vezi art 157 NCP.

Se duce frumos cu ordonanța la rutieră, ăia ii întocmesc pv pentru neacordare de prioritate, îi dau amendă și îi iau permisul :D

#15
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

 adisz, on 21 iunie 2021 - 14:32, said:



Daca ti se prelungeste lunar la parchet dovada de circulatie este clar ca dosarul este inca in lucru.
Daca nu ti se mai prelungeste,de asemenea este clar ca dosarul este finalizat si trebuie sa primesti rezolutia.
In care situatie te afli?
Dosarul este clasat din luna a 12 a, dar nu am primit nimic prin poștă de la procuratura

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,936
  • Înscris: 01.01.2010

 VOC, on 21 iunie 2021 - 15:22, said:

A fost clasat după 8 luni sau atunci am fost eu chemat la Poliție pentru informare.

#17
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 10.09.2007

 DarthBane, on 21 iunie 2021 - 16:07, said:

Topicul ăsta are doar o pagină.
Chiar ați sărit peste ce a precizat inițiatorul ?

"In urma sesizării scrise făcută pe mail, mi au trimis răspuns oficial cu ordonanța de clasare, referatul cu propunerea de clasare. Oare să mă prezint cu ele la rutieră? "

Nu are sens să insistați cu trecerea de pietoni.
Neacordarea de prioritate este o contravenție, în dosar s au făcut cercetări pentru  infracțiunea de vătămare corporală din culpă, acțiunea penală punandu se în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Dacă n a binevoit să  depună plângerea, dosarul s a clasat, vezi art 157 NCP.

Se duce frumos cu ordonanța la rutieră, ăia ii întocmesc pv pentru neacordare de prioritate, îi dau amendă și îi iau permisul Posted Image

Scurt si la obiect, cea mai pertinenta postare :) Nu sunt jurist, dar imi pare cel mai logic si cu siguranta asa se va si aplica.

Ah si atentie la neatentie pentru toti, ca si eu ma mai trezesc calcand zebra uneori si uite cum dai de belele si stai cu stres gratuit total aiurea :(  Da, sunt si multi gura casca care efectiv alearga pe zebra dar asta e situatia in Bucurestiul asta...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate