Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Rezolutie Poze ptr printari A4 si A3

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
IceSoul

IceSoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2005
Am si eu nevoie sa stiu care este rezolutia la care trebuie setata o poza pentru a fi printata pe o pagina de A4, format full. Daca rezolutia nu este buna si este prea mare atunci cand fac FIT TO PAGE la poza apar la printare artefacte, ca la orice poza micsorata.

As dori daca cunoaste cineva sa mi se spuna dimensiunile in pixeli pe care trebuie sa o aiba o poza pentru a se integra perfect la printare pe o pagina de A4

Va multumesc mult de tot

#2
bsorin

bsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 09.11.2005
Pai .. un print bun e undeva intre 200 si 300dpi. Masori frumos foaia A4 (420x270mm), transformi in inch (17x10 .. parca), si inmultesti 17 cu calitatea (in dpi).( 4250*2500px, asta ar da dupa calcule, normal ca merge si la 200dpi, si la 150, si la 100, dar scade calitatea ).

M-as mira sa trebuiasca micsorata fotografia pt un A4.

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mareste si tu cu Genuine Fractals daca vrei sa se pastreze calitatea mai bine. :)

#4
patratzel

patratzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 24.09.2004
Teoretic, un A4 trebuie printat la cel putin 200 dpi (1654 x 2339). Optim ar fi 300 dpi (2480 x 3508).
Practic, depinde de imagine. Poti imprima si la 150, de exemplu, o imagine care nu are foarte multe detalii (mai mult tranzitii de culori, etc.) sau care e privita de la departare.

Daca imaginea e mai mare si folosesti optiunea "fit to page" nu iti apar artefacte, pur si simplu programul ii spune imprimantei sa puna mai multi pixeli pe inch (v. dpi) astfel incat imaginea ta sa incapa in anumite dimensiuni (in cazul de fata A4).
Ideal in cazul asta ar fi sa redimensionezi imaginea la A4 - 300dpi si sa te joci putin cu sharpness-ul.

In viitor, cand mai ai nevoie sa aflii ce rezolutie in pixeli iti trebuie pentru un format anume la o anumita rezolutie de imprimare faci cum a zis bsorin mai sus - imparti dimensiunile formatului in cm la 2.54 ca sa obtii dimensiunile in inch si apoi inmultesti cu rezolutia de imprimare)

Ex practic: A4: 21 x 29.7 cm
latura lunga: 29.7 cm / 2.54 = 11.69 inch * 300 dpi = 3507.8 ~ 3508 pixeli

Daca vrei sa imprimi la un laborator foto, ai grija ca dimensiunile despre care iti spun ei in oferta (ex: 20x30) sunt altele. Am atasat o poza care are toate datele si care mie personal mi-a folosit.

Cheers,
Eugen

Attached Files


Edited by patratzel, 29 March 2006 - 23:30.


#5
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Mareste si tu cu Genuine Fractals daca vrei sa se pastreze calitatea mai bine.
Genuine Fractals este o tzeapa. Arata foarte bine in exemplele lor. Doar acolo.
In rest ... aceeasi diferenta  :)

Cauta sa ai A4 la 300dpi. Minim 254dpi daca nu esti pretentios si nu ai gradienti in poza respectiva.

Edited by tim2003, 30 March 2006 - 08:51.


#6
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

 IceSoul, on Mar 29 2006, 22:00, said:

Daca rezolutia nu este buna si este prea mare atunci cand fac FIT TO PAGE la poza apar la printare artefacte, ca la orice poza micsorata.

Din ce soft vrei sa printezi si pe ce imprimanta?
Teoretic n-ar trebui sa fie problema rezolutie mai mare, in general driverul imprimantei ar trebui sa faca resize mai bun decat orice soft pentru ca optimizeaza pentru imprimanta respectiva. Poate softul este tembel si face el resize mai intai si asha trimite la imprimanta.

#7
sibelius

sibelius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.06.2004

 tim2003, on Mar 30 2006, 09:46, said:

Genuine Fractals este o tzeapa. Arata foarte bine in exemplele lor. Doar acolo.
In rest ... aceeasi diferenta  :)
Unii au fost multumiti de comportamentul Genuine Fractals...

Review

#8
bsorin

bsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 09.11.2005
hehe, eu am scris A4, am facut calculele pt un fel de A3, dar principiul ramane :

rezolutie(px) = calitate(dpi)*dimensiune(inch)

#9
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Unii au fost multumiti de comportamentul Genuine Fractals...
Nu vorbesc din auzite. ;)

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca auzi de la mine, esti multumit? Eu am fost multumit, bine, nici nu am tras 14 mp dintr'un VGA sa ma plang de calitate redusa... :D

#11
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Daca auzi de la mine, esti multumit?
Acum da. Mi s-a luat o piatra de pe inima :D
Asa de curiozitate, de la cat la cat ai scos cu GF calitativ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate