Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Upgrade de la Xonar D2x

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 31.07.2011
Buna,
Pt. un pc dotat cu pl.de sunet din titlu se doreste ceva mai..bun. Sistemul de sunet este un bose companion 50 2.1 de care suntem multumiti. Nu prea am vazut discutii cu privire la placa-de-sunet ca si componenta in epoca moderna (mai aveti asa ceva in sistem?) si de aceea sunt nevoita sa intreb. Dorim si ceva recent cu disponibilitate drivere W10.
Multumiri.

#2
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 22.04.2013
acelea nu sunt boxe "de audiofili " iar placa de sunet imi pare mai mult decat potenta
de ce vreti sa o schimbati? poate  chiar boxele ar merita un upgrade
oricum, daca spuneti ca sunteti multumiti de sunetul din boxe, nu vad sensul unui upgrade. sunetul vine , totusi, din placa audio asus (care e "enthusiast")
chiar daca e veche, daca merge, si nu doriti alte functii sau tehnologii de la placa, eu cred ca e foarte ok.

#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 31.07.2011
scopul upgrade-ului cuprinde urmatoarele puncte.. in ordinea importantei :
1. un sunet mai clar/calitativ (poate nu obtinem noi tot ceea ce poate.. ceva recomandari de setari sub W10?)
2. suport W10 - folosim niste drivere mai vechi :Version 8.1.8.1823 Beta Version 2015/10/23  https://www.asus.com...pDesk_Download/
3. are nevoie de alimentare aditionala - nu stiu cat va mai fi disponibila in viitor, cred ca e un conector de floppy daca nu ma insel.

Vizavi de boxe.. ce recomandati mai sus decat modelul detinut?

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,791
  • Înscris: 12.09.2015
Din punct de vedere al  alimentarii aditionale, indiferent de ce upgrade  va fi la sursa pe viitor  si sursa respectiva nu va avea mufa necesara,se vor gasii adaptoare in comert pt. a se va rezolva acesta problema.

#5
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 31.07.2011
Poate e interesant de aflat.. ce aduc nou placile de sunet actuale'? o diferenta sesizabila ?

#6
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 22.04.2013
probabil aduc o diferenta sesizabila, dar numai daca sunt puse in valoare de niste boxe pe masura
daca doriti sa schimbati pc ul, atunci merita sa luati si o placa din noua generatie

#7
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 31.07.2011
@megastorm - tu ai o problema cu sistemul de sunet.. eu nu, si le detin. Tu le-ai ascultat pana acum? Ma indoiesc.

Quote

probabil aduc o diferenta sesizabila,
e o probabilitate intr-un final.

Quote

daca doriti sa schimbati pc ul, atunci merita sa luati si o placa din noua generatie

de ce.. daca nu-i ceva cert? in epoca actuala lumea se multumeste cu cea onboard la modul general?

eu sunt curioasa ce spor de calitate aduce..efectiv.

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,791
  • Înscris: 12.09.2015
Eu folosesc doar placi de sunet Creative din 2003.Obisnuit cu placi de sunet dedicate nu as mai putea trece la cele onboard.Diferente de calitate la sunet sunt destul de mari intre cele onboard si dedicate.

#9
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 04.02.2013
Ia-ți mai bine un DAC + AMP extern, decât o placa de sunet, daca tot vrei sa îmbunătățești situația audio.

#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 31.07.2011
@radonys - imi poti explica pe scurt beneficiile cat si costurile aferente?

#11
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 22.04.2013
am ascultat destule boxe si sunt constient ca respectivele sunt foarte ok, peste medie, dar tot consumer sunt, la dimensiunea respectiva nu pot scoate o calitatea fabuloasa, de audiofil
dupa cum am zis, aveti o placa audio foarte potenta, asa ca nu vad rostul sa aruncati cu 500-600 de lei pentru a lua ceva nou (care sa faca o diferenta...mai mult sau mai putin, pentru ca boxele raman aceleasi)

alternativele la 200-300 de lei sunt calitativ cam tot aia cu a dvs

varianta cu dac + amp este excelenta, dar din nou, cu niste boxe pasive calitative- toata investitia (pentru produse noi) sare de 1000-1500 de lei, plus pretul boxelor

https://www.avstore....e-promo-stereo/

cateva exemple.

pe piata sh sunt optiuni bune, la preturi mai accesibile

#12
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 04.02.2013

View PostPieptoasa, on 13 iunie 2021 - 19:11, said:

@radonys - imi poti explica pe scurt beneficiile cat si costurile aferente?

Pai beneficiul este un sunet mai bun, pentru ca un DAC este extern, și nu este afectat de interferentele electrice din interiorul carcasei. De asemenea, de obicei, un DAC este mai calitativ decât o placa de sunet. In plus, fiind pe USB, poate fi folosit la mai multe surse. Găsești pe net mai multe detalii despre DACuri si de ce ar fi o alegere buna (practic orice placa de sunet este un DAC, pentru ca transforma informația digitala în analogic, dar de o calitate în general mai joasa). Ca preț din păcate este destul de scump, un exemplu popular fiind FiiO E10k la 400 de lei (DAC+AMP) sau Fiio K5 PRO la 850 (tot DAC+AMP). Eu folosesc FiiO E10k dar cu caști HiFi  (Audio-Technica ATH-AD900X) și merita prețul, din punctul meu de vedere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate