Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica
 La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...
 

O.N.T. ul cel nou de la Digi Huawei HG8147X6

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2326 replies to this topic

#1027
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 10.12.2018

View Postcatalinman, on 12 iunie 2021 - 10:49, said:

Doua noutati.

Din 11 iunie (11.06.2021) nu se ma accepta trecerea acestui ONT in mod bridge. O sa ramana doar in mod router si doar in cazuri exceptionale se va accepta punerea lui in mod bridge.

In curand o sa intre in oferta un model nou de router (atentie router, nu ONT) cu Wi-Fi 6. O sa fie de la Huawei, stie Wi-Fi 6 si va putea face MeSH cu acest ONT.

Practic, o sa ai ONT-ul Huawei HG8147X6 in custodie (gratis) si in chirie cu 3 lei noul router Huawei cu Wi-Fi 6. Iti poti face retea Wi-Fi de tip MeSH. :D
Salut. Cand va fi disponibil noul router Huawei cu Wi-Fi 6 compatibil cu ONT-ul Huawei HG8147X6?

#1028
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015
I se mai întâmplă cuiva cu acest ONT, să aibă dificultăți la încărcarea site-urilor, cam orice site-uri? Caz concret, picase pt 2-3 min, maxim, internetul, deși nu erau LED-urile stinse sau cel roșu de la LOS, pâlpâind intermitent. Ok, a revenit internetul, însă site-urile mai că nu voiau să se încarce pe Chrome, pe telefon, însă pe Samsung Internet, mergeau bine-mersi. Care o fi cauza? Ceva legat de DNS sau?

#1029
taur79

taur79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.06.2013

View Postbmihai09, on 01 octombrie 2021 - 07:33, said:

Am solicitat și eu noul ont dar am primit răspuns că nu există infrastructura în zona mea. Oradea..
Dacă ești din Oradea nu exista asa ceva, mie mi l-au schimbat de când a apărut fără nici o solicitare.

#1030
bmihai09

bmihai09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 16.02.2016
Am rămas surprins și eu de răspuns că nu există în Oradea infrastructura pt Acel ont.

Să înțeleg că tu ai HG8147X6 in Oradea?

#1031
taur79

taur79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.06.2013

View Postbmihai09, on 01 octombrie 2021 - 14:18, said:

Am rămas surprins și eu de răspuns că nu există în Oradea infrastructura pt Acel ont.

Să înțeleg că tu ai HG8147X6 in Oradea?
Da și abonamentul este Fiberlink 1000.

#1032
bmihai09

bmihai09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 16.02.2016
Eu am sunat telefonic pt comandă și după jumătate de oră mau sunat ei ca nu există infrastructura pt Acel ont. Pe Bulevardul Dacia

#1033
Godzzi

Godzzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.08.2005
o setare foarte interesanta si care chiar face diferenta este "band steering". In felul asta daca cumva un device se conecteaza pe 2.4g, routerul il muta singur pe 5g. Mi se pare foarte tare functionalitatea. Nu stiam de ea pana cand am incercat sa fac un test de viteza pe 2.4 si mereu cand faceam testul se muta singur pe 5g.

#1034
alexcalina

alexcalina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 20.06.2019
Ceea ce mi s-a părut mie foarte tare a fost faptul că dacă am dat același nume ambelor rețele, pur și simplu Alex fără să trec spre exemplu Alex 5G la rețeaua de 5ghz, Nu au mai apărut două rețele disponibile una de doi , patru și cealaltă de cinci . a apărut o singură rețea .

View PostGodzzi, on 01 octombrie 2021 - 15:24, said:

o setare foarte interesanta si care chiar face diferenta este "band steering". In felul asta daca cumva un device se conecteaza pe 2.4g, routerul il muta singur pe 5g. Mi se pare foarte tare functionalitatea. Nu stiam de ea pana cand am incercat sa fac un test de viteza pe 2.4 si mereu cand faceam testul se muta singur pe 5g.

View PostGodzzi, on 01 octombrie 2021 - 15:24, said:

o setare foarte interesanta si care chiar face diferenta este "band steering". In felul asta daca cumva un device se conecteaza pe 2.4g, routerul il muta singur pe 5g. Mi se pare foarte tare functionalitatea. Nu stiam de ea pana cand am incercat sa fac un test de viteza pe 2.4 si mereu cand faceam testul se muta singur pe 5g.

View PostGodzzi, on 01 octombrie 2021 - 15:24, said:

o setare foarte interesanta si care chiar face diferenta este "band steering". In felul asta daca cumva un device se conecteaza pe 2.4g, routerul il muta singur pe 5g. Mi se pare foarte tare functionalitatea. Nu stiam de ea pana cand am incercat sa fac un test de viteza pe 2.4 si mereu cand faceam testul se muta singur pe 5g.


#1035
taur79

taur79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.06.2013

View Postbmihai09, on 01 octombrie 2021 - 14:31, said:

Eu am sunat telefonic pt comandă și după jumătate de oră mau sunat ei ca nu există infrastructura pt Acel ont. Pe Bulevardul Dacia
Foarte tare...nu au infrastructura fix pe strada în care a luat naștere TVS, actual DIGI🤣
Pe Ștefan cel Mare unde stau eu se pare ca este. Eu nu am cerut nimic la vremea respectiva, ei m-au sunat sa ma întrebe dacă și când pot veni sa sa îmi schimbe echipamentul fără prea multe explicatii. Abia apoi am aflat și eu de acest thread și am înțeles ce a însemnat schimbarea făcută, eu având deja un router Tp-Link AX73 de care sunt foarte mulțumit.

#1036
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,019
  • Înscris: 16.07.2015
La acoperire servicii, pe mun. Oradea, apare clar FTTH, nu FTTB/FTTC.
Mai era un coleg pe un topic de aici, zilele trecute cu acoperirea în mun. Mioveni, însă acolo era specificat că încă mai au zone cu FTTB și FTTC.

View Postbmihai09, on 01 octombrie 2021 - 14:31, said:

Eu am sunat telefonic pt comandă și după jumătate de oră mau sunat ei ca nu există infrastructura pt Acel ont. Pe Bulevardul Dacia
Încearcă prin Digi Helper. Mi-e greu să cred că într-un municipiu precum Oradea și la un bulevard, nu au deja FTTH de ani buni.
Fă-ți și cont Digi, în eventualitatea în care nu ai deja și vezi dacă scrie FTTH la serviciul de internet.

Edited by Vlad_22, 01 October 2021 - 16:31.


#1037
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020
Dintre cei care și-au montat noul ONT cu abonamentul fiberlink popular 1000,platiți chirie la ONT? Strict pentru abonamentul FiberLinkPopular1000

#1038
bmihai09

bmihai09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 16.02.2016
I am scris și la digi helper. Am și sunat la ei iar și același răspuns nu au infrastructura am și cont și am ftth.

#1039
alexcalina

alexcalina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 20.06.2019

View PostEusebyu23, on 01 octombrie 2021 - 16:34, said:

Dintre cei care și-au montat noul ONT cu abonamentul fiberlink popular 1000,platiți chirie la ONT? Strict pentru abonamentul FiberLinkPopular1000


#1040
alexcalina

alexcalina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 20.06.2019

View PostEusebyu23, on 01 octombrie 2021 - 16:34, said:

Dintre cei care și-au montat noul ONT cu abonamentul fiberlink popular 1000,platiți chirie la ONT? Strict pentru abonamentul FiberLinkPopular1000
Te salut . dacă ai varianta popular gigabit adică varianta cu 25 RON lunar atunci nu mai plătești chirie pe dispozitiv . cel puțin asta mi-au comunicat acum câteva zile când l-am instalat și eu

#1041
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 10.03.2005

View PostGodzzi, on 01 octombrie 2021 - 15:24, said:

o setare foarte interesanta si care chiar face diferenta este "band steering". In felul asta daca cumva un device se conecteaza pe 2.4g, routerul il muta singur pe 5g. Mi se pare foarte tare functionalitatea. Nu stiam de ea pana cand am incercat sa fac un test de viteza pe 2.4 si mereu cand faceam testul se muta singur pe 5g.

Unde anume e optiunea asta?

#1042
n1k3z0r

n1k3z0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.06.2009
WLAN - 5G Advanced Network Settings - Band Steering: la mine a venit default bifata

Attached Files



#1043
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 10.03.2005
Aha. Mersi. Si la mine e bifata :)

#1044
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,560
  • Înscris: 07.03.2006
band steering cu poze.

Attached File  band steering.png   72.24K   79 downloads

unele device-uri folosesc scanare pasiva (asculta ce AP-uri sunt in jurul lui) pt a consuma mai putina energie (in special clientii mobili) iar in acest caz band steering-ul nu mai functioneaza (clientul se va conecta la reteaua cu cel mai puternic semnal) sau, alt caz, si mai grav (mai ales la clientii ce stiu doar 2.4 Ghz (IoT-uri)) sa nu se conecteze deloc pt ca vede reteaua ca hidden (si o ignora).
totodata, band steering-ul nu tine cont de puterea semnalului: i.e. chiar daca 2.4 e mai "puternic" tot pe 5 Ghz va conecta un client ce stie scanare activa (scanarea activa e cand clientul trimite catre AP "cereri"  (probe response) atat pe 2.4 cat si pe 5 Ghz ca sa afle reteaua - asa il identifica AP-ul ca stie 5Ghz si nu ii raspunde la cererea pt 2.4.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate