Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

Apa instant pe gaz curenteaza

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Florex26octombrie

Florex26octombrie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.05.2017
Cu stima si respect. Va deranjez si eu cu următoarea speta si cu speranța că mă puteți ajuta. Am luat un instant pe gaz pt o baie la  tara.   Am sesizat ca atunci cand folosesc instantul, apa la nivelul baterie de dus curenteaza, curentul fiind foarte greu sesizabil, eu având o tăietură la mana si astfel am putut sesiza. Mentionez ca nu am impamantare la casa iar instantul are cablu cu stecher deoarece are tiraj forțat, ventilator.  Dacă fac priza de pământ (impamantare) la priza in care o sa bag ștecherul de la instant si mai pun si o siguranta diferențială rcbo de 16A/10 ma pe circuit, pot rezolva problema ca sa nu ma electrocutez. Este necesara si siguranta diferențială, sau va fi o problema, aceasta declanșand de fiecare data cand folosesc dusul, respectiv instantul pe gaz, având în vedere că instantul are undeva o izolatie proasta, sau e legat la masa dispozitivul pt aprindere(ma gandesc eu) si de acea curenteaza. Ma gandesc ca in timp va curenta si mai rau existând riscul de electrocutare.  Nu va declanșa siguranta diferențială având în vedere că exista scurgere accidentala spre pământ  datorita defectului de izolatie.curentul de sarcina va avea alta valoare la iesire si va  avea un flux magnetic mai mare decât valoarea nominală a sensibilității siguranței diferențială?
Astept sfatul dumneavoastra.  Va multumesc.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,424
  • Înscris: 30.08.2006
Verifica cu un aparat de masura si incearca si varianta sa rotesti stecherul.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,825
  • Înscris: 01.12.2001
"flux magnetic"?
Da ce strutocamila ai acolo?
Daca aparatul e defect și pui diferențială, va sări non stop
Verifica aparatul. Daca e defect: garanție



#4
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Probleme cu impamantarea.

#5
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie sa pui impamantare la casa, cauta pe net cum trebuie sa faci acea impamantare.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,825
  • Înscris: 01.12.2001
Daca pune împământare și aparatul e defect, nu ii sare non stop diferențiala (daca o montează)?

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,716
  • Înscris: 08.03.2017
Intoarce stekerul in priza si vezi daca mai pitiga .
Impamantarea este obligatorie la astfel de aparate .
Disjunctorul este ok dar va fi ca un aparat de masura , gaseste tot ce e defect pe retea si..bate . Dar daca il ai vei sti permanent daca e bine sau nu , imediat ce o izolatie e starpunsa el iti scpune .

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,408
  • Înscris: 07.11.2006

 dorin_2k, on 13 mai 2021 - 08:16, said:

Daca pune împământare și aparatul e defect, nu ii sare non stop diferențiala (daca o montează)?

Daca aparatul este defect (in scurt) ii sare siguranta de pe acel circuit.
Daca nulul de protectie este acelasi cu nulul de lucru,diferentiala ii va sari instant la cuplare.

initiator
Priza de pamant se face pentru toata instalatia (toata casa) nu doar pentru o priza.

#9
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2011
Mai intii ar trebui sa ne fi spus tipul instantului!Uite un nr. de telefon la care poti obtine indicatii profesionale de la oameni f. amabili care chiar se ocupa cu depanarea acestor aparate:

Edited by anaki, 13 May 2021 - 10:07.
Doar pe pm.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,825
  • Înscris: 01.12.2001

 adisz, on 13 mai 2021 - 08:47, said:

Daca aparatul este defect (in scurt) ii sare siguranta de pe acel circuit.
Defect nu e doar "scurt".
Daca ar fi fost "scurt" ii sarea si acum siguranta.
Insa daca isi pune diferential, ala decupleaza cand sesizeaza o diferenta de 10 mA intre faza si nul.
El trebuie sa inlature cauza nu sa isi faca impamantare si sa "fuga" acolo curentul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate