Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Calitate imagine dintre splitter VGA si convertor DisplayPort la VGA

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Salutare,

Am aceasta placa video (2 porturi DVI-I, 1 port HDMI si 1 port DisplayPort) si acest monitor (1 port VGA), si incerc sa obtin cea ma buna calitatate a imaginii, considerand ca cele 2 porturi DVI-I sunt deja folosite de catre alte 2 monitoare (folosind 2 adaptoare DVI-I la VGA). Prin urmare am 2 optiuni (cu scopul final de a folosi 3 monitoare deodata):

1. Sa deconectez unul dintre monitoare de la portul DVI-I si sa folosesc un splitter VGA (pe care-l am deja). Lucru pe care l-am facut, insa calitatea imaginii nu este tocmai grozava. Toate cele 3 monitoare functioneaza deodata.

2. Sa cumpar un convertor DisplayPort la VGA.
In prezent am testat un convertor HDMI la VGA, cu aceeasi placa grafica, insa calitatea imaginii a fost mai proasta decat cea a splitter-ului VGA. Chiar daca a functionat (cu un singur monitor), se pare ca nu reusesc sa-l fac sa functioneze cu 3 monitoare deodata, drept urmare, am aflat de pe internet ca am nevoie de un convertor DisplayPort la VGA.

Asadar, ar putea cineva sa-mi spuna daca convertorul DisplayPort la VGA ar avea o calitatea a imaginii mai buna decat a splitter-ului VGA, considerand teoretic ca ambele dispozitive sunt cele mai bune din gama lor?

Va multumesc!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,316
  • Înscris: 24.02.2007
Tinand cont ca e un monitor cum se faceau acum 15-20 de ani, poate nu strica un mic upgrade (chiar SH) pentru o rezolutie mai buna, unghiuri mai ok si macar o intrare DVI.

#3
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Am avut, dar le dadusem altora care avusera mai mare nevoie decat avusesem. Trebuie sa ma descurc cu ce am.

#4
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Folosesc cu succes un adaptor HDMI-VGA la un mediaplayer cuplat cu un monitor Dell ( FHD).
Cred ca trebuie sa testezi mai multe adaptoare produse de firme diferite..
Este posibil sa nu fie toate OK.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,632
  • Înscris: 05.12.2005
Ar fi bine dacă poţi elimina cablul VGA, adică să conectezi adaptorul direct în monitor, prin cuplor VGA tată-tată. Cablul are capacitate parazită mare şi la rezoluţie FHD apar umbre sau chiar dubluri la contururi, mai ales dacă fabricantul nu a verificat impedanţa de ieşire.

#6
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020

 mihaicozac, on 22 aprilie 2021 - 19:55, said:

Ar fi bine dacă poți elimina cablul VGA, adică să conectezi adaptorul direct în monitor, prin cuplor VGA tată-tată.

Scuze, nu sunt sigur daca am inteles ce ai spus.

Ai incercat sa te referi la faptul ca mufa VGA a convertorului din imagine sa fie de tip tata, care sa fie conectata direct in mufa VGA tip mama a monitorului?

[ https://s13emagst.akamaized.net/products/10499/10498407/images/res_98edf6801ed5f59d7cfa59d7688dd650.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 mihaicozac, on 22 aprilie 2021 - 19:55, said:

Cablul are capacitate parazită mare și la rezoluție FHD apar umbre sau chiar dubluri la contururi, mai ales dacă fabricantul nu a verificat impedanța de ieșire.

Exact acest lucru s-a intamplat cu convertorul HDMI la VGA.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,632
  • Înscris: 05.12.2005
Mufa din convertor este de obicei mamă, cu găuri. Ca să legi adaptorul la monitor ai nevoie fie de un cablu VGA fie de un adaptor cu 2 mufe tată, adică pin la pin, care înlocuiește cablul. Astfel adaptorul vine montat direct la mzfa VGA a monitorului, și nu mai ai decât cablul HDMI sau DP de la placa grafică.
Așa arată inversorul VGA:

Attached Files

  • Attached File  VGA.jpg   17.11K   1 downloads


#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 08.02.2011

 mihaicozac, on 22 aprilie 2021 - 19:55, said:

Ar fi bine dacă poţi elimina cablul VGA, adică să conectezi adaptorul direct în monitor, prin cuplor VGA tată-tată. Cablul are capacitate parazită mare şi la rezoluţie FHD apar umbre sau chiar dubluri la contururi, mai ales dacă fabricantul nu a verificat impedanţa de ieşire.

Vorbim de rezolutie 1280x1024 aici, de unde full hd ?

#9
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
@mihaicozac

Iti multumesc! Se pare ca am inteles bine ideea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate