Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Sistem "gaming" 2000-2500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
danbilserial

danbilserial

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.10.2020
Hello,

Vreau sa cumpar un PC cat mai ok pentru gaming, buget 2000-2500 lei. Am nevoie doar de unitate, am deja perifericele necesare (monitor 27'' / 1920x1080 / HDMI).

N-am cine stie ce asteptari la bugetul asta, insa vreau sa fiu sigur ca iau ceva cat mai ok.

Am gasit acest prebuild, credeti ca as putea sa-mi fac ceva mai ok din piese? Ceva cu GPU dedicat? 8GB RAM mi se par cam putini, as merge pe cel putin 12GB... restul componentelor nu stiu sa le aprecize.

Din cate am cautat, topicuri similare, la majoritatea recomandarilor placa video nu este in stoc la momentul actual... de aceea am nevoie de o configuratie mai actuala, care sa aiba componentele in stoc.

Multumesc!

#2
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 17.11.2012
Ai pus bine ghilimelele la "gaming". Cu 2500 lei iei doar un sistem office.

Îmi amintesc BF2020, Ryzen 5 la 700 lei, i5 10400f la 500 lei, GTX 2060 Super și RX 5700 XT la 1600 - 1800 lei, 32gb DDR4 3200mhz la 500 lei. Nu mi-am făcut sistem, am așteptat seria nouă de la Nvidia că tot pe acolo zicea lumea că o să fie la preț. Na, e 5000 lei 3060 Ti acum.

Edited by aiulianctin, 22 March 2021 - 15:27.


#3
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 27.03.2010
Este foarte slab acel prebuild pentru gaming.
Mie asta mi-a iesit cu toate componentele in stoc magazin:

Attached Files


Edited by sys, 22 March 2021 - 15:28.


#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdanbilserial, on 22 martie 2021 - 14:42, said:

Hello,

Vreau sa cumpar un PC cat mai ok pentru gaming, buget 2000-2500 lei. Am nevoie doar de unitate, am deja perifericele necesare (monitor 27'' / 1920x1080 / HDMI).

N-am cine stie ce asteptari la bugetul asta, insa vreau sa fiu sigur ca iau ceva cat mai ok.

Am gasit acest prebuild, credeti ca as putea sa-mi fac ceva mai ok din piese? Ceva cu GPU dedicat? 8GB RAM mi se par cam putini, as merge pe cel putin 12GB... restul componentelor nu stiu sa le aprecize.

Din cate am cautat, topicuri similare, la majoritatea recomandarilor placa video nu este in stoc la momentul actual... de aceea am nevoie de o configuratie mai actuala, care sa aiba componentele in stoc.

Multumesc!

Bugetul tau e o gluma in zona de gaming. Daca astia sunt toti banii pazeste un Xbox Series X sau un PS5. Pe buget redus as recomanda un Xbox care are compatibilitate si cu jocurile vechi si sunt multe jocuri OK pe care le gasesti pe OLX la preturi mici.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 06.09.2008

View Postsys, on 22 martie 2021 - 15:27, said:

Este foarte slab acel prebuild pentru gaming.
Mie asta mi-a iesit cu toate componentele in stoc magazin:

Stiu ca astea-s preturile, dar personal mi-as da palme sa dau 1300lei pe 1050 TI, placa din 2016 ce acum 4 luni era 350-400lei pe olx (am una, era si 1070 la 800lei dar eu ziceam ca vor scadea Posted Image)

Totusi daca initiatorul e intr-un oras mare m-as uita si pe olx.. doar local cu verificare

Edited by sirgoofy, 22 March 2021 - 16:06.


#6
danbilserial

danbilserial

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.10.2020

View Postfilipxxx, on 22 martie 2021 - 15:55, said:


Bugetul tau e o gluma in zona de gaming. Daca astia sunt toti banii pazeste un Xbox Series X sau un PS5. Pe buget redus as recomanda un Xbox care are compatibilitate si cu jocurile vechi si sunt multe jocuri OK pe care le gasesti pe OLX la preturi mici.

Stiu asta. Dar vreau ceva in buget care sa fie peste prebuild-urile pe care le gasesc... de exemplu sistemul propus de @sys pare mult mai ok (GTX 1050 vs. OnBoard-ul de pe 3350G, iar procesoarele par sa fie destul de apropiateca performante)

Vreau neaparat PC, o sa fie folosit si pentru Office/Internet browsing, etc...

Atunci ceva orientat spre gaming, un CPU mai puternic si grafica on-board, iar pe viitor (1-2ani) ii pun GPU dedicat, poate se mai normalizeaza si preturile pana atunci...

#7
danbilserial

danbilserial

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.10.2020

View Postsys, on 22 martie 2021 - 15:27, said:

Este foarte slab acel prebuild pentru gaming.
Mie asta mi-a iesit cu toate componentele in stoc magazin:

Mersi,

Singura componenta care imi pare suspicioasa este carcasa + sursa, impreuna la ~150lei, crezi ca "duce" configuratia?

#8
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,620
  • Înscris: 18.10.2011

View Postaiulianctin, on 22 martie 2021 - 15:26, said:

Ai pus bine ghilimelele la "gaming". Cu 2500 lei iei doar un sistem office.

Bai, ce afaceri. Si cand te gandesti ca jucam jocuri in anul 2000...

Doneaza banii la saraci, vericule...

Ce se mai poarta, in zona de strategie? Multumesc.

Edited by aaaa4567, 22 March 2021 - 16:27.


#9
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Poți să joci de rupi cu sistemul ăla pe serviciul de streaming GeForce NOW la mai puțin de 5 euro pe lună. Ăia nu duc lipsă de plăci grafice, sunt plini de 3080 Ti!

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfilipxxx, on 22 martie 2021 - 15:55, said:

Daca astia sunt toti banii pazeste un Xbox Series X sau un PS5. Pe buget redus as recomanda un Xbox care are compatibilitate si cu jocurile vechi si sunt multe jocuri OK pe care le gasesti pe OLX la preturi mici.

Dar daca omul vrea sa joace CSGO ? Posted Image

Ar fi ok sa ne zica ce se joaca. Daca il foloseste la un csgo doar, poate sa puna si un 1050TI ca ii este suficient. Mai ales ca are un buget foarte mic.

Edited by MembruAnonim, 22 March 2021 - 16:38.


#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006

View PostMembruAnonim, on 22 martie 2021 - 16:36, said:

Dar daca omul vrea sa joace CSGO ? Posted Image

Ar fi ok sa ne zica ce se joaca. Daca il foloseste la un csgo doar, poate sa puna si un 1050TI ca ii este suficient. Mai ales ca are un buget foarte mic.
Daca vroia CSGO lua orice calculator de acum cativa anide pe OLX si termina discutia.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
@Sys e ok sistemul, dar un 1050 la preț mai mare decât la lansare mă face să îmi vomit puțin în gură. În principiu poți lua la preț rezonabil cam tot ce vrei exceptând placa video.

#13
danbilserial

danbilserial

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.10.2020
La sistemul configurat de @Sys placa de baza are doua sloturi PCI Express x1.

SSD-ul recomandat are interfata PCI Express x4. Sunt compatibile?

Avantaje SSD interfata PCI Express vs. SATA?

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,870
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, confunzi grav rostul acelui PCI. ca sa-ti explic ce si cum, e mult de scris. ideea in sine este ca se potrivesc fara probleme.

ssd-ul recomandat este cu port M2, este NVME, adica exact ce are si placa ta de baza ca si port separat, special pt acesta. este cel imediat de sub socketul procesorului. asta te intereseaza sa stii.

cat despre acel versus, nvme-ul este de cateva zeci de ori mai rapid decat sata.

#15
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
În practică e doar de vreo 2.5 ori mai rapid, poți crește până la 3 sau 4 ori dacă decartezi pentru variantele premium. Rămâne la latitudinea fiecăruia cât bragging rights dorește în benchmarks.

#16
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,586
  • Înscris: 28.09.2008
@danbilserial la sistemul propus de sys e musai sa mai adaugi macar un hdd de 1 tb.




Dar scump rau i3 10100f.
Cred ca am vazut zilele trecute la resigilate i5 10400f la 500 lei.

Ier dr Imre a fost intrebat la o emisiune cat va tine pandemia a spus ca un an pandemic tine 3 ani!!!!


De asta zic sa nu investesti intr-un pc acum care va sta mai mult pt browsing.
Pt asta ai smartfone.....

Edited by mariusixy, 22 March 2021 - 23:47.


#17
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdanbilserial, on 22 martie 2021 - 16:19, said:

Stiu asta. Dar vreau ceva in buget care sa fie peste prebuild-urile pe care le gasesc... de exemplu sistemul propus de @sys pare mult mai ok (GTX 1050 vs. OnBoard-ul de pe 3350G, iar procesoarele par sa fie destul de apropiateca performante)

Vreau neaparat PC, o sa fie folosit si pentru Office/Internet browsing, etc...

Atunci ceva orientat spre gaming, un CPU mai puternic si grafica on-board, iar pe viitor (1-2ani) ii pun GPU dedicat, poate se mai normalizeaza si preturile pana atunci...
Preturile la placile video mai ales nvidia nu se vor normaliza niciodata, pentru ca este cererea mare de cand cu fermele de minat crypto cu GPU Nivida. Ai putea sa mergi mai intai cu un I3 -I5 gen10, 8 GB de ram cu placa video integrata iar in timp sa mai strangi ceva bani si-i pui un RTX plus inca 8GB de ram, e risipa de bani sa cumperi GTX..... Iar pe viitor ai putea sa treci si la I7.

Edited by maladetz, 23 March 2021 - 00:51.


#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,710
  • Înscris: 01.01.2008
Ba se vor normaliza, cel mai mare „dujman” al gamerilor e ethereum.EIP 1559 o să zdrobească piața miningului asistat GPU.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate