Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Cum pot verifica daca un zbor s-a anulat sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

Tocmai am fost anuntat de agentia de turism ca s-a anulat zborul meu din 28.03.2021. Vreau sa verific daca pe bune s-a anulat sau daca ei au vandut mai multe bilete decat locuri ce le aveau in avion.

Daca s-a anulat o sa accept una din cele 2 oferte propuse de ei, dar daca nu s-a anulat vreau sa le fac un scandal monstru plus reclamatie ANPC.

Am incercat sa sun la compania aeriana (gullivair) dar nu raspund... am deja aprox 30 apeluri... suna ocupat.

#2
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Zi numarul zborului, detalii

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 04.10.2007

 AdiTwism, on 12 martie 2021 - 20:17, said:

Zi numarul zborului, detalii

Bucuresti - Male
Nr zbor dus: G2TJJ805 (28.03.2021)
Nr zbor intors: G2 TJJ806 (05.04.2021)

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
https://www.momondo....4-05?isSEM=true
Îs multe aici.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E un zbor charter. Numai compania aeriana, sau cea turistica iti poate da detalii.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 04.10.2007

 pasilla, on 12 martie 2021 - 20:33, said:

E un zbor charter. Numai compania aeriana, sau cea turistica iti poate da detalii.

Agentia de turism zice ca s-a anulat... cea aeriana nu raspunde la telefon...

 dorin_2k, on 12 martie 2021 - 20:33, said:


pot fi si 100 de zboruri, pe mine ma intereseaza strict zborul meu daca s-a anulat sau nu.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mirel3003, on 12 martie 2021 - 20:36, said:

Agentia de turism zice ca s-a anulat... cea aeriana nu raspunde la telefon...
Find zbor charter, e aproape sigur ca a fost contractat de acea agentie de turism (sau o asociere a unor agentii de turism....putin probabil). Asa ca aia au dreptate.

In principiu, este nerecomandabil sa apelezi la agentii de turism, in epoca moderna.
Acum exista aproape totul online si cu un pic de efort, gasesti cele mai bune solutii de calatoarie.

Edited by pasilla, 12 March 2021 - 20:47.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,767
  • Înscris: 01.12.2001
Pe flightradar sau alte aplicații live in momentul zborului.

#9
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 pasilla, on 12 martie 2021 - 20:40, said:



In principiu, este nerecomandabil sa apelezi la agentii de turism, in epoca moderna.
Acum exista aproape totul online si cu un pic de efort, gasesti cele mai bune solutii de calatoarie.

Corect, fara agentie iesi mai ieftin si nu stai cu bani blocati, eventual pierduti.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,323
  • Înscris: 30.08.2006
Gullivair fac un singur zbor fara escala. Pe Momondo  nu apare nici un zbor fara escala.
Pe pagina lor nu exista nici un zbor.

https://customer2.vi...08-275a9ea05152

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mirel3003, on 12 martie 2021 - 20:36, said:

Agentia de turism zice ca s-a anulat... cea aeriana nu raspunde la telefon...
Ai motiv sa iti recuperezi banii si sa incerci sa te descurci singur. Succes !

Edited by pasilla, 12 March 2021 - 20:54.


#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 04.10.2007

 axisborn, on 12 martie 2021 - 20:49, said:

Corect, fara agentie iesi mai ieftin si nu stai cu bani blocati, eventual pierduti.
Am verificat si as fi iesit mai scump daca mi-as fi rezervat eu..... Si in plus una e sa am zbor direct Bucuresti-Male si alta e sa am escale si sa mai pierd ore bune prin aeroport.... Sunt destinatii unde te poti duce de caput tau dar sunt destinatii unde iesi mai ok cu agentie.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,369
  • Înscris: 18.12.2007

 pasilla, on 12 martie 2021 - 20:40, said:

In principiu, este nerecomandabil sa apelezi la agentii de turism, in epoca moderna.
Acum exista aproape totul online si cu un pic de efort, gasesti cele mai bune solutii de calatoarie.

Si totusi nu este acesta subiectul topicului.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
I got it ! :)

Edited by pasilla, 12 March 2021 - 21:04.


#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,916
  • Înscris: 12.01.2018
Da un telefon la agentie si spui ca esti popescu  si vrei bilet neaparat .tu fiind ionescu.
Schimbi si telefonul

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 04.10.2007
In sfarsit mi-a raspuns cineva de la Gullivair. Nu a stiut sa imi dea informatia, si mi-a zis sa le scriu un mail. Am scris un mail la adresa care mi-au transmis-o si astept raspunsul lor.

Daca se confirma ca zborul s-a anulat o sa aleg una din cele 2 date alternative oferite de agentie, dar daca nu s-a anulat si defapt agentia de turism a facut overseales, direct reclamatie ANPC.

#17
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
De cele mai multe ori companiile aeriene care fac curse charter(adica nu au nici o obligatie sa te duca la destinatie prin rerutare) ,daca nu au un grad de incarcare minim stabilit cu agentiile de turism, anuleaza una din curse.
Sunt sanse mari sa fie anulat cursa, avand in vedere ca au o aeronava mare cu peste 300 de locuri, mai ales ca nu e varf de seson, eu nu cred ca au facut overbooking la sfasit de martie. Daca era de Paste sau  in vacanta copiilor mai ziceam.
Pentru Maldive recomand Purelymaldives.co.uk sau simplymaldives.co.uk, si o cursa cu escala, in perioada asta pandemica nu pleci atat de des cat sa zici ca te ai saturat de o escala de 2 ore in Doha sau Dubai. Din informatiile pe care le am primit eu, zborul cu Gullivair nu e rau dar nu se compara cu Qatar sau FlyDubai-Emirates, si Turkish e o varianta de luat in seama. Plus ca daca e vreo problema cu aeronava(Gullivair are o singura aeronava) esti rerutat si ajungi la destinatie

#18
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 12.12.2006
Si eu cred la fel: tinand cont ca acum in Romania se carantineaza cei sositi din Maldive probabil ca nu au suficienti clienti ca sa renteze sa opereze zborul.

Si alte companii aeriene in perioada asta deschid mai multe zboruri la vanzare apoi le “compacteaza” mutand calatorii (oferind refund daca nu iti convine). Asta e situatia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate