Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

UnionPay card - unde il pot folosi?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
S1G

S1G

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.06.2014
Buna ziua,

Am ceva banuiti pe un card UnionPay (china), as dori sa stiu ce site-uri accepta plata cu asemenea card?

Am incerc sa retrag banii la fiecare banca din Romania. Dar nu am reusit. Am incercat si la Alpha Bank. Dar nimic.

Multumesc,

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Probabil aliexpress sau alte site-uri din China.
IN tarile civilizate sunt acceptate mastercard, maestro, visa, americanexpress.

#3
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
Vasile Coman - Bancherul.ro
card Unionpay la atm Alpha Bank
Cardurile Unionpay pot fi folosite la ATM-urile Alpha Bank din toata tara, nu doar in Bucuresti. Daca sunt probleme, sunati-ma la 0723292899.....zice Bancherul

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si Euronet, aia cu comisioane mari.

https://m.unionpayin...10050252?type=2

Edited by pasilla, 02 March 2021 - 13:16.


#5
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Poti da mai multe detalii te rog? De ce nu merge sa scoti la de Alpha Bank? Eu stiam de la niste prietene care au carduri Union Pay ca se pot scoate maxim o mie de lei per extragere de la Alpha Bank cu acest card. S-a schimbat ceva intre timp?

Edited by Winc, 02 March 2021 - 17:39.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Winc, on 02 martie 2021 - 17:39, said:

Poti da mai multe detalii te rog? De ce nu merge sa scoti la de Alpha Bank?
Nu vad cine a zis ca nu merge.

#7
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Userul care a deschis topicul in primul post - a zis ca nu a mers sa retraga nici de la Alpha Bank - de asta a deschis topicul.

 S1G, on 02 martie 2021 - 13:00, said:

Buna ziua,

Am ceva banuiti pe un card UnionPay (china), as dori sa stiu ce site-uri accepta plata cu asemenea card?

Am incerc sa retrag banii la fiecare banca din Romania. Dar nu am reusit. Am incercat si la Alpha Bank. Dar nimic.

Multumesc,


#8
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Offtopic: cum se poate comanda un astfel de card? Direct din China...?!

#9
S1G

S1G

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.06.2014
Buna ziua,

Am incercat sa ridic 600 RON de la 2 bancomate Alpha Bank. Nici cum nu am putut retrage. Desi pe fiecare bancomat Alpha Bank, e prezent logo-ul UnionPay.

De asemenea am incercat sa cumpar de pe AliExpress. Dar nu accepta plata prin card UnionPay.

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,218
  • Înscris: 05.05.2003
Nu cumva exista vreo restrictie la platile internationale (in afara Chinei)?
Chiar si online... te vede cu IP de alta tara si nu te lasa sa faci plata
Incearca eventual cu un VPN, ca sa ai IP de China.
Din cate vad, au patruns puternic in Ucraina... poate ai drum pe acolo (de retinut ca preturile la unele produse, in Ucraina, sunt foarte mici)

Edited by rz, 04 March 2021 - 11:36.


#11
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 09.01.2010
Sigur e un card activ / valid ? Ai mai scos pana acum bani cu el (in afara Romaniei) sau e prima data cand incerci?
Sunt curios cum ai intrat in posesia cardului, daca ne poti spune si noua; este un card destul de interesant si voia sa stiu cum as putea sa intru in posesia unuia asemanator.

Edited by mykero, 04 March 2021 - 12:23.


#12
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
UnionPay este un card oferit de unii procesatori de plati online. Poti spune de ce nu merge? Ce iti apare pe ATM cand incerci sa scoti??

Am gasit aceste informatii pe un forum de chat:

" La Alpha Bank, doar pentru Paxum (nu si pentru Cosmo), nu te mai lasa sa scoti cati bani vrei ci doar sume fixe setate de ei si maxim 1000 lei odata. Expresia "alta suma" a fost desfiintata.
De exemplu intre 500 lei si 1000 lei nu mai da nici o valoare, daca ai in card 920 lei nu poti sa-i scoti decat pe fractii 500+200+200 (trei extrageri, ca suma de 400 lei nu este prevazuta nici ea) si cu restul 20 ramai in traista, cum ar fi, daca nu cumva este halit de catre comisioanele extragerilor a doua si a treia si ramai numa' cu amintirea. Acesta a fost doar un exemplu. "

#13
S1G

S1G

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.06.2014

 mykero, on 04 martie 2021 - 12:22, said:

Sigur e un card activ / valid ? Ai mai scos pana acum bani cu el (in afara Romaniei) sau e prima data cand incerci?
Sunt curios cum ai intrat in posesia cardului, daca ne poti spune si noua; este un card destul de interesant si voia sa stiu cum as putea sa intru in posesia unuia asemanator.
Cardul nu l-am folosit in afara Romaniei. Prima data cand incerc sa ridic bani.

Cardul il am de la Paxum.

 Winc, on 04 martie 2021 - 19:03, said:

UnionPay este un card oferit de unii procesatori de plati online. Poti spune de ce nu merge? Ce iti apare pe ATM cand incerci sa scoti??

Am gasit aceste informatii pe un forum de chat:

" La Alpha Bank, doar pentru Paxum (nu si pentru Cosmo), nu te mai lasa sa scoti cati bani vrei ci doar sume fixe setate de ei si maxim 1000 lei odata. Expresia "alta suma" a fost desfiintata.
De exemplu intre 500 lei si 1000 lei nu mai da nici o valoare, daca ai in card 920 lei nu poti sa-i scoti decat pe fractii 500+200+200 (trei extrageri, ca suma de 400 lei nu este prevazuta nici ea) si cu restul 20 ramai in traista, cum ar fi, daca nu cumva este halit de catre comisioanele extragerilor a doua si a treia si ramai numa' cu amintirea. Acesta a fost doar un exemplu. "
Mersi de informatii. Suma pe care as ridica-o este de 500 lei. Cardul este de la Paxum.

#14
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 09.01.2010
Multumesc de info cu Paxum, nu stiam de ei.
Tot nu am inteles daca e cardul activat din ceea ce ai scris tu. Uite ce spun astia de la Paxum pe site, vezi ca vorbesc si de taxa de activare de 44,95 USD. Daca ti-au luat deja banii astia, atunci ar trebui sa le scrii un email sa ii intrebi.

"The very first thing you must do is to Activate the card.
You can do this inside your Paxum account by entering the information when prompted. Card activation is performed in real-time so when it is complete the card will be fully active and available to use once funds are transferred to it.
Since the annual fee is only charged upon activation you will need to have at least $44.95 USD available in the USD currency account of your Paxum account to successfully activate your Paxum Prepaid Unionpay International card."

#15
S1G

S1G

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.06.2014

 mykero, on 08 martie 2021 - 11:03, said:

Multumesc de info cu Paxum, nu stiam de ei.
Tot nu am inteles daca e cardul activat din ceea ce ai scris tu. Uite ce spun astia de la Paxum pe site, vezi ca vorbesc si de taxa de activare de 44,95 USD. Daca ti-au luat deja banii astia, atunci ar trebui sa le scrii un email sa ii intrebi.

"The very first thing you must do is to Activate the card.
You can do this inside your Paxum account by entering the information when prompted. Card activation is performed in real-time so when it is complete the card will be fully active and available to use once funds are transferred to it.
Since the annual fee is only charged upon activation you will need to have at least $44.95 USD available in the USD currency account of your Paxum account to successfully activate your Paxum Prepaid Unionpay International card."
Mersi de reply.

Cardul e activ.

[ https://i.imgur.com/0hH5gdf.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Voi mai cauta site-uri Chinezesti, de unde sa cumpar anumite lucruri.

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,218
  • Înscris: 05.05.2003
1. In aplicatia/site-ul Paxum vad si alte metode de retragere... transfer bancar sau direct pe un card VISA ori Mastercard!
Ai incercat asta? https://eu.paxum.com.../transfer-money
2. Nu stiu daca si la Paxum se aplica dar UnionPay Asia are o plata rapida la comercianti si anume prin cod QR... instalezi aplicatia, inrolezi cardul, si apoi faci plati prin scanarea codului QR (atat la magazinele fizice cat si la cele online) https://www.unionpay.../mobilePayment/

Edited by rz, 10 March 2021 - 10:28.


#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
vazusem recent zilele astea un card nisat pt top-up pe site-urile de pariuri, aparea si unionpay in lista. Probabil accepta pt ca in china sunt folosite f. mult siteurile de gambling pt spalare de bani, evitare taxe si scoatere bani din tara prin fentarea legislatiei interne.

Edited by gumball3000, 12 March 2021 - 13:54.


#18
rowareza

rowareza

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.06.2021
Salut,Din pacate cardul UnionPay China de la PAXUM este mai mult degeaba,Alpha Bank numai accepta acest tip de card,singurul bancomat unde accepta retragerea in Romania este EuroNet,dar aici sunt comisioane ,pe langa faptul ca ai o rata de conversie valutara extrem de mica,exemplu,daca doalrul la curs este de 4,12,ei il socotesc umdeva la 4.00 sau mai rau 3.90,pe langa asta au si un comison de retragere undeva pe la 17 ron,asa ca trebuie sa calculezi bine inainte,odata iti ia Paxum comision 2 $,apoi rata de convesrie apoi comisionul EURONET,una peste alta este singura modalitate ,de atszi Paxum a restictionat cardul mastercard sepa,limita este de 1000 ron
daca vrei mult,alti bani,alta distractie...Sper ca am fost de ajutor pentru utilizatorii PAXUM UNION PAY CARD CHINA

Pt conformitate...Rowareza

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate