Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...
 Senzori de miscare cu lampi ce se...

Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 

Lipsesc setarile de notificare pentru unele aplicatii

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007
Folosesc Windows 10 Pro 64bit, versiunea 20H2, Windows Feature Experience Pack 120.2212.31.0.

Avand nevoie de notificari pentru anumite aplicatii instalate, am observat ca acestea nu apar niciunde in sistem, nici in Action Center, nici sonor, nici vizual in coltul ecranului, nici in taskbar sub forma de badge. Aplicatiile respective sunt Microsoft Edge cu anumite web apps puse in taskbar (notificari activate pentru aceste adrese) si managerul de mesagerie si alte servicii Franz.

Am cautat in Notifications & actions din Settings dar aceste doua aplicatii lipsesc, nu au toggle pentru a le activa sau dezactiva notificarile. Alte aplicatii (apps si alte browsere) apar. Am reinstalat aceste doua aplicatii dar tot nu s-au activat notificarile.

Exista vreo modalitate de tip hard-way (editare registrii, editare anumite fisiere) de a activa notificarile pentru aceste doua aplicatii, FARA a reinstala sistemul (care a trecut, succesiv, prin Windows 7, Windows 8.1 si Windows 10, prin upgrade - asadar, nu l-am reinstalat de cel putin 5 ani)?

Edited by cris2d2, 28 January 2021 - 09:35.


#2
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 07.02.2011

View Postcris2d2, on 28 ianuarie 2021 - 09:35, said:

Aplicatiile respective sunt Microsoft Edge cu anumite web apps puse in taskbar (notificari activate pentru aceste adrese) si managerul de mesagerie si alte servicii Franz.
Vezi in Microsoft Edge - Setari - Permisiuni site - Notifcari sau in Ferestre pop-up si redirectari, ori alta setare ce poate influenta ce te intereseaza.

#3
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007
[
Le-am setat dar fara succes, nu se aude, nu se vede nimic nici in taskbar unde e pinuit shortcutul, nici in Action Center, nici pe desktop in dreapta jos (e vorba de Facebook Messenger instalat ca si app din Edge).
Ma gandesc ca daca aplicatia Edge nu apare in setarile Notifications & Actions, nu sunt emise notificari, indiferent de setarile din aplicatie Posted Image

Edited by Ravy, 29 January 2021 - 11:08.


#4
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007
Pentru Messengerul de la Facebook, e posibil sa nu fie emise notificari in browsere. Am instalat atat Edge obisnuit cat Canary cat si Edge Dev si am testat emiterea notificarilor cu site-ul https://www.bennish....fications.html.

Au fost emise notificarile setate (banner in coltul ecranului, banner in Action Center cat si audio). Fiecare varianta de Edge in care am testat a aparut in Notifications & Actions doar dupa ce s-a emis notificarea (probabil asa functioneaza W10 pe partea aceasta). Totusi, facebook si ale lui subdomenii nu vrea sa emita notificari, chiar daca au fost setate corespunzator in setarile browserului cat si in setarile contului Facebook (sectiunea Notifications -> Browser).

Edited by cris2d2, 28 January 2021 - 11:57.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,903
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

FARA a reinstala sistemul (care a trecut, succesiv, prin Windows 7, Windows 8.1 si Windows 10, prin upgrade - asadar, nu l-am reinstalat de cel putin 5 ani)?
Si oi fi si la ultima versiune de Windows 10... 20H2 te pomenesti.
Ma intreb cate bug-uri ai si nu stii de ele.

Nici macar Microsoft nu recoamanda sa treci prin mai mult de 2 update-uri majore.
Am mai pomenit pe-aici - exista un proces numit cumularea erorilor.

Pe o tableta cu 10 nu stiam e ce merge mai greu - procesorul functiona cu frecventa la jumate - candva pe parcurs s-a pastrat vechiul management al bateriei - chiar si aspectul era de al 2 cersiuni de 10 din urma.
Pe alt PC nu mai erau unele setari in Settings...

Recomand o reinstalare pe curat cu priam ocazie. S-ar putea sa ai multe surprize.

#6
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007
O să-mi fac curaj și, când voi avea timp și chef, voi purcede la reinstalare.

Referitor la problema dezbătută în acest topic, nu este legată doar de Edge se pare, am încercat și în Chrome dar la fel: Facebook / FB Messenger instalate ca și web apps nu emit notificări. Probabil tot ce e bazat pe Chromium și știe web apps se manifestă la fel de limitat.
Mă las păgubaș deocamdată.

Edited by Ravy, 29 January 2021 - 08:16.


#7
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007
Pana la urma am rezolvat, cu ajutorul browserului Vivaldi. Dintre cele pe care le-am testat si care suporta web apps, doar Vivaldi emite notificarile complete in Windows pentru Messengerul de la Facebook.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate