Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Chromebook sub 1000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 26.06.2009
Salutare!

Pana inainte de pandemie (si evident inainte de scoala online) gaseai Chromebook-uri sub 1000 lei. Acum am cautat ceva pentru un elev - deci un Chromebook ar fi perfect pentru "scoala online" - dar vad ca nu prea gasesc niciunde. Poate doar la preturi de 1400-1500 lei (suma imensa pentru Chromebook-uri).

Voi ati mai gasit asa ceva de curand? De unde cumparati daca aveti nevoie de asa ceva?

Am gasit niste variante prin China, dar parca nu as risca $200 si ceva taxe in plus cand ajunge in RO :-)

Merci!

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 04.10.2007
Solutia PC SH (de preferat minipc) + Monitor.... iesi la pret mai bun si mai performant ca Chromebook-ul

#3
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 08.12.2009
Si poti instala CloudReady, daca vrei ChromeOS:
https://www.neverwar...load#intro-text

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 26.06.2009
Ideea era a unui laptop nou, ieftin si care sa poata sa duca chestii de baza pentru scoala online.

La un desktop este nevoie de loc pentru el, monitor, camera video separata, tastatura + mouse. Plus ca nu il poate lua cu el daca merge la bunici sa faca scoala online.

Laptopuri cu Celeron sunt tot peste 1500 ron in perioadele astea, ceea ce mi se pare o aberatie. Nu merita mai mult de 1000 lei pentru ce stie sa faca.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
Chromebookuri ieftine sunt o idee stupida, la fel de stupida precum eeepc si alte atrocitati cu celeroane si eMMC

Un Chromebook bun pleaca de la $500 si are, dpdv hardware, aceleasi componente precum un PC cu windows.

Problema e ca din cauza demandului au crescut si preturile. Dar un celeron nu merita...

Cred ca mai usor te rezolva o tableta cu tastatura si mouse bluetooth.

Sau chiar si un samsung galaxy s8 care are dex pe hdmi si-l legi intr-un monitor.

Edited by Lex404, 25 January 2021 - 12:36.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 06.09.2008
Un laptop SH cu windows, daca nu a sarit pretul si la alea.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,350
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca si Chromebook-urile ieftine sunt niste porcarii. Nu crezi pana nu incerci.

Eu am trecut niste laptopuri mai vechi pe Cloudready si merg decent.

VEzi ca exista Chromebook pe OLX

https://www.olx.ro/o...e/q-chromebook/

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 26.06.2009
Chiar acuma ma uitam pe OLX. Este un Chromebook nou in orasul meu, dar zice ala ca nu are garantie si nici un act de provenienta Posted Image  ...cam riscant!

#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 21.12.2006
Cel mai ieftin laptop nou, la 1180 lei. Cu windows nu stiu cum se va misca, cu un ChromeOS cred ca va fi rezonabil
https://www.stradait...MG-1635638.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate