Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

credeti ca oamenii au o varsta pana la care sa dea dovada de ce sunt capabili?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#37
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
de ce este mutat la fun?
discutia este despre oameni in general, nu despre mine

#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,235
  • Înscris: 30.10.2003
Ce se da aici? Am pierdut ceva?

Aaaaaah ... on64!!!

#39
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 12.06.2010
Opriti planeta, on64 vrea sa coboare! Iar te strange Clujul, nu mai incapi in el!?

E o varsta pentru orice! Cand esti copil vrei sa fii mare, cand esti elev vrei sa fii student. Cand esti student vrei sa misti muntii din loc si sa te distrezi tot timpul... Pe vremea mea daca jucam bridge o saptamana in sir era ok, zi si noapte. Cat esti tanar vrei sa bulesti tot ce prinzi si sa bei cu prietenii cat cuprinde.
Tot asa cand incepi sa muncesti vrei altceva, bani mai multi si timp liber...
Imbatranesti si vrei sa stai, sa nu muncesti, sa-ti mearga scula ca la 20 de ani...

E o varsta pentru orice! E pacat s-o ratezi ca nu se mai intoarce inapoi.

#40
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 29.04.2018

View Postfqx, on 23 ianuarie 2021 - 20:17, said:

2 Dorel merge la bufet, acolo citeste ziarul.Observa in ziar ca se cauta la greu zidari, electricieni, etc.Dorel se hotareste ca in loc de bufet, va merge la un curs de recalificare.Termina cursul, se angajeaza ca electrician.La doi ani dupa ce a terminat cursul, castiga de 3 ori salarul minim si hotaraste ca poate face o rata sa face ceva pe cont propriu.Au trecut 10 ani, dorel e patron, are 5 angajati, firma lui face instalatiile la noile blocuri din oras....
Din pacate viata nu-i niciodata un drum drept... se pot intampla multe nenorociri pe parcurs.
Azi esti, maine nu mai esti.

#41
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,268
  • Înscris: 23.08.2014

View PostDisstrack, on 24 ianuarie 2021 - 00:49, said:

Din pacate viata nu-i niciodata un drum drept... se pot intampla multe nenorociri pe parcurs.
Azi esti, maine nu mai esti.
Corect, insa cel putin pana la un punct e destul de realizabil ce am scris.

#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,288
  • Înscris: 14.08.2007

View Poston64, on 23 ianuarie 2021 - 17:29, said:

eu unul sunt de parere ca anii formativi sunt cei mai importanti, ca in adolescenta si pana pe la inceputul a 20 si ceva de ani sa dai dovada ca o sa ajungi ceva cat de cat stabil dpdvd financiar (programator, politist, sau sa o iei pe calea medicinii) caci daca nu ai facut-o atunci, slabe sanse sa mai faci ceva cu viata ta pe urma
Pe ansamblu da, daca pana la 20 de ani nu te-ai remarcat la nimic, va fi mai greu sa ai succes prin fortele proprii. Dar nu cred ca e imposibil. Stiu persoane care pana pe la 20 de ani au fost relativ mediocre (desi asta e relativ, pentru ca nu e totuna sa fii mediocru intr-o clasa/anturaj de top sau intr-o clasa slaba) ca apoi sa aiba o cariera universitara de succes. Au devenit motivati sa se realizeze abia la 20 de ani. La 30 de ani eu zic ca inca ai timp sa schimbi ceva in viata ta daca esti motivat, dar e clar ca nu va fi usor daca nu ai niste baze bune si motivatie suficienta. La 40 de ani deja devine si mai greu, dar exista si cazuri de astea, doar ca sunt mai rare. Evident, pe masura ce inaintezi in varsta devine tot mai greu sa mai schimbi ceva radical.

Succesul e si el relativ, pe unii ii intereseaza in special cel financiar/material, pe altii cel profesional, pentru altii cel in plan personal/familial, pentru altii e o combinatie al celor trei (sau a si mai multe domenii). Poti sa-ti faci niste criterii si sa-ti dai note de la 1 la 10 ... daca ai o medie de la 7 in sus eu zic ca e ok, adica esti peste majoritatea. Daca ai de la 8 in sus deja stai bine, iar de la 9 in sus e deja excelent (si destul de rar). La o medie de 5-6 cred ca te incadrezi in media populatiei.

Iar ca idee, la 20 si ceva de ani e mult prea devreme ca sa faci o evaluare, la 25 de ani eu ma incadram la o medie de 5 (terminasem o facultate buna dar aveam un job prost platit, o relatie la distanta, inca nu stiam sa abordez proiectele in domeniu intr-un mod profesional, nu imi permiteam chestii materiale/concedii prea grozave, dar ma descurcam pe cont propriu), la 30 de ani insa deja eram pe la 7 si pe la 40 am ajuns pe la 8. La o medie de 9 mi se pare greu de ajuns in momentul de fata, dar imbunatatiri peste nivelul actual inca se pot face, insa trebuie sa-mi asum niste riscuri pentru a putea ajunge acolo.

#43
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,317
  • Înscris: 07.11.2006

View Postro_explorer, on 23 ianuarie 2021 - 17:44, said:

Inca un topic de succes deschis de mr on64? Sincer, cred ca acest personaj a reusit cel mai ridicat nivel de trolling de pe forum de cand m-am inscris eu aici si pana azi ...

Cu siguranta on64 nu-i troll.
Din contra,eu il suspectez de parsivitate si de tendinta reusita de a-si bate joc de intreaga comunitate a forumului.prin subiectele lacrimogen-depresive deschise.
Daca citesti printre randuri cele spuse de el,vei vedea ca se mai scapa uneori si atunci relateaza in tonuri normale.
In concluzie,omul se distreaza pe seama noastra,iar numarul "botanistilor" creste de la zi la zi.

Dar cel mai mult imi plac comentariile contra lui facute de cam aceiasi utilizatori carora cred ca le face placere Asta inseamna ca prezenta lui pe forum este necesara,doar este facuta la cererea utilizatorilor.
Butonul de ignore face minuni intotdeauna.

ps.
Merita remarcat numarul de pagini pe care-l are fiecare subiect al lui Posted Image

#44
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005

View PostMarianG, on 23 ianuarie 2021 - 18:13, said:

societatii nu ii pasa

Ziceti ca nu? Dar cind cei de la guvernare  zic ca nu au suficienti doctori si oameni de stiinta,ca au plecat dincolo, cum e?

#45
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,572
  • Înscris: 10.08.2005
Treci dintr-un registru in altul si nu esti amuzant.

#46
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 17.10.2018
on64 te cam vaieti cam mult si nu faci nimic concret in privinta asta.iti doresc sa ai o abordare mai buna si sa pui mana sa faci ceva

#47
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
eu vreau munca!

#48
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,984
  • Înscris: 27.01.2016
Vezi ca sunt cereri în construcții la montat gresie,  faianță  sau te poți specializa și devii instalator și câștigi fără număr.

#49
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,938
  • Înscris: 28.11.2006
Cu dedicatie pentru on:
Posted Image

#50
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 17.10.2018

View Poston64, on 24 ianuarie 2021 - 17:26, said:

eu vreau munca!
Work then .Nu te tine nimeniPosted Image

#51
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 12.06.2010

View Poston64, on 23 ianuarie 2021 - 17:29, said:

... (programator, politist, sau sa o iei pe calea medicinii) caci daca nu ai facut-o atunci, slabe sanse sa mai faci ceva cu viata ta pe urma

Aici iti dau dreptate. Poti s-o iei pe calea medicinii. Fie ca personal medical. Fie ca subiect de cercetare/pacient. Si daca ai intrat pe mana lor si te trateaza unul care a facut medicina pe pile chiar ca slabe sanse... Orisicum, daca o iei pe calea grea, sa te faci doctor, nu prea intri in target, 6 ani de facultate + 1 de stagiatura + 3-5 ani rezidentiat te duci frumusel spre 30 de ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate