Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Flacara continua dupa oprirea apei calde

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 22.01.2018
Immergaz Mini Eolo.
Problema: apa calda e setata la 33 grade C. Dupa ce am oprit apa, auzeam un fasait in centrala. Flacara nu se oprise (pe display nu e desenata flacara ca la calorifere, e un semn de robinet).
Temperatura era pe la 60 grade. A continuat sa creasca pana pe la 85 grade cand m-am speriat si am scos-o din priza.
In mod normal, in timpul dusului, nu creste mai mult temperatura afisata (care am inteles ca e din camera de ardere) de 45-48 grade C.
Repet, apa se oprise, arderea continua. Asta mi-a si atras atentia, ca stiu ca dupa ce se opreste apa mai merge putin si se opreste orice zgomot.

De atunci nu a mai facut, dar stau cu teama sa nu se repete.

Intrebari:
1. Pana la cat poate suporta camera de ardere?
2. Ar fi dat un mesaj de eroare si s-ar fi oprit arderea singura la o anumita temperatura?
Multumesc.

Attached Files


Edited by aidept1, 10 January 2021 - 17:29.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Se pare ca ai o sonda defecta acolo, ceva nu citeste corect tempratura ACM.

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Mai degraba fluxul de apa, fluxostat

#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Fluxostat-ul a prins mizerie. De preferat ar fi sa-l demontezi si sa-l cureti. Pina ce-l cureti, trebuie sa verifici centrala de fiecare data cind opresti apa calda si daca vezi ca nu se stinge simbolul "robinet" sa tot deschizi si sa inchizi robinetul de apa calda pina ce se stinge simbolul de pe afisaj. O alta varianta ar fi sa scoti un fir de la fluxostat si sa stai fara apa calda pina ce rezolvi problema.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fluxostatul ar trebui sa opreasca flacara, indiferent de temperatura ACM, daca consumul e zero.

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Ar trebui s-o opreasca si microcontrolerul daca tu ai setat 33 si sonda zice ca a ajuns la 80
Eu asa as fi facut regula imput pe 33  output pe 80  delta t 20 off

Edited by ciine, 10 January 2021 - 18:09.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mda. Posibil defecta MB, iar fluxostat si termostat functionabile.

#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Ma indoiesc de defectiuni pe mb daca nu a fost traznita sau daca nu are o vechime mai mare de 10-15 ani

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ciine, on 10 ianuarie 2021 - 18:06, said:

Eu asa as fi facut regula imput pe 33  output pe 80  delta t 20 off
Astea moderne nu au modulare ? Ar trebui delta t <2 grade.....

#10
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,366
  • Înscris: 31.07.2017
urmatorul pas, explozia!

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ciine, on 10 ianuarie 2021 - 18:13, said:

Ma indoiesc de defectiuni pe mb daca nu a fost traznita sau daca nu are o vechime mai mare de 10-15 ani
O fi beneficiat de https://forum.softpe...e-transilvania/

La 85 de grade trebuiau sa intre in functiune toate sistemele de protectie.

Edited by pasilla, 10 January 2021 - 18:19.


#12
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 pasilla, on 10 ianuarie 2021 - 18:17, said:

O fi beneficiat de https://forum.softpe...e-transilvania/

La 85 de grade trebuiau sa intre in functiune toate sistemele de protectie.

Poate dar nu e suficient sa apara erori in soft
Protectia de avarie la centrale este de regula lo siguranta de 105 grade

#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 pasilla, on 10 ianuarie 2021 - 18:17, said:

La 85 de grade trebuiau sa intre in functiune toate sistemele de protectie.

Care sisteme ?

Centrala poate fi setata pe incalzire la 85grd si asta inseamna ca focul se opreste cam pe la la 91 grd. Centrala nu a ajuns la temperatura respectiva.
La Eolo mini, termostatul de protectie la supratemperatura este pe schimbatorul primar. Asta inseamna ca este fie de 110grd, fie de 115grd. Logic ar trebui sa fie de 115grd. Centrala nu a ajuns la temperatura respectiva.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
apa calda e setata la 33 grade C
Repet, apa se oprise, arderea continua

Alea, termostat, fluxostat.....

Macar a primit raspuns la intrebarea:
2. Ar fi dat un mesaj de eroare si s-ar fi oprit arderea singura la o anumita temperatura?

Dar oare e sigur ca se oprea la 100+grade ?

Edited by pasilla, 10 January 2021 - 18:33.


#15
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce importanta are la cit era setata apa calda menajera ?
Din moment ce robinetul de apa calda era inchis, inseamna ca teava de iesire apa calda menajera din centrala este "rece". Daca apa nu curge prin teava, inseamna ca apa din teava a ramas la temperatura la care era inainte de a se inchide robinetul. Deci sonda de ACM nu aveam cum sa citeasca o crestere de temperatura. Sonda ACM a citit ca apa este "rece" si a dat focul si mai tare.


 aidept1, on 10 ianuarie 2021 - 17:27, said:

Immergaz Mini Eolo.
... Dupa ce am oprit apa, auzeam un fasait in centrala. Flacara nu se oprise (pe display nu e desenata flacara ca la calorifere, e un semn de robinet).

Adica cu apa calda oprita, centrala continua sa afiseze ca cineva consuma apa calda. Cum in realitate nimeni nu consuma apa calda, rezulta Fluxostat blocat.

( fluxostatul este un plutitor de plastic, intrun tub de plastic, iar de plutitor este lipit un magnet si cind plutitorul se ridica, magnetul ajunge in drept cu un releu reed. Cum apa este mizerabila, se mai lipeste (atrage) una alta de magnet si plutitorul se ridica, mizeria de pe magnet se impaneaza in tubul de plastic exteior si plutitorul nu mai coboara cind opresti apa si magnetul ramine in drept cu releul reed).

#16
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 22.01.2018

 florin71_skoda, on 10 ianuarie 2021 - 18:42, said:

Ce importanta are la cit era setata apa calda menajera ?
Din moment ce robinetul de apa calda era inchis, inseamna ca teava de iesire apa calda menajera din centrala este "rece". Daca apa nu curge prin teava, inseamna ca apa din teava a ramas la temperatura la care era inainte de a se inchide robinetul. Deci sonda de ACM nu aveam cum sa citeasca o crestere de temperatura. Sonda ACM a citit ca apa este "rece" si a dat focul si mai tare.




Adica cu apa calda oprita, centrala continua sa afiseze ca cineva consuma apa calda. Cum in realitate nimeni nu consuma apa calda, rezulta Fluxostat blocat.

( fluxostatul este un plutitor de plastic, intrun tub de plastic, iar de plutitor este lipit un magnet si cind plutitorul se ridica, magnetul ajunge in drept cu un releu reed. Cum apa este mizerabila, se mai lipeste (atrage) una alta de magnet si plutitorul se ridica, mizeria de pe magnet se impaneaza in tubul de plastic exteior si plutitorul nu mai coboara cind opresti apa si magnetul ramine in drept cu releul reed).

dar de ce am "prins" temperatura urcata la peste 80 grade C si probabil tot ar fi urcat?
Cand folosesc ACM, temperatura urca pana pe la 40 si ceva apoi se opreste, scade, urca iar, astfel incat sa imi mentina 33 setat de mine.
Multumesc.

EDIT: probabil, fara apa, s-ar fi plimbat intre 80-70? Sper sa aiba un senzor de temperatura maxima, o protectie "generala" ceva.

 florin71_skoda, on 10 ianuarie 2021 - 18:26, said:

Logic ar trebui sa fie de 115grd. Centrala nu a ajuns la temperatura respectiva.

dl Florin, cum as putea sa simulez defectul? Acum nu mai face, are deja cateva zile de cand merge perfect. As vrea sa stiu la ce temperatura se opreste sau se topeste... Multumesc

Edited by aidept1, 10 January 2021 - 22:40.


#17
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 11.05.2018

 aidept1, on 10 ianuarie 2021 - 17:27, said:

Immergaz Mini Eolo.
Problema: apa calda e setata la 33 grade C. Dupa ce am oprit apa, auzeam un fasait in centrala. Flacara nu se oprise (pe display nu e desenata flacara ca la calorifere, e un semn de robinet).
Temperatura era pe la 60 grade. A continuat sa creasca pana pe la 85 grade cand m-am speriat si am scos-o din priza.
In mod normal, in timpul dusului, nu creste mai mult temperatura afisata (care am inteles ca e din camera de ardere) de 45-48 grade C.
Repet, apa se oprise, arderea continua. Asta mi-a si atras atentia, ca stiu ca dupa ce se opreste apa mai merge putin si se opreste orice zgomot.

De atunci nu a mai facut, dar stau cu teama sa nu se repete.

Intrebari:
1. Pana la cat poate suporta camera de ardere?
2. Ar fi dat un mesaj de eroare si s-ar fi oprit arderea singura la o anumita temperatura?
Multumesc.

Ai si boiler extern? La mine situatia pe care o descrii tu se potriveste cu ciclul de dezinfectie termica pt boiler. Centrala incalzeste la peste 70 grade apa din boiler ca sa omoare bacteriile. Simbolul afisat este acelasi ca cel de preparare ACM.

#18
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 22.01.2018
nu am boiler extern

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate