Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Trebuie facuta investitia acum sau ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salutare forum.

Am pus recent mormanul jos pentru un rtx 3070 pentru a-l cupla cu noul monitor de 1440p 165Hz si pentru a ma putea bucura de jocuri la 1440p si framerate-uri de ~100-120.

Chestia care ma ingrijoreaza acum si la care m-am gandit prea tarziu e cat de mult bottleneck imi va crea anticul meu procesor i7-3770 si DDR 3-ul. Pe net am gasit cum ca ar fi undeva sub 15%, in alta parte ca ar fi 27% etc. Chestia e ca deocamdata bani nu prea au mai ramas (daca e m-as putea imprumuta la nevoie) si ma intrebam cat e de fapt bottleneckul real si cu cat m-ar incurca pana mai strang bani sa schimb si mobo+cpu+ram ? Parca n-as vrea ca 3070-ul sa mi se comporte ca un 3060.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca ar fi fost investitie poate ar fi meritat. Dar nu e investitie ci achizitie.
Acum doar tu stii daca merita sau nu sa te imprumuti.

Edited by Friskey, 19 December 2020 - 21:55.


#3
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,945
  • Înscris: 24.12.2010
depinde de la joc la joc.
din ce am inteles pe 1080p greul il duce procesorul. de la 1440p in sus intervine placa video mai mult.
testeaza si vezi cum merge. daca nu-ti place la o adica vinzi ce ai, mai pui peste si iei o platforma din zilele noastre
dar totusi cum nu te-ai gandit la bottleneck pe o platforma veche de aproape 9 ani de zile?

#4
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 17.11.2012
3070 este cu aproximativ 15% mai peformantă dar cu 35% mai scumpă decât 3060. Personal aș merge pe 3060, cu diferența de preț posibil să-ți iei un i5 10400f plus o placă de bază cu chipset Z. Doar o părere după ce am căutat puțin pe Google prețuri și performanțe, realitatea poate nu e chiar așa.

#5
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,586
  • Înscris: 28.09.2008
@BG_183 pe mine ma ingrijoreaza placa de baza.
Vezi sa nu ramai fara placa de baza si sa nu traga dupa ea si pretioasa placa video. Poate e luata de pe olx fara garantie...

Eu daca eram in locul tau  vindeam vechea unitate si schimbam platforma.
Iti luai rtx 2060 cand a fost si la 1500 lei si cu diferenta de bani aveai unitate de ultima gen.
Dumnezeu stie ce o sa mai scoata nvidia peste 1 an si o sa plangi cand o sa vezi investitia ta la jumatate de pret .
Ai procesor intel din a 3a gen cu 4 nuclee dar standarde extrem de ridicate. E sub nivelul tau sa te joci pe monitor full hd la 144 hz!!!!


#6
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 09.05.2018
BG_183 - uite aici in functie de rezolutia folosita - https://pc-builds.co...0es175lu/8/100/
Sau poti sa iti complectezi singur ce componente detii in prezent si sa iti calculezi singur - https://pc-builds.com/calculator/
Oricum , vinde tot ce ai in prezent si mai strange niste banii ca sa poti revenii cat de cat la un pc mediu
Tu ti-ai cumparat intai ''caruta'' si acum intrebi ce ''cal'' sa iti cumperi......

#7
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Ce speri sa obtii dupa "investitia" asta, si cu cat ti sa vor mari veniturile in urma investitiei?
In cat timp speri sa amortizezi investitia asta?

Cam astea ar fi intrebarile la care ar trebui sa raspunzi inainte sa afli raspunsul la intrebarea ta.

Da, stiu ca sclipirea din ochi pe care o ai cand ai achizitionat ceva nou carei te ajuta sa joci cele mai cool jocuri e priceless, insa daca ajungi sa te uiti apoi cu disperare in buzunar, ar trebui sa te gandesti mai bine.

#8
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Buna idee asta cu vinderea sistemului actual. Am 2060 pe el si duce ultimele jocuri doar ca la fullHD si ~60 fps. Acum vroiam sa trec la next level: 1440p si ~100fps.

Cred ca o sa astept totutsi ryzenul 5600x sa apara pe piata si atunci imi construiesc cu totul noul sistem. Sper sa fie asta in ianuarie-februarie.

#9
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 04.02.2013
Cea mai proasta investiție ever. Practic pierzi 100% din banii investiți în câteva secunde (considerând ca nu vei returna sau vinde placa).

#10
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,945
  • Înscris: 24.12.2010
pai placa o ai fizic? testeaza si vezi cum merge
daca nu-ti place ii faci retur si mai astepti, oricum 2060 care il ai e destul de bun pentru joace
daca nu-i poti face retur, astepti pana mai strangi bani si cumperi o platforma noua cu totul
probabil te-ai plictisit in pandemie si n-ai ce face? altfel nu-mi explic de ce te stresezi atata

#11
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Perfect de acord! 2060 e suficienta, la momentul actual. Cu jocurile actuale.

#12
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.03.2019
branza bunã in burduf de caine

Edited by Webbbob, 22 December 2020 - 00:56.


#13
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Am rezolvat pana la urma. Mi-am facut un nou pc.

#14
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,945
  • Înscris: 24.12.2010
pai si nu ne zici configuratia?
ce platforma cpu etc cat a costat
a fost darnic mosu sau nu ????????

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate