Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...
 Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...
 Senzori de miscare cu lampi ce se...

Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 

Casti over the ear comode - 300 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 08.12.2001
Buna dimineata.

Momentan folosesc castile in-ear AKG de la S10e si sunt foarte multumit de ele. Ce aveam inainte, Sennheiser CX300-II s-au busit si nu am mai gasit la fel. Am luat o pereche de CX 300S pe care le-am returnat dupa o saptamana (se aud mai clar decat AKG-urile de la Samsung, dar ma dor urechile de la ele - capetele de silicon sunt prea mari, iar ce mai e in cutie nu pot folosi - sunt prea mari sau prea mici).

As vrea o pereche de casti cu fir, fara microfon (pentru cat vorbesc in Google Meet/Zoom pot sa pun astea in-ear), over the ear dar care sa fie comode (sa nu ma doara urechile dupa 4-5 ore de ascultare). Poate daca o sa am bani de dat si o sa merite o sa imi iau si un DAC de pe avstore cu 300 de lei, dar deocamdata nu, asa ca nu trebuie sa fie de studio sau sa aiba nu stiu ce calitate. Ascult Spotify, Youtube si ceva filme.

Pe ce am pus ochii pana acum: AKG K44 la 127 RON, Audio-Technica ATH-AVC500 la 300 de lei.

Din pacate nu ma pot plimba prin magazine sa ascult si as vrea sa nu dau 7-800 de lei pe ele. Nu vreau cu BT, le ascult la PC (placa de sunet on-board ALC887 de pe o placa cu B450) asa ca si sa vreau nu pot scoate calitate pentru niste casti mai scumpe.

As vrea azi sau maine sa le comand, asa ca orice sugestie e binevenita.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,315
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi ca sunt mai multe topice aici cu recomandari de casti

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Vezi mai bine modele de la Superlux.

#4
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 08.12.2001
Stiu, din pacate nu am gasit recomandari potrivite acolo (sau erau wireless/BT, sau erau special pentru muzica cu amplificator, sau depaseau bugetul). De la Sennheiser stiu ca mai sunt recomandate HD 559, dar nu prea am mare incredere in fiabilitatea Sennheiser. Nici CX300-II si nici inca o pereche on-ear avute de la ei n-au tinut 2 ani.

#5
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 01.01.2014
Mai pune 130 de lei si ia Sennheiser HD 569. Vezi AVStore. Extrem de comode si nu gasesti nimic nici macar aproape ca sunet in banii aia.

Ca bonus au si un microfon pe fir, n-am idee de calitate dar banuiesc ca decent.

Despre fiabilitate, daca au fir detasabil (si 569 au), Sennheiser stau foarte bine. Fara fir detasabil si mai ales in-ear, cam toate se strica relativ repede fix la conexiunea intre fir si casti.

Edited by tatalor51, 09 December 2020 - 13:44.


#6
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 08.12.2001
La 569 m-am uitat prin review-urile de pe avstore si unul zicea ca il doare capul ca ii stau prea stranse, si altul ca transpira usor urechile la ele, din acest motiv nu le-am luat in calcul. Primul posibil ca are capul mai mare ca media, la al doilea nu stiu ce sa zic. Da, au fir detasabil, zice ca vine cu doua fire, unul cu mufa groasa si altul cu jack si microfon.

Pe emag review-urile sunt toate OK, dar nu le-am luat in calcul acolo ca am pus filtru de pret.

Par o alegere buna. Le-ai testat cum stau pe urechi?

Edited by daemon, 09 December 2020 - 14:48.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,315
  • Înscris: 09.01.2007
Donjoe colegul este expert in recomandari la bugete mici dar zici ca ai citit topicele.

#8
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 08.12.2001
Da, recomandări sunt grămezi, dar la niciuna din ele n-am văzut să spună cineva în mod special că sunt foarte comode și poți sta ore întregi cu ele, de-aia am făcut topic nou.

Mai caut informații despre ultima pereche menționată.

#9
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu te va strange de cap, iar daca o fac, se pot largi usor cu mainile. Dar cealalta problema e greu de rezolvat, vara vei transpira daca esti sensibil la caldura, sunt inchise si au si material care nu absoarbe umezeala. Cauta in gama de casti deschise, cu pad-uri textile. Vor avea bass slabut, insa. https://www.avstore....nheiser-hd-559/

La fiabilitate, depinde cum le folosesti. Eu am niste HD650 de vreo 12 ani si am schimbat doar pad-urile de 2-3 ori. Mai am niste HD650 si niste HD660s noi, la pastrare, le-am luat crezand ca se vor buli actualele, dar vad ca nu vor sa moara, nici macar un cablu, un ceva.

Edited by Notsure, 09 December 2020 - 18:40.


#10
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 01.01.2014

 daemon, on 09 decembrie 2020 - 14:42, said:

La 569 m-am uitat prin review-urile de pe avstore si unul zicea ca il doare capul ca ii stau prea stranse, si altul ca transpira usor urechile la ele, din acest motiv nu le-am luat in calcul. Primul posibil ca are capul mai mare ca media, la al doilea nu stiu ce sa zic. Da, au fir detasabil, zice ca vine cu doua fire, unul cu mufa groasa si altul cu jack si microfon.

Pe emag review-urile sunt toate OK, dar nu le-am luat in calcul acolo ca am pus filtru de pret.

Par o alegere buna. Le-ai testat cum stau pe urechi?

Le am acasa, dar nu prea le folosesc (prefer deschise). Sunt foarte comode, semnificativ mai comode decat M50x, de exemplu. Transpirat urechi nu stiu, nu mi s-a intamplat :)

#11
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 08.12.2001

 Notsure, on 09 decembrie 2020 - 18:35, said:

Dar cealalta problema e greu de rezolvat, vara vei transpira daca esti sensibil la caldura, sunt inchise si au si material care nu absoarbe umezeala. Cauta in gama de casti deschise, cu pad-uri textile. Vor avea bass slabut, insa. https://www.avstore....nheiser-hd-559/

Cred că on pereche deschise ar fi mai confortabile. Nu ascult muzică la volum mare, și dacă au pad-uri textile e și mai bine.

Văd că e nevoie de un adaptor de la 6.3mm la 3.5, cred că așa ceva.

Până la urmă cred că voi încerca astea deschise cu un cablu adaptor, iar dacă nu îmi plac fac retur la ele și iau 569. Să văd cum e cu returul la avstore.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,315
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am luat de la Zeedo si au fost ok la retur.

#13
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 08.12.2001
Mersi.

Ultimul retur a fost la emag. A venit curierul vineri, sâmbătă seara pe la ora 10 am primit mail că produsul a ajuns, după 5 min ca e în regulă și după 10 minute că mi-au trimis banii înapoi în cont. Mai rapid ca asta nu știu ce sa cer. Dar sunt off topic.

Edited by daemon, 09 December 2020 - 23:19.


#14
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 07.01.2010
As dori și eu o recomandare pentru niște casti, vor fi folosite pentru școala online de către fetița mea de 10 ani, aproximativ 6 ore pe zi. Sa fie cât mai ușoare și confortabile.

#15
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 birau1982, on 10 decembrie 2020 - 09:07, said:

As dori și eu o recomandare pentru niște casti, vor fi folosite pentru școala online de către fetița mea de 10 ani, aproximativ 6 ore pe zi. Sa fie cât mai ușoare și confortabile.
În bugetul din titlu pot să pomenesc astea pe care ni le-au dat la serviciu (mă rog, eu am modelul 30): http://www.vexio.ro/...e-ms-duo-usb-nc
Sunt uşoare, că toată construcţia e din plastic, şi au o plachetă cu butoane de volum, mut şi închidere apel pe firul USB.

Cam asta e construcţia de căşti de call center care trebuie purtate o zi întreagă: full-plastic şi on-ear.
Tot cam acelaşi format şi tot cu eliminare de zgomot la nivelul microfonului mai găseşti de la Plantronics aşa: http://www.domo.ro/c...ack-pNyAwNDcn-l

#16
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 daemon, on 09 decembrie 2020 - 09:00, said:

As vrea o pereche de casti cu fir, fara microfon (pentru cat vorbesc in Google Meet/Zoom pot sa pun astea in-ear), over the ear dar care sa fie comode (sa nu ma doara urechile dupa 4-5 ore de ascultare).
Nu ştiu dacă te mai ajută sau ai comandat deja, dar din ce review-uri mai ştiam, cele mai lăudate over-ear pentru confort care şi sună bine în banii lor sunt Philips SHP9500: https://www.olx.ro/o...html#8cf78d4a2c
Au şi o iteraţie mai nouă SHP9600 de anul ăsta, nu ştiu dacă se găseşte pe la noi încă.

Zeos "în tinereţe" lăudându-le pentru confort (sigur, se plânge şi că reţin transpiraţia, dar poate transpiră el foarte mult - o perniţă textilă totuşi ar trebui să ajute la evaporare, nu s-o împiedice):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aipXii-qWiQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007

 donjoe, on 11 decembrie 2020 - 01:29, said:


Au şi o iteraţie mai nouă SHP9600 de anul ăsta, nu ştiu dacă se găseşte pe la noi încă.
Inca nu se gasesc, nici astea nici fidelio x3. sunt curios daca/cand vor aparea si la noi...

#18
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 lucas22010, on 11 decembrie 2020 - 19:39, said:

Inca nu se gasesc, nici astea nici fidelio x3. sunt curios daca/cand vor aparea si la noi...
Dacă chiar ţi se pune pata, sunt pe AliExpress şi 9500 la 70 de coco, şi 9600 la cam 100 de coco, dar sincer nu văd să-şi merite suplimentul de preţ 9600, au vocile mai retrase şi basul superior mai umflat: https://www.rtings.c...#371/3992/16250
Pe când 9500 sunt practic Sennheiser HD600-le săracului, cu bas o ţâră mai profund: https://www.rtings.c...ph#371/3992/325

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate