Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors
 Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 

5.2.4 sau 7.2.2? Dolby Atmos

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#199
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007
https://www.flatpane...l&id=1610088696
Onkyo și Pioneer lansează noi modele în 2021, Onkyo va folosi calibrare Dirac Live la modelele superioare.

#200
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pana la Diract si avioane intergalactice mai bine ofereau o sursa mai buna calitativ pentru acele AV-uri. Zic si eu...

Edited by razor01, 23 January 2021 - 16:54.


#201
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018
dar dirac live suna mai bine, in marketing, decat transistorul acex123456...zic si eu asa...

#202
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007
https://www.whathifi...w-do-you-use-it
https://www.prosound...al-world-review
Mă gândesc că vor folosi o versiune Lite cei de la Onkyo/Pioneer, Dirac Live pare destul de complex și nu este deloc ieftin, cred că intră în categoria Pro acest soft.
Sper ca implementarea acestei calibrări la Onkyo/Pioneer să fie ușor de folosit și să nu crească prețul final de achiziție.

Edited by petrisor_popescu, 24 January 2021 - 09:45.


#203
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.04.2007
Am tot citit și tot nu m-am lămurit 100%
Daca televizorul ( Samsung mu6400) transmite de pe Netflix formatul dd+ ( doar atât are din setări pe lângă dd și dts: ne-o) atunci un receiver care e capabil dolby atmos va reda dolby atmos sau va reda 5.1. Momentan am un receiver care știe doar dd+ și as vrea sa iau ceva care sa știe dolby atmos. Ce ma nedumereste este dacă trebuie sa am și tv care sa scoată dolby atmos sau este suficient dd+?

#204
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,653
  • Înscris: 07.10.2005
E destul de complicata treaba iar Samsung face iar niste chestii urate, citeste aici mai multe despre subiect: https://eu.community...1109478/page/59

#205
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.04.2007
Un google Chrome Cast ultra, ultima varianta parca știe și atmos. Băgată în receiver care știe atmos va scoate atmos. Imaginea la orice tv shit Samsung și cred ca se rezolva problema conținutului atmos de pe Netflix pe orice tv, sau îmi scăpa ceva? Ideea asta mi-a venit pe moment...

#206
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,653
  • Înscris: 07.10.2005
Am si eu acel aparat si este perfect pentru ce ai nevoie. Stie sa faca ce trebuie. Il conectezi la receiver si mai departe se ocupa el.

Edited by Mr. Incredible, 30 January 2021 - 10:31.


#207
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

View Postzet105, on 30 ianuarie 2021 - 10:12, said:

Un google Chrome Cast ultra, ultima varianta parca știe și atmos. Băgată în receiver care știe atmos va scoate atmos. Imaginea la orice tv shit Samsung și cred ca se rezolva problema conținutului atmos de pe Netflix pe orice tv, sau îmi scăpa ceva? Ideea asta mi-a venit pe moment...
e mai bine sa ai SI tv, care decodeaza DV si d.atmos. imagine d vision o sa ai Doar pe tv capabil de D vision...

View PostMr. Incredible, on 30 ianuarie 2021 - 10:24, said:

Am si eu acel aparat si este perfect pentru ce ai nevoie. Stie sa faca ce trebuie. Il conectezi la receiver si mai departe se ocupa el.
la streamere se rezolva, la MP e mai greu, ca doar cativa decodeaza formatele D atmos true hd sau dts master...

#208
nebunu777

nebunu777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.11.2009
Stie cineva dacă pot folosi(si cu succes)2 sateliti jamo ca boxe atmos?unde ar fi mai bine sa le pun?pe boxele de raft,orientate spre tavan,putin înclinate, sau sus,aproape de tavan,orientate spre punctul de vizionare?boxele atmos dedicate difera cu ceva la specificații fata de niste boxe normale?am vazut bixe dedicate atmos cu răspuns in frecventa de la 150hz,deci exact cat au si satelitii astia de la jamo...
Am reveiver care știe  atmos,5.1.2

#209
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,852
  • Înscris: 04.10.2014
Dacă tot le poți pune unde vrei, nu te baza pe reflexii.

#210
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,653
  • Înscris: 07.10.2005
Sus sa le pui si nu jos. Ce sateliti ai?

#211
nebunu777

nebunu777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.11.2009
Am luat 4 sateliti de la jamo a102. Arata f bine,sunt mici,negru lucios,si se potrivesc cu boxele de raft  wharfefale 225. Inca n.am apucat sa le montez,astept si cablurile. Ideal ar fi sa mearga pe boxele de raft orientate spre tavan. Am spatiu sus,pe mobila dar mobila fiind alba,ele negre,cred ca-mi vor sari in ochi:)

#212
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,852
  • Înscris: 04.10.2014
Orientatul spre tavan este o porcărie, cu atât mai mult în cazul boxelor care nu sunt construite special (nu au fasciculul sonor suficient de direcțional).

#213
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Dolby ofera o atestare pentru boxele de genul asta.

Conditia esentiala pusa de Dolby ca sa treaca testul este sa existe un boost pe inalte, facut asa cum vor ei.

Cu alte cuvinte inaltele reproduse de boxele obisnuite vor suna diferit de cele ale boxelor certificate dolby, chiar daca tweeterul lor este identic constructiv.

Personal nu am ascultat un asemenea sistem dar nu pot sa nu ma intreb daca nu cumva, pentru cineva cu o minima ureche muzicala, acest lucru nu distruge timbrul sonor.

Ca opinie personala, daca nu exista nicio posibilitate sa fie instalat un sistem cu boxele agatate de perete sau de tavan, asa cum trebuie, este mai bine sa se ramana la un sistem clasic channel based, 5.1 sau 7.1.

Edited by razor01, 03 February 2021 - 12:40.


#214
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,653
  • Înscris: 07.10.2005

View Postnebunu777, on 02 februarie 2021 - 17:12, said:

Am luat 4 sateliti de la jamo a102. Arata f bine,sunt mici,negru lucios,si se potrivesc cu boxele de raft  wharfefale 225. Inca n.am apucat sa le montez,astept si cablurile. Ideal ar fi sa mearga pe boxele de raft orientate spre tavan. Am spatiu sus,pe mobila dar mobila fiind alba,ele negre,cred ca-mi vor sari in ochi:)

Nu te vor ajuta asa, ar trebui sa fie niste boxe foarte bune pentru un efect mai bun dar nu perfect si nu e cazul cu acel model. Trebuie pozitionati pe tavan sa bata in jos.

#215
nebunu777

nebunu777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.11.2009
Ok,asa le.am pus,se aud f bine.ceea ce ma neliniște e boxa  de centru, tot de la jamoo am,asa mica(wife friendly)stiu ca pt sateliti spate nu trebuie cine stie ce specificatii,insa boxa de centru trebuie  sa fie din acceasi serie cu fronturile?am tot testat la un film 5.1 cum se aud vocile in mod 5.1 si.n mod stereo.  E diferența mare de tonalitate la voci,boxele de raft fiind wharfedale 225,destul de mari,iar boxa asta de centru cu-n difuzor de 9cm..ce frecventa de crossover se recomanda pentru centru?am testat boxa asta mica,si coboara pana la 60hz... dar repet, se aude nai strident,decat fronturile,nu sunt vocile barbatesti pline, grave...oare sa caut centru din aceeași serie?pierd ceva cu aceasta configuratie?am vazut cum e si.n stereo, si.n 5.1.pentru film centrul conteaza cel mai mult.

#216
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,653
  • Înscris: 07.10.2005
Este foarte important ca boxa centru sa aiba acelasi timbru cu toate boxele de preferat dar majoritar cu cele fata, altfel apare fenomenul mentionat de tine, cauta centralul de la boxele tale fata. Pot fi si exceptii de la regula asta dar nu e cazul la tine.

De asta ai nevoie: https://www.avstore....e-diamond-220c/

Edited by Mr. Incredible, 05 February 2021 - 08:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate