Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Campionatul Republicii Srpska 2020/2021

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,594
  • Înscris: 20.08.2014

Quote

1. FK Rudar (Prijedor) 15 9 5 1 20: 6 14 32
2. FK Zvijezda 09 (ES Stanisici) 15 8 4 3 20:14 6 28
3. FK Sloboda (Novi Grad) 15 7 5 3 15: 9 6 26
https://translate.go...takmicenja.html
Rudar Prijedor are prima sansa de calificare in prima liga bosniaca in sezonul urmator, din partea Republicii Srpska.
Liga secunda bosniaca e una din putinele ligi secunde din campionatele europene divizata in doua, din motive politice, Republika Srpska si Federatia Bosnia -Hertegovina.

#2
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
E o consecință politică.

Începând cu 1994, până în 2000 existau trei campionate bosniace: al bosniacilor musulmani (și cel acceptat de UEFA), al croaților și al sârbilor. Până în 1997, Bosnia nu avea echipe în cupele europene, iar după, o perioadă trimiteau doar o echipă în...Intertoto (Jedistvo Bihac a și jucat cu Ceahlăul într-o ediție de Intertoto).

Din ediția 2002-2003 au introdus și echipele din Republika Srpska în competiția federală (prima divizie).

#3
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,594
  • Înscris: 20.08.2014
Corect, nu avea echipe in cupele europene, fiindca nu era afiliata UEFA, abia se incheiase razboiul din Bosnia si inca germinau semintele urii, mai ales intre echipele de fotbal adverse, care abia asteptau sa-si sparga capetele. E un campionat...hmmm, nici nu stiu cum sa-i zic, greu, umbrit inca de politic, desi FIFA intotdeauna a spus ca fotbalul nu trebuie amestecat cu politica, iata ca in acest caz s-a facut o exceptie. Si nu numai. Bosnia si Kosovo nu pot juca impreuna la echipele nationale, fiindca Bosnia nu recunoaste Kosovo.
Apoi, daca s-ar unifica liga secunda, deci cele doua ligi ale republicilor componente, ar fi prea multe echipe si e clar ca n-ar functiona o singura liga cu 30 de echipe.
In afara de Bosnia doar Tara Galilor a ramas cu doua grupe in liga secunda, dar acolo e legat mai mult de traditia clanurilor galeze din vremea Imperiului Britanic.

Edited by toto_riina, 01 December 2020 - 19:44.


#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Tin minte ca odata, cu multi ani in urma, la sarbi se bateau 11 metri de departajare dupa fiecare meci de campionat care se termina egal. Cred ca era un regulament unic in lume.

#5
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Aveam și noi până în 2016 două serii (până în 2006 chiar și 3), din criterii geografice și de austeritate în cadrul unor cluburi, care nu și-ar fi permis financiar să achite cheltuieli de deplasare (de exemplu, Prefab Modelu nu ar fi avut atâția bani de 17 deplasări, mai ales pe la Oradea sau Baia Mare, cum ar fi dispus UTA sau Argeș, de exemplu).

Vedem și acum, echipe care se retrag, ediții care încep cu 22-23 de echipe și se termină cu vreo 18.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Bine, asta e altceva. Inainte de revolutie aveam divizia B cu trei serii de 18 echipe si divizia C cu 12 serii de 16 echipe plus campionate judetene. Dar sa se bata 11 metri dupa 90 minute la fiecare meci egal in campionat n-am mai auzit. Erau multe blaturi si federatia sarba a dorit sa puna punct cumva.

#7
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Cu acele blaturi, Zvezda a luat Cupa Campionilor în 1991, la penalty-uri contra lui Marseille.

#8
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,594
  • Înscris: 20.08.2014
Belodedici vs. Jean Pierre Papin, o tempora...

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si Steluta tot la penaltiuri a luat. Ce sa faca echipele mici decat sa se apere tot meciul si sa spere la loteria penaltiurilor. Apropo de Papin, un alt fotbalist stricat de Real (alaturi de multi altii).

#10
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Eu stiu ca Papin a plecat de la Marseille la Milan si apoi (parca) la Bayern. La Real nu a jucat chiar deloc.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asa-i. My bad, l-am incurcat cu cineva, dar oare cu cine ?

Stiu ca era tot un francez.

#12
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Off : mereu m-am întrebat cum se pronunță sârâpârska asta :))

#13
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
@ Ion_de_la_Raion
Atacant francez, la Real, a mai jucat Anelka daca imi aduc bine aminte (a venit la Real de la Arsenal, sper sa nu gresesc). Pe Benzema nu il iau in calcul.

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu era Anelka. Inseamna ca m-am ramolit de tot.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate