Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Am lovit o masina parcata

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
blackindigo

blackindigo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.11.2020
Salut!
Eram intr-o intersectie si am vrut sa fac un 180 pentru a ma incadra pe celalalt sens ca sa ajung cu pisica mea la veterinar. Niste masini m-au flashuit ca ma lasa fiindca asteptam de ceva vreme sa fac manevra si din graba, pe moment, am aproximat prost cam unde ar veni botul masinii mele. Am agatat putin bara spate a unei masini parcate in care nu era nimeni si i-am lasat o zgarietura de vreo 15 cm. Ideea este urmatoarea : masina era destul de veche si avea urme clari de uzura, iar bara spate era deja zgariata pe partea cealalta.
Nu aveam nici pix nici foaie la mine asa ca m-am dus pana la sectie sa declar incidentul, unde mi s-a zis "sa nu ma complic si nu are rost sa fac sesizare pentru atat, du-te inapoi si lasa-i numarul de telefon si numele pe parbriz". M-am intors pe acasa sa iau o foaie si un pix si cand am ajuns inapoi masina era deja plecata. Am incercat sa-l caut si seara asta tot acolo, dar nici urma de masina.
Ma gandeam sa merg maine si sa fac sesizarea la politie ca sa ma incadrez in cele 24h, dar ai mei spun ca nu e nevoie ca bara lui din spate era deja zgariata si crapa vopseaua pe ea si probabil nu il doare pe cetateanul respectiv de inca o zgarietura, mai ales daca n-a observat-o si a plecat si probabil va observa peste cateva zile, fara a stii de unde a aparut.
Credeti ca ar trebui sa fac o sesizare maine sau sa ii ascult pe ai mei si sa las faptul consumat? Cam am mustrari de constiinta. In plus, care ar fi consecintele daca cumva respectivul ar face o sesizare si cumva s-ar afla ca eu am atins-o?
tl;dr: sunt un bou imens am aproximat gresit si am zgariat putin o masina. ai mei zic sa nu fac sesizare, eu ma gandeam sa fac.

#2
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 21.04.2011
Am fost in situatia ta. Sofer incepator, am iesit din parcare - cu viteza melcului - am atins usor o masina parcata perpendicular. Era cam rabla, acoperita de noroi in multe locuri, mi s-a parut ca se vede ca am atins-o, nu eram foarte sigura. Am lasat biletel cu numerul meu, am tot asteptat, nu am fost sunata (nici atunci, nici ulterior). Constiinta mea nu m-a lasat in pace si m-am dus la politie. M-am autodenuntat :). Politistii au cam ras de mine, nu prea le-a convenit ca le-am mai dat de lucru (nici nu notasem numarul masinii lovite). M-au si sanctionat cu ceva amenda (am contestat-o, mi s-a parut nejustificat, m-am ales in instanta cu un avertisment).

Pentru linistea mea sufleteasca, a fost mai ok sa merg la politie. Si acum as face la fel. Tu te cunosti mai bine si poti aprecia daca tu ai sta linistit in situatia asta.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,934
  • Înscris: 16.03.2007
stai dreacu linistit. ai zgariat o bara de cazan, nu ai omorat un om. auzi, sa te duci la politie sa declari :lol: ba, voi nu mai sunteti romani?

Edited by laffin, 19 November 2020 - 07:40.


#4
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 29.07.2017
Eu m-am lămurit cu gândirea unor politisti când am lovit mașina din cauza unui biciclist care mi-a sarit în fata. Polițista care s-a ocupat de acte nu înțelegea de ce eu am preferat să-l evit pe ala în detrimentul masinii. Mi-a zis ca mai bine întram în el ca scăpa mașina mai ușor. Când am zis ca prefer sa fac mașina praf decât sa omor pe cineva chiar dac e vina lui a fost nemulțumita de răspuns.
Asa ca de multe ori lupul e îmbrăcat în oaie.

#5
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 21.01.2006

 blackindigo, on 18 noiembrie 2020 - 23:37, said:

Salut!
Eram intr-o intersectie si am vrut sa fac un 180 pentru a ma incadra pe celalalt sens ca sa ajung cu pisica mea la veterinar. Niste masini m-au flashuit ca ma lasa fiindca asteptam de ceva vreme sa fac manevra si din graba, pe moment, am aproximat prost cam unde ar veni botul masinii mele. Am agatat putin bara spate a unei masini parcate in care nu era nimeni si i-am lasat o zgarietura de vreo 15 cm. Ideea este urmatoarea : masina era destul de veche si avea urme clari de uzura, iar bara spate era deja zgariata pe partea cealalta.
Nu aveam nici pix nici foaie la mine asa ca m-am dus pana la sectie sa declar incidentul, unde mi s-a zis "sa nu ma complic si nu are rost sa fac sesizare pentru atat, du-te inapoi si lasa-i numarul de telefon si numele pe parbriz". M-am intors pe acasa sa iau o foaie si un pix si cand am ajuns inapoi masina era deja plecata. Am incercat sa-l caut si seara asta tot acolo, dar nici urma de masina.
Ma gandeam sa merg maine si sa fac sesizarea la politie ca sa ma incadrez in cele 24h, dar ai mei spun ca nu e nevoie ca bara lui din spate era deja zgariata si crapa vopseaua pe ea si probabil nu il doare pe cetateanul respectiv de inca o zgarietura, mai ales daca n-a observat-o si a plecat si probabil va observa peste cateva zile, fara a stii de unde a aparut.
Credeti ca ar trebui sa fac o sesizare maine sau sa ii ascult pe ai mei si sa las faptul consumat? Cam am mustrari de constiinta. In plus, care ar fi consecintele daca cumva respectivul ar face o sesizare si cumva s-ar afla ca eu am atins-o?
tl;dr: sunt un bou imens am aproximat gresit si am zgariat putin o masina. ai mei zic sa nu fac sesizare, eu ma gandeam sa fac.

Unde s-a intamplat povestea? Eu am avut lovit coltul din stanga spate al masinii de 3 ori de soferi care intorceau la 180 grade pe strada Dezrobirii in Bucuresti. Asta cand masina era noua. Nu am gasit niciodata vreun numar de telefon lasat.

#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,607
  • Înscris: 13.02.2006
In cel mai rau caz, ai dovada ca ai fost la politie-sigur au camere.
Pentru o bara zgariata, nu are rost sa iti faci griji.
P.S. Pisica ce are?

#7
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Pentru linistea ta sufleteasca, dar si pentru a evita orice complicatii legale pe viitor, du-te la Politie si declara incidentul in mai putin de 24 h de la producere si asta e.

Cel mai probabil, nu vei primi amenda, nici puncte de penalizare, ci doar o Autorizatie de raparatie valabila 30 de zile. Posted Image  Din acel moment dormi linistit. In caz ca pagubitul declara incidentul la Politie independent de tine, Politiia va va chema pe amandoi si va va da posibilitatea sa va intelegeti amiabil ca prima optiune.

Ca o posibilitate "fortata" in care nu vrei sa ajungi, pagubitul, dupa incident, isi face masina praf si declara ca paguba i-ai produs-o tu. Complicat...


-------

Daca pagubitul face reclamatie si se afla ca tu i-ai avariat masina, Politia va va chema pe amandoi (in cazul in care Politia afla ca tu esti faptasul) si, ca prima optiune va ofera posibilitatea de a va intelege amiabil. Daca pagubitul nu accepta amiabila, atunci risti suspendarea permisului pentru nedeclararea incidentului in 24 h de la producere - putin probabil in practica - si va va elibera Autorizatii de reparatie ambilor. Pagubitul va deschide dosar de dauna la asiguratorul tau iar tu iti repari masina din fonduri proprii. Cam astea ar fi variantele...

Pe scurt: declarand evenimentul, nu pierzi nimic decat ceva timp. Nedeclarandu-l risti (mergand pana la suspendarea permisului in cazul extrem, desi putin probabil) mai mult fara nici un sens.

Edited by sdf8923jfsd, 19 November 2020 - 09:49.


#8
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 19.03.2007
Ce imi plac mie astia care apreciaza ca au lovit un cazan, poate ca masina aia arata ca un cazan tot datorita astora care nu ar trebui sa aiba permis din moment ce nu pot aprecia corect distantele si dimensiunile masinii, ca daca iti lovesc masina cativa "meseriasi" din astia, care pe langa faptul ca sunt praf in ceea ce priveste conducerea unei masini mai sunt si nesimtiti si o sterg cat mai repede de la locul faptei invocand fel si fel de scuze.
Stati linistiti ca roata se intoarce si veti avea parte si voi de unii asemeni voua, care va vor transforma masina in cazan, dar atunci discursul vi se va schimba si cei care v-au lovit la randul lor masina vor fi infierati pe aici cu manie proletara.
Lasati frate numarul de telefon in parbriz pagubitului si apreciaza el daca are sau nu vreo pretentie.

Edited by titoo, 19 November 2020 - 11:16.


#9
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Am patit ceva oarecum similar. Incercand sa parchez pe dreapta in fata altei masini am agatat cu pasajul rotii spate dreapta al masinii mele coltul din stanga al barei lui fata. El a avut o zgarietura extrem de putin vizibila, eu pasajul rotii infundat/turtit cam 2-3 cm spre interior cu vopseaua aproape intacta. I-am lasat numar in parbriz in caz ca ar avea vreo pretentie (eu marturisesc cu mana pe inima ca pentru zgarietura aia nu m-as fi deranjat si i-as fi spus faptasului sa isi vada de drum si ca bine ca nu a fost ceva grav). Cand am revenit la masina omul plecase. Nu m-a sunat nici atunci nici altadata, probabil ori nu a observat ori a considerat ca nu merita deranjul. Avand OROARE de mers la politie, scris declaratii, facut desene, dat explicatii, pierdut multe ore am lasat lucrurile asa. Problema s-a complicat atunci cand a trebuit sa fac ITP si mi-a spus ca nu pot lua ITP cu aripa/pasajul ala infundat. Ca daca era doar zgariat nu era problema dar daca e infundat nu se poate. Asa ca am cautat un tinichigiu sa o fac, le explicam la toti situatia dar niciunul "profi" nu a acceptat sa o faca fara autorizatie de reparatie. Si intre timp trecuse aproape 1 an de la incident. Dupa multe cautari am gasit pe OLX un baiat care nu era profi care mi-a indreptat pasajul si l-a vopsit cat de cat si asa am luat ITP-ul. Deci zgarieturile sunt acceptabile dar orice infundatura in caroserie NU.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,424
  • Înscris: 07.11.2006

 blackindigo, on 18 noiembrie 2020 - 23:37, said:

Salut!
Eram intr-o intersectie si am vrut sa fac un 180 pentru a ma incadra pe celalalt sens

Intreb,pentru mai multi prieteni,daca in intersectie este permisa intoarcerea.
Multumesc.

#11
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,720
  • Înscris: 12.07.2011
Ce-mi plac mie mesajele astea de genul „lasă, boss, pentru o zgârietură să mergi la poliție, ce, ești nebun”?
DA, și pentru atâta lucru trebuie mers la poliție, asta dacă vrem să ajungem și noi să respectăm legile din țara asta (pretenții avem cu toții când vine vorba de „o țară ca afară”, dar când e vorba de lăsat vorbele și trecut la fapte, fiecare așteaptă ca „țara ca afară” să înceapă s-o clădească vecinul.
La subiect: în prima zi când mi-am cumpărat mașina (obținusem permisul cu doar 11 zile în urmă), la un viraj la stânga într-o intersecție de cartier am reușit să provoc o zgârietură longitudinală care se întindea de la portiera stânga-spate și până la aripa stânga-față unei mașini staționate neregulamentar pe banda 1 a sensului meu de mers, în intersecție. Nevăzând pe nimeni în preajmă ca să cer relații despre proprietar, am lăsat bilețelul cu numărul de telefon la ștergător și m-am dus direct la poliție. Am fost testat cu etilotestul și apoi am dat o declarație pe un formular asemănător cu cel de la polița RCA, având și spațiu dedicat pentru schița producerii accidentului. Polițistul de la rutieră m-a felicitat pentru atitudine, recunoscând că sunt extrem de puțini cei care procedează așa ca mine și, după ce mi-a scris dovada pentru reparație (culmea e că pe spoilerul meu nici nu se vedea aproape nimic, doar o mică linie cu vopseaua mătuită) m-a sfătuit să merg și să-i las omului numărul de telefon în parbriz. Când i-am zis că tocmai făcusem asta, mi-a zis să plec și să-mi văd liniștit de treaba mea. Zona unde se întâmplase incidentul este una pe care treceam foarte des și ca pieton, acolo fiind o sală de sport unde fiica mea practica karate și știam bine mașina pe care o zgâriasem , ffindcă era parcată acolo de luni de zile. Și după incident am observat că mașina n-a fost mișcată, iar bilețelul prins de mine în ștergător a stat acolo vreo 3 săptămâni, până când a fost distrus de o grindină foarte puternică. Evident că nu m-a sunat nimeni să-mi ceară asigurarea, dar măcar am stat liniștit că am respectat legea. Până la urmă, dacă mi-aș găsi și eu mașina zgâriată, acesta este exact comportamentul pe care l-aș dori și eu din partea șoferului vinovat.

Edited by flomelomanul, 19 November 2020 - 12:44.


#12
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 19.03.2007

 adisz, on 19 noiembrie 2020 - 12:24, said:

Intreb,pentru mai multi prieteni,daca in intersectie este permisa intoarcerea.
Multumesc.
Cica in alea dirijate, da.

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,738
  • Înscris: 24.10.2015

 flomelomanul, on 19 noiembrie 2020 - 12:42, said:

Ce-mi plac mie mesajele astea de genul „lasă, boss, pentru o zgârietură să mergi la poliție, ce, ești nebun”?
DA, și pentru atâta lucru trebuie mers la poliție, asta dacă vrem să ajungem și noi să respectăm legile din țara asta (pretenții avem cu toții când vine vorba de „o țară ca afară”, dar când e vorba de lăsat vorbele și trecut la fapte, fiecare așteaptă ca „țara ca afară” să Ă®nceapă s-o clădească vecinul.


Tara ca afara? Veniti in Franta! De trei ori am gasit masina lovita in parcare. I-am facut si vopsire integrala dar nu a tinut mult,iar gasita in parcare cu bara din fata distrusa. Il prind eu o data pe unul.. ma descarc pe el pentru toti.

#14
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 10.03.2007
Eu zic că n-o să se ducă omul la poliție doar pentru o zgârietură pe o mașină veche, posibil să nici nu fi observat. Zic să aștepți să reapară mașina și lasă-i atunci un bilet. Dacă e om calumea s-ar putea să scapi doar cu o strângere de mână, chiar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate