Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Depanare TV LCD in regie proprie?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 25.04.2007
Unul dintre modeste TV-uri din casa are, de vreo doua zile, cam o treime din imagine mai intunecata, in partea superioara.
Banuiesc ca sunt ledurile care lumineaza ecranul LCD.

Mentionez ca vorbim aici de un LG, model 32LJ500V-ZB, cod produs 32LJ500V-ZB CEEDLH. (non smart, 80 cm diagonala)
Mentionez aici ca am abilitati tehnice medii de lucru cu ciocan de lipit - am mai facut diverse operatiuni de liprie/dezlipire de diverse dificultati de-a lungul timpului.

Intrebarea mea este daca merita sa il desfac si sa il repar in regie proprie (pot gasi usor piesa de schimb - eventual sa imi indicati o sursa - si poate fi schimbata utilizand scule hobby (ciocan lipit), sau ar trebui sa il trimit la service? Am o vaga impresie ca in regie proprie posibil sa il repar la aproximativ 1/3 din pretul reparatiei in service.

Repet, am mai desfacut electronice, in tinerete mai reparam si latopuri, nu ma ingrozeste gandul ca trebuie sa desfac niste suruburi si ca trebuie eventual sa lipesc niste fire (desi e posibil sa nu fie nevoie de asta, benzile de led care lumineaza ecranul posibil sa fie montate cu mufe).

Multumesc.

Attached Files


Edited by Batranelul, 24 October 2020 - 10:57.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,434
  • Înscris: 30.08.2006
Pe Aliexpress
https://www.aliexpre...0755371233.html

Trebuie inlocuite toate cele 3 benzi de leduri ca sa ai iluminare uniforma.

#3
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Daca nu ai ce face , nu te opreste nimic .  Vezi ca socoteala de acasa nu prea se potriveste cu cea din targ , e posibil sa te coste mai mult reparatia ta decat cea din service daca strici ceva,  spargi din greseala ecranul.

#4
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
fiecare își știe limitele, dacă nu.. le află prin încercări

#5
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 05.04.2007
Pare a fi o problema comuna la LG.
Cumperi ledurile si sunt simplu de schimbat.
Off topic: Daca tot sunt cu iluminare din spate, (Direct Led) ma intreb de ce nu folosesc mai multe leduri mai mici, pentru o iluminare mai uniforma.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,936
  • Înscris: 01.01.2010
Pune o camera sa filmezi ce faci. Urmărește tutoriale pe YouTube.
Fii pregătit să greșești.

#7
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 25.04.2007
Multumesc de indrumari.

Am gasit si piese de schimb, sh ce-i drept, iar din anunt (olx) reiese si aproximativ si cum se face reparatia. Adica demontare TV cu grija, demontare benzi care sunt prinse cu suruburi, cotactul facut cu mufa.

Chapeau!

L.E. - Daca gresesc restul TV-ului il pastrez ca piese de schimb ( am 2 tv-uri din astea in casa). De aia abordez asa de relaxat reparatia asta. Asa ca e win/win situation. Anticipez un cost de aproximativ 130 lei al reparatiei, plus cateva ore la manopera.

Edited by Batranelul, 24 October 2020 - 12:02.


#8
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Te costa ~ 100 eur un kit de reparatie LG original cod reper 705TLB32433TBC00X Philips (da este reper Philips) vin toate cele trei barete , 7 buc led pe fiecare.Recomandarea mea este sa schimbi integral baretele astfel nu schimbi leduri odata pe luna, atentie la filtrele de polarizare cand desfaci lcd-ul.

#9
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 25.04.2007
Multumesc de recomandare.

Insa din moment ce am dat vreo 800 lei pe TV nou, acum unul de aceeasi diagonala (nu aceeasi marca, ce-i drept) costa de pe la 100 euro bucata, nu pot da 100 euro pe piesa de schimb sa fac reparatia asta. Pur si simplu nu se justifica economic.

Daca ar fi fost un tv mai scump, mai complex, daca as fi fost eu vreun cineast pretentios, poate as fi gandit altfel.  Pentru Antena 3 si Taraf TV sunt dispus sa bag maxim 130-150 lei.Posted Image

Edited by Batranelul, 24 October 2020 - 12:54.


#10
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,574
  • Înscris: 22.07.2004
Pentru antena3 si 100 lei sunt foarte multi bani....

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,361
  • Înscris: 21.03.2020
Daca il anunti pe Gadea ca nu mai poti viziona latrina, iti da el banii...

#12
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,907
  • Înscris: 15.04.2007
Televizorul nu are nimic.Trebuie desfacut,curatat,spray de contacte stii matale.Daca o sa mearga te-ai scos.Daca nu olx pentru piese.Macar ti-ai facut regia proprie.Succes !

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Batranelul, on 24 octombrie 2020 - 11:53, said:

Asa ca e win/win situation. Anticipez un cost de aproximativ 130 lei al reparatiei, plus cateva ore la manopera.
Să nu uiți să cinstești meșterul!
Posted Image   Posted Image

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Batranelul, on 24 octombrie 2020 - 10:54, said:

Unul dintre modeste TV-uri din casa are, de vreo doua zile, cam o treime din imagine mai intunecata, in partea superioara.
Banuiesc ca sunt ledurile care lumineaza ecranul LCD.

Mentionez ca vorbim aici de un LG, model 32LJ500V-ZB, cod produs 32LJ500V-ZB CEEDLH. (non smart, 80 cm diagonala)
Mentionez aici ca am abilitati tehnice medii de lucru cu ciocan de lipit - am mai facut diverse operatiuni de liprie/dezlipire de diverse dificultati de-a lungul timpului.

Intrebarea mea este daca merita sa il desfac si sa il repar in regie proprie (pot gasi usor piesa de schimb - eventual sa imi indicati o sursa - si poate fi schimbata utilizand scule hobby (ciocan lipit), sau ar trebui sa il trimit la service? Am o vaga impresie ca in regie proprie posibil sa il repar la aproximativ 1/3 din pretul reparatiei in service.

Repet, am mai desfacut electronice, in tinerete mai reparam si latopuri, nu ma ingrozeste gandul ca trebuie sa desfac niste suruburi si ca trebuie eventual sa lipesc niste fire (desi e posibil sa nu fie nevoie de asta, benzile de led care lumineaza ecranul posibil sa fie montate cu mufe).

Multumesc.
Daca ai bani destui pentru unul nou, nici o problema. Desfa-i toate suruburile, lipeste tot ce-i de lipit, schimba-i toate ledurile,"aduna toate resturile intr-o punga, si cand auzi pe strada: "recuperam, televizoare, masini de spalat, aragaze,...." fugi repede cu punga in strada, ca aia nu stau prea mult in acelasi loc.

#15
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,970
  • Înscris: 25.04.2007
Am bani destui si pentru unul nou.

Insa nici nu vreau sa dau pe-o reparatie cat nu face. Despre asta e vorba.

#16
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Un set de  3 barete noi , cu 7 led-uri / bareta , pentru reparatia televizoarelor Lg cu ecran 80 cm
se poate cumpara de la furnizorul Mivarom , la un pret de 38,50 lei , plus transportul prin curierat ....
Chiar daca pe pagina lor ruleaza un anunt privind comanda minima de 300 lei , sunt acceptate
si comenzi de valoare mai modesta , pentru lichidarea stocurilor ramase in depozit


Cred ca ar merita facut un demers telefonic pentru cumpararea unui set de 3 barete noi
de la Mivarom  , la un cost sub 100 de  lei , deoarece nu vad justificata cheltuirea a cel putin
de cinci ori mai mult - in speta  100 de euro , pentru cumpararea unui asa numit
"  kit de reparatie LG original , cod reper  705TLB32433TBC00X Philips "  -
o marfa doar etichetata pompos LG sau Philips , in combinatul industrial Vestel din Turcia ...


Spor la treaba si succes cu demersurile pentru reparatie  !

Attached Files


Edited by bowpack14, 24 October 2020 - 18:05.


#17
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Asta ai de facut:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cy_U6SbZSXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 28.10.2006
Verifica si AICI daca nu gasesti setul de barete. In acest moment site-ul este in mentenanta.
Eu de la ei am luat un set tot pentru LG de 80 cm. 120 lei setul plus transport.
Vezi pe YT cum se schimba bartele respective.
Atentie sa prinzi cu scotch setul de display, filtre de polarizare, sa nu le amesteci.
E putin de munca la surubaraie, dar nu ai nevoie de lipituri.
La modelul meu bartele erau cu autoadeziv, nu se prindeau cu suruburi.
Recomandat o sursa de tensiune pentru testarea baretelor existente inainte de a le comanda pe cele noi.
Poate nu sunt baretele, ci sursa de tensiune pentru ele, e bine sa verifici inainte.
De obicei, alimentarea led-urilor este oprita daca nu functioneaza corect. Sursa are "citire" de curent consumat pe led-uri si daca nu e OK, blocheaza alimentarea tuturor led-urilor.
Posibil sa fie altfel la al tau, dar de regula asa este.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate