Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?
 Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf
 Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei
 Samsung Galaxy S23 Plus

Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin
 

Tamponare în giratoriu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#1
denisu3492

denisu3492

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2017
Salut ! Vineri am avut o tamponare ușoară în giratoriu , sunt începător și a fost primul accident , m-am intimidat și am ajuns să fac amiabilă recunoscându-mi vina , nu  eram total convins că era vina mea dar din sperietură și trebuia să ajung la un interviu de angajare , am spus că este vina mea .
Cealaltă persoană s-a dus la asigurator și acolo i s-a spus că el este vinovat nu eu , dar totuși el nu vrea să își recunoască vina și mi-a spus că o să îmi dea asigurarea lui dar eu să îi repar mașina lui
Întrebarea mea este : cum aș putea să-mi repar mașina pe asigurarea lui și apoi să nu i-o mai repar fără să ajungem la poliție ? A spus că îmi dă asigurarea , dar să-i repar și eu mașina lui .
Accidentul s-a întâmplat în felul următor : eram într-un giratoriu cu două benzi , eu voiam să iau a doua ieșire și eram încadrat pe prima bandă , el era încadrat pe a doua bandă și a făcut dreapta în fața mea de nicăieri , fără semnal și m-a agățat cu partea laterală dreapta spate lovindu-mă în partea laterală stânga față

#2
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Cel mai bine e sa mergeti la politie unde se va decide care cui repara masina , nu din vorbe sau amenintari .

#3
denisu3492

denisu3492

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2017

View Postsmddms, on 28 septembrie 2020 - 08:01, said:

Cel mai bine e sa mergeti la politie unde se va decide care cui repara masina , nu din vorbe sau amenintari .
Problema cu poliția este că indiferent cine este de vină o să ne bage la neacordare de prioritate și amândoi cam avem nevoie de permis

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,870
  • Înscris: 07.06.2014
el a schimbat banda fara sa se asigure. tu ce prioritate trebuia sa-i dai acolo? incepator si nu ai habar cine cui acorda prioritate?

#5
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008

View Postdenisu3492, on 28 septembrie 2020 - 08:04, said:

Problema cu poliția este că indiferent cine este de vină o să ne bage la neacordare de prioritate și amândoi cam avem nevoie de permis
Nu e adevarat, o sa fie sanctionat doar cel vinovat.

Edited by cristyz, 28 September 2020 - 08:10.


#6
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,153
  • Înscris: 28.02.2006
Gresit! Mergi la Politie. Nu esti vinovat. Cel care te-a lovit s eface vinovat de neacordarea prioritatii la schimbarea directiei de mers. Iar aia cu "iti dau asigurarea mea, dar repara-mi tu masina mea" e intimidare prosteasca.
Mergi la biroul de rutiera in raza caruia s-a intamplat evenimentul cu amiabila si explica-le situatia.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,309
  • Înscris: 30.08.2017
Mergi la politie sau refaci împreună cu el constatarea amiabila. Din ce descrii el e vinovat pentru că a schimbat banda fără să se asigure.

#8
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 22.11.2006
Este vina lui 100% pt neacordare prioritate la schimbarea directiei de mers. Nu te lasa intimidat, si nu mai recunoaste ca e vina ta in cazul asta. El trebuie sa-ti repare masina pe asigurarea lui, nu invers.

#9
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Pai n o să te bage pe tine, o sa l bage pe el, că el a schimbat banda, nu tu.
Ce i cu concepțiile astea că vă ia permisul la amandoi ?

#10
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Problema este ca, pe langa faptul ca esti incepator, nu prea cunosti legislatia. Neacordarea de prioritate nu se aplica in cazul tau.

Edited by robbie_ro, 28 September 2020 - 08:11.


#11
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 21.06.2012
1.Nu esti tu vinovat.Vinovat este acela.
2.Cum ai luat permisul si unde?Cat ai platit pentru permis?
Imi permit sa te intreb asta pentru ca spui ca esti incepator dar nu cunosti legislatia rutiera nici-un pic.

Edited by C63AMG, 28 September 2020 - 08:17.


#12
denisu3492

denisu3492

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2017

View PostDany_Darke, on 28 septembrie 2020 - 08:10, said:

el a schimbat banda fara sa se asigure. tu ce prioritate trebuia sa-i dai acolo? incepator si nu ai habar cine cui acorda prioritate?
Ți-am spus , eu m-am speriat că este primul accident

View PostCovertTwo, on 28 septembrie 2020 - 08:10, said:

Pai n o să te bage pe tine, o sa l bage pe el, că el a schimbat banda, nu tu.
Ce i cu concepțiile astea că vă ia permisul la amandoi ?
Nu am spus că o să ne ia permisul amândurora , am spus că în cazul vinovatului se întâmplă asta

View Postrobbie_ro, on 28 septembrie 2020 - 08:11, said:

Problema este ca, pe langa faptul ca esti incepator, nu prea cunosti legislatia. Neacordarea de prioritate nu se aplica in cazul tau.
Știu că nu se aplică în cazul meu , eu aveam prioritate , nu plecam la drum lung fără să știu să fac un amărât de giratoriu

View PostC63AMG, on 28 septembrie 2020 - 08:16, said:

1.Nu esti tu vinovat,Vinovat este acela.
2.Cum ai luat permisul si unde?Cat ai platit pentru permis?
Imi permit sa te intreb asta pentru ca spui ca esti incepator dar nu cunosti legislatia rutiera nici-un pic.
Pentru întrebarea despre permis am răspuns deja mai sus : recunosc , greșeala mea că m-am intimidat . Și înainte și după accident am condus prin București fără probleme , dar s-a nimerit să fie mai sigur pe el decât mine și să mă facă să cred că am greșit eu

Ideea este că aș vrea să rezolvăm tot pe cale amiabilă să nu îl las și pe el fără permis că din câte am înțeles omul are 2 copii și face naveta câteva sute de km pe zi să ajungă la muncă .

Ar mai interveni o problemă : Fiind primul accident și pentru mine și pentru el , nu am știut ce trebuie să facem ... Noi am făcut amiabila într-un singur exemplar , i-am făcut copii după actele mele și ne-am văzut fiecare de drum . Acum din câte am înțeles ar fii trebuit să am și eu un exemplar (Cum am aflat asta l-am rugat să facă o poză până ne vedem , să fiu sigur că nu modifică nimic) și acum nu știu dacă accidentul mai trebuie anunțat undeva sau ce trebuie făcut . Din câte am înțeles ar trebui să mă duc la un constatator , dar nu am autorizație de reparație , asta o iau tot de la constatator ?

#13
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View PostDany_Darke, on 28 septembrie 2020 - 08:10, said:

el a schimbat banda fara sa se asigure. tu ce prioritate trebuia sa-i dai acolo? incepator si nu ai habar cine cui acorda prioritate?
a luat permisul pe ochi frumosi, drace, cand ai bulina pe masina ar trebui sa reciti pe de rost legislatia...

View PostCovertTwo, on 28 septembrie 2020 - 08:10, said:

Pai n o să te bage pe tine, o sa l bage pe el, că el a schimbat banda, nu tu.
Ce i cu concepțiile astea că vă ia permisul la amandoi ?
nu ar fi rau daca i-ar retine si lui permisul pana nu stie legislatia cap coada

#14
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: deja mai multi oameni ti-au spus ca nu-i vina ta!
poate ca nu e inca vremea sa conduci, poate mai ai nevoie de ceeva ore cu instructorul sau de teorie!

#15
denisu3492

denisu3492

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2017

View Postammaus, on 28 septembrie 2020 - 08:19, said:

a luat permisul pe ochi frumosi, drace, cand ai bulina pe masina ar trebui sa reciti pe de rost legislatia...

nu ar fi rau daca i-ar retine si lui permisul pana nu stie legislatia cap coada

Chiar nu l-am luat pe ochi frumoși , l-am picat prima dată pe o greșeală ce mi-o asum și a doua oară l-am luat fără puncte de penalizare chiar pentru că am recitit legislația și am continuat să fac chestionare chiar dacă trecusem de sală . Și acum după aproape un an de când am luat permisul continui să fac chestionare aproape zilnic
Nu am nici o amendă , n-am mai avut nici un incident , nu știam ce și cum , m-am panicat pe moment asta a fost greșeala mea

Cât despre reținerea permisului său am spus că n-aș vrea să se întâmple asta dar dacă nu se poate rezolva altfel , asta e , cine greșește plătește

View Postrichi_e, on 28 septembrie 2020 - 08:22, said:

@initiator: deja mai multi oameni ti-au spus ca nu-i vina ta!
poate ca nu e inca vremea sa conduci, poate mai ai nevoie de ceeva ore cu instructorul sau de teorie!
Sunt conștient că nu-i vina mea . Dar vreau s-o rezolvăm pe cale amiabilă , asta este întrebarea mea : Se mai poate rezolva pe cale amiabilă sau nu ?

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,274
  • Înscris: 21.03.2020

View PostCovertTwo, on 28 septembrie 2020 - 08:10, said:

Pai n o să te bage pe tine, o sa l bage pe el, că el a schimbat banda, nu tu.
Ce i cu concepțiile astea că vă ia permisul la amandoi ?
Daca nu au raportat in termen de 24 de ore le ia la amandoi permisul

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sensurile giratorii cu doua sau mai multe benzi sunt o prostie. am observat situatii de genul asta cu gramada.

#18
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,054
  • Înscris: 19.01.2007

View Postdenisu3492, on 28 septembrie 2020 - 08:19, said:

...
Ideea este că aș vrea să rezolvăm tot pe cale amiabilă să nu îl las și pe el fără permis că din câte am înțeles omul are 2 copii și face naveta câteva sute de km pe zi să ajungă la muncă ...
Deci te-a pacalit cu amiabila, aum vrea sa te arda cu reparatul masinii si tu sa il ierti ca ti-a spus o poveste frumoasa?
Ce e cu tine? Arde-l! Omul ala nu merita compasiune!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate