Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...
 telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...
 

Sfat achizitie Camera Foto/Video 500-600 euro..

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! O sa fiu scurt si la obiect.

Am nevoie de o camera foto care sa imi ofere o calitate video 1080p 60fps cat mai buna chiar si 4k 30fps fie ea second hand sau noua care sa nu depaseasca suma de 600 euro!!

Urmaresc de ceva timp atat ofertele pentru camere second hand cat si cele pentru camere noi. Sunt o groaza de modele si va spun sincer ma depaseste putin subiectul...
La un moment dat, am fost cat de cat in pas cu tehnologia din domeniul acesta, mai exact acum cativa ani cand am detinut un Canon 1200D, doar ca atunci am cumparat camera respectiva dintr-un moft mai mult, nu ca as fi avut nevoie de ea sau ca mi-ar fi placut sa fac poze. Camera a fost folosita foarte putin, am incercat la momentul respectiv sa fac si cateva videoclipuri doar ca din pacate obiectivul nu avea stabilizare optica iar focalizarea se facea destul de lent..

Acuma vine intrebarea DSLR, Mirrorless, sau SLR...? Va spun sincer chiar nu am nici o idee care ar fi mai potrivita pentru mine. Videoclipurile vor fi urcate pe YouTube la o rezolutie de 1080p 60fps sau 4k 30fps. Vreau o calitate cat mai buna in acest buget care sa poata filma bine chiar si cand lumina este mai scazuta..

In momentul acesta filmez cu telefonul la 4k si vad multe videoclipuri care sunt filmate in 1080p dar au o claritate mult mai buna decat am eu pe telefon la 4k. De asta spun nu m-ar deranja sa cumpar o camera care stie sa filmeze doar 1080p atata timp cat ofera o claritate foarte buna!!

Astept sugestiile voastre!

#2
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 13.02.2018
Daca ai continut de calitate, vei face trafic indiferent de "4k /1080".
Mie sincer mi se pare partea audio mai importanta. Daca un videoclip youtube e lacrima dar sunetul e din butoi, neeeeext!
On topic, am vazut ca multi vloggeri folosesc Panasonic...

#3
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 24.08.2012
Pentru sunet am un 'reportofon' daca pot sa ii spun asa de la Zoom cu lavaliera de la Audio Technica, deci stau destul de ok, de asta spun, as vrea totusi sa fac un upgrade si pe partea de video, nu spun ca telefonul nu inregistreaza bine, dar diferentele care tin de calitatea imaginii de la o camera profi 1080p la telefon 4k sunt destul de mari din cate am observat.

Ma intereseaza sa aibe camera si o stabilizare optica cat de cat, chiar daca in mare parte va fi folosita pe un trepied. Cu timpul o sa cumpar si un Gimbal.

#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 02.07.2011
SLR cu 1080p...as vrea sa vad asta Posted Image

Lasand gluma la o parte, creste putin bugetul si ia asta:

https://www.f64.ro/p... daca vrei cea mai buna calitate video sub 1200 euro.

sau

https://www.f64.ro/s.../p?idsku=315178 - daca vrei autofocus ok la filmare cu pretul unei usoare scaderi a calitatii video.

Edited by StefanSC, 21 September 2020 - 15:19.


#5
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 24.08.2012
Problema ar fi ca nu pot sa depasesc acest buget... Am scris mai sus, puteti sa imi recomandati si un model de camera second hand care se incadreaza in acest buget.

Spre ex. am gasit la 400 euro un Panasonic Lumix G70 cu obiectivul standard second hand iar din cate am vazut filmeaza si 4k, doar ca nu stiu daca merita sau nu.

Am mai vazut la 600 euro un Canon M50 nou, care la fel, filmeaza destul de ok d.p.m.d.v.

De asta spun, in primul rand nu stiu care ar fi avantajele/dezavantajele dintre un DSLR si un Mirorless, poate asta m-ar ajuta mai mult sa aleg o camera, sau sa merg pe un model anume.

Lasand 4k-ul la o parte, care poate este doar un moft si o siguranta ca ai o camera care stie sa filmeze si 4k, ma intereseaza cel mai mult 1080p, sa stie low light, cum am spus, sa aibe o stabilizare optica cat de cat, iar senzorul sa fie cat se poate de bun in acest buget.

Edited by IloveHp, 21 September 2020 - 16:57.


#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,265
  • Înscris: 10.07.2013
Panasonic Lumix FZ1000 II: https://www.f64.ro/p...dge-fz1000-ii/p

Edited by xmanyacs77, 21 September 2020 - 18:31.


#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 02.07.2011

 IloveHp, on 21 septembrie 2020 - 16:55, said:

Spre ex. am gasit la 400 euro un Panasonic Lumix G70 cu obiectivul standard second hand iar din cate am vazut filmeaza si 4k, doar ca nu stiu daca merita sau nu.

Am mai vazut la 600 euro un Canon M50 nou, care la fel, filmeaza destul de ok d.p.m.d.v.


Eu as sari G70-ul si as lua G80 de la Panasonic. Are autofocus mai bun, calitate a imaginii un pic mai buna si senzor stabilizat, daca vrei sa tragi din mana.  Posibil sa il gasesti SH in buget.

Poate un A6400 SH dar nu cred ca il gasesti in buget.

In rest, nu ma pricep prea bine, eu sunt cu foto, nu cu video, dar stiu ca daca vrei filmare de calitate, te intereseaza mai multe chestii, nu doar 4k si 1080p, gen bit-rate, profile de culoare, prezenta unui jack de microfon pentru audio, posibilitatea de a filma in mod manual (era o regula de gen 1/(2*frame rate) ca timp de expunere ca sa nu iti iasa miscarea aiurea), rolling shutter, samd...

Asa ca sfatul meu e sa studiezi un pic ce presupune o filmare de calitate si apoi sa iti alegi camera cu mai multe informatii decat iti poate da cineva pe un forum de fotografie.

Ah, da, si pentru filmare, vrei Mirrorless, cel putin in bugetul fix. Felul in care functioneaza aceste aparate (cu senzorul captand imagini mereu, fara a avea o oglinda in fata lui ca la DSLR) le face mai adecvate pentru filmare.

Edited by StefanSC, 21 September 2020 - 19:32.


#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Pentru filmare, oglinda de la DSRL e complet inutila...Parerea mea e ca nici pentru foto nu-i vad rostul, in afara de faptul ca ai vizor optic.  Da, la SLR era singura optiune pentru a vedea in vizor (prin prisma) exact ce va capta filmul, adica vedeai prin obiectiv...era "the best camera". Dar la astea digitale, daca vezi pe display imaginea de pe senzor, e acelasi lucru.
Mie nu mi-e clara diferenta dintre mirrorless si bridge, ca la ambele vezi pe display imaginea captata de senzor...ma voi documenta Posted Image
PS:   mi-am amintit. Singura diferenta notabila e ca la mirroless poti schimba obiectivul...Altfel, senzori mari gasesti si la bridge (FZ1000, FZ2000)

Am si eu o nelamurire: cateva clipuri pe care le-am "urcat" pe youtube, se vad mai prost decat originalele, din cauza compresiei introduse de ei. Sunt filmate in FHD si in QHD (WQHD)...de ce sa urc filme 4k, daca oricum vor fi "distruse" calitativ de compresia de la youtube?

Edited by danpet, 21 September 2020 - 22:29.


#9
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 24.08.2012
O sa caut atunci o camera mirrorless care sa filmeze cat se poate de bine dar care sa se incadreze si in buget.

Sunt foarte multe modele de la mai multi producatori si chiar nu stiu care ar fi cea mai buna alegere, dar ca trebuie sa aibe obligatoriu display care se poate intoarce.

O prima optiune ar fi totusi Canon M50, m-am uitat la mai multe sample-uri pe net si filmeaza destul de bine, dar ar mai fi multe modele si de la Nikon, Panasonic, Olympus, etc...

Mai astept si recomandari de la voi!

In legatura cu videoclipurile pe care le-ai urcat pe YouTube, conteaza foarte mult sub ce format au fost inregistrate. Cel mai bine ar fi sa le incarci in Premiere Pro, Hit Film, etc. adica programe pentru editare video iar apoi sa le dai export cu bitrate-ul corect pentru YouTube. Daca vei face asta nu o sa pierzi nimic din calitate pentru ca YouTube-ul nu o sa-ti mai umble la videoclip.

Edited by IloveHp, 22 September 2020 - 17:34.


#10
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 16.02.2004
Scurt si la obiect:

2400 lei, more or less.... Canon 250D + 18-55mm: https://www.e-infin....5.6_is_stm_lens

Edited by Dizlpower, 23 September 2020 - 20:11.


#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

 IloveHp, on 22 septembrie 2020 - 17:33, said:

O prima optiune ar fi totusi Canon M50, m-am uitat la mai multe sample-uri pe net si filmeaza destul de bine, ..
Filmeaza bine indiferent de obiectiv?

#12
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 IloveHp, on 22 septembrie 2020 - 17:33, said:

...In legatura cu videoclipurile pe care le-ai urcat pe YouTube, conteaza foarte mult sub ce format au fost inregistrate. Cel mai bine ar fi sa le incarci in Premiere Pro, Hit Film, etc. adica programe pentru editare video iar apoi sa le dai export cu bitrate-ul corect pentru YouTube. Daca vei face asta nu o sa pierzi nimic din calitate pentru ca YouTube-ul nu o sa-ti mai umble la videoclip.
Ce inseamna "bitrate-ul corect"?...Stiu ce e bitrate si am 2 camere DSLR-like cu superzoom, sunt bridge, dar eu sunt foarte multumit de ele si mai am 2 camere auto, si astea foarte bune. La filmari FHD, e necesar un bitrate de 27-28 Mbps pentru caltate buna, iar la 4k, Panasonicul FZ300 filmeaza cu 100 Mbps..Crezi ca accepta youtube un asfel de consum de resurse?!!!
Daca te intereseaza, s-ar putea sa renunt la una din camere (Nikon P610), pe care n-o mai folosesc de ceva timp. Am folosit-o cam 2 ani, pana cand am luat Panasonicul. E in stare impecabila...desi m-as desparti cu regret de ea, pentru zoom-ul de 60x optic si pentru ca e mica si usoara. Ecran rabatabil in orice pozitie, FHD (nu are 4k)...vezi specificatii pe net.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate