Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

Recomandări recuperare extracție măsea de minte

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Tocmai am extras prima măsea de minte, mai exact cea din partea stângă sus. Am făcut radiografie înainte, a zis că verifică dacă rămâne deschis spre sinus, însă după extracție a zis că nu se întrevede nimic în neregula, doar am strâns un minut tifon între dinți.

Anestezia inca are efect acum(am băut 3 cafele acasă înainte), nu prea simt mare deranj la o ora și jumătate după extracție. Totuși mi-a recomandat să iau Nurofen înainte să simt vreo durere, și asta pt câteva zile de acum. Chiar va fi nevoie?

Mi-a interzis să clătesc gura azi, e normal? Iar de mâine doar cu apă calda și sare..apă de gură când voi putea folosi? Pot mesteca ușor azi mâncarea?

Ce alte recomandări și chestii preventive îmi puteți recomnda? Mulțumesc.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Supă cu paiul.

#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 29.09.2006
Nici eu n-am luat analgezice. Mi-a zis sa iau la nevoie, nu preventiv si nu am luat deloc.

Mai bine te abtii azi de la a mesteca. Si nici sa nu bei cu paiul, fara lapte, seminte, alimente/bauturi fierbinti sau f reci etc

Si de clatit, foarte usor sa nu deranjezi cheagul de sange format.

Nu am inteles cand ai baut 3 cafele...dupa extractie? Oricum nu inteleg de ce ai bea atata cafea in ziua interventiei.

Si nu in ultimul rand, depinde mult de masea si de extractie, daca s-a facut usor sau a fost nevoie de operatie.

Sanatate!

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,699
  • Înscris: 08.03.2017
Respecta ce ti-a spus medicul .
Nu sta in curent .
Lapte nu poti bea dar o tuica mica merge , e vasoconstrictor, ajuta , te ajuta si pe tine sa o iei mai in gluma .
Sanatate .

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Doar a tras și împins de ea.. nimic mai mult.

De ce nu pot bea lapte? Chiar vroiam să cumpăr și niște chefir..nu prea știu ce să mănânc azi..as mesteca ușor pe partea cealaltă..
Când pot clăti cu apă de gură, azi chiar deloc? Inca fara durere. Cafelele au fost înainte. N-am prea dormit..

#6
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.12.2019
pentru ca laptele sau branzeturile ramase dupa masticatie sunt surse de infectie (mai ales ca nu ai voie sa te speli azi si maine)
nu clatesti cu nimic azi si maine, doar plimbi usor apa prin gura si o elimini fara sa scuipi (altfel se desprinde cheagul de sange si el este foarte important pentru inchiderea ranii)
mananca pe partea cealalta - usor si fara crocantele gen biscuiti

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 41ex, on 09 septembrie 2020 - 13:58, said:

Când pot clăti cu apă de gură, azi chiar deloc?
Ce ți-a zis bre stomatologul?

LE. Acum ai ocazia să încerci supele instant la pahar. 1-2 zile merge.
După care vei vedea tu cum evoluează treaba.

Edited by ericmario, 09 September 2020 - 14:11.


#8
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
A zis după ce am insistat, că pot clăti ușor cu apă rece parcă, azi. De mâine doar cu apă sărată, am uitat să întreb de apa de gură. Tot de mâine pot peria pe partea cealaltă.parca a zis că pot mesteca ușor chiar de azi..

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,699
  • Înscris: 08.03.2017
Laptele, branzeturile sunt medi de cultura din acest motiv nu e permis la rana deschisa .
Acum nu e capat de lume ca nu mananci nu stiu ce , ia curmale si mesteca pe partea cealalta, cu apa si curmale traiesti 1 an fara probleme Posted Image, beduinii in desert rezista de sute de ani cu ele , implica-te .
Nu e voie sa te speli pentru ca acolo se formeaza un tesut, arata ca un cheag ce va reface tesutul lipsa - daca dai cu peria scoti acel "dop" si ramai cu o gaura de toata frumusetea .

Edited by ldpe, 09 September 2020 - 14:25.


#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 41ex, on 09 septembrie 2020 - 14:18, said:

A zis după ce am insistat, că pot clăti ușor cu apă rece parcă, azi. De mâine doar cu apă sărată, am uitat să întreb de apa de gură. Tot de mâine pot peria pe partea cealaltă.parca a zis că pot mesteca ușor chiar de azi..
Păi atunci ascultă-l, că doar nu te-ai dus la el de prost ce e.
Până la urmă tu vrei să ți se vindece gingia sau preferi o rană deschisă zile-n șir, eventual o mică cangrenă?

Dpmdv ar fi un pesedist în minus, dar suntem totuși colegi, ne știm de ceva vreme. Posted Image

#11
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Macar sa clătesc ușor azi.. momentan tot prin oraș sunt..as cam bea apă macar..nicio durere inca, doar disconfort de la lipsa de somn..cred că iau Nurofenul pt cap mai degrabă.

@eric, nu-s pesedist dar prefer securismul mai mic. :)

#12
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 05.06.2006
Poti folosi extract de propolis cateva zile.
Amesteci 2 ml cu o gura de apa si ti la masea 30-40 de secunde. Repeti operatiunea de 3-5 ori/zi
https://comenzi.farm...a-plant-p325742

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,335
  • Înscris: 07.11.2006
Mie mi s-a scos o masea (prima,pana acum) de minte la ora 17:00 si la ora 21:00 am mancat,iar de dimineata am folosit si peria de dinti,toate indicatiile fiind date de stomatolog.
Iti recomand sa faci la fel,nu-i nevoie sa te crizezi,
Daca ai probleme il suni,asa cum de altfel ti-a recomnadat si medicul.
Stai bland,ca sunt alte 1001 de probleme mult mai importante in viata Posted Image

ps.
Chestia cu peria de dinti a fost asa mai soft,ca n-am prea avut io curaj sa dau pe gingie.

#14
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.12.2019
adisz, eu zic sa nu faca la fel, sa faca ce spune medicul
fiecare cu problema si dantura lui...

#15
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Suc am voie azi? Cred că o să mănânc normal pe partea dreapta, fara nimic crocant sau prea tare..incerc să nu ajunga nimic pe partea aia. Momentan simt ceva un pic acolo dar nu durere. Inca n-am luat nimic, decât o gura de suc. Dar o să mănânc ceva in curând.

#16
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
am chicken satay de exemplu, le inghit destul de repede...si afine...

nu mi-a functionat memoria, am uitat sa intreb si de apa de gura si de tinctura de propolis. totusi, a spus din start ca doar apa calda cu sare in urmatoarele zile...totusi mi se pare prea exagerat. daca ar fi asa periculos ar trebui sa coasa locul.


am si ginger&lime shots, as fi baut de maine, chit ca-s cam tari.

vad un sfat ulei de cocos clatire de a 2-a zi.

Edited by 41ex, 09 September 2020 - 18:13.


#17
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
incet incet fortez regulile...am o problema cu o nara, trebuie sa-mi clatesc nasul cu apa calduta si sa-l suflu, ca sa respir normal. incerc sa nu fortez cu suflatul. in noaptea asta sper sa nu fac miscari periculoase in somn..

#18
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.12.2019
nu sufli nimic, nu scuipi nimic, nu fortezi nimic, fara nici un fel de presiune!
nu mori 2-3 zile daca stai linistit

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate