Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...
 Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?
 Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 

eos r folosit pe video - uzura

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
username2349

username2349

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2020
salut,

as vrea sa stiu daca un eos r care a fost folosit exclusiv pe video este o optiune mai buna decat unul cu 50k shutter count, si daca da, de ce.

merci

#2
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,128
  • Înscris: 06.12.2012
Nu se uzează absolut nimic. Astea sunt legende spuse de Ghiță Photography. EU CHIAR CAUT la SH aparate folosite pe video. Prostovanii le dau mult mai ieftin. Prefer așa, deoarece ai număr mic la declanșările obturatorului.
Îți spun asta din punctul de vedere al unuia care lucrează de 20 de ani în electronică, și nu la nivel de service televizoare. ;)
Să vezi ce povești zic câte unii... că se consumă senzorul, că migrează electronii, vai de cristos :))

Ca să răspund la întrebare, ia aparatul folosit la filmare. Dacă despre asta e vorba. Dar fă pe Ghiță că hâr că mâr... lasă la preț să te scap de el. Chestii d-astea :)

#3
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 14.01.2006
Diferența este că la fotografii ai un reper, știi macar aproximativ cat a fost folosit aparatul, pe când la video nu ai niciun reper, poate a filmat 10 ore pe zi sau poate 5 ore pe săptămână.
Pe de altă parte și filmatul uzează, aparatul focalizează, trece un curent prin componentele alea etc.

Așa că răspunsul la întrebarea ta este că e mai bun aparatul care a fost folosit mai putin

Edited by spider8, 02 October 2020 - 21:04.


#4
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,128
  • Înscris: 06.12.2012

 spider8, on 02 octombrie 2020 - 21:03, said:

Pe de altă parte și filmatul uzează, aparatul focalizează, trece un curent prin componentele alea etc.

Dacă nu e vreun aparat care să se încălzească până la temperarura de lipire SMD, you're all good :))
Aia cu trecutul curentului.... �� �� ��  Mă gândesc la săracele CCTV care funcționează non-stop, luni și luni întregi.

#5
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 14.01.2006
Pentru @bv01
Probabil că ai observat că atunci când am scris despre faptul că si filmatul uzează am scris la finalul propoziției un etc. adică mai sunt și alte cauze - cum ar fi faptul că dacă filmezi 10 ore pe zi mai apeși pe butoane, mai învârti ecranul rabatabil, mai pui camera la încărcat, mai descarci ce ai filmat, poate e frig sau foarte cald, poate te mai prinde o ploaie, poate ești obosit si scapi odată aparatul din mana sau scapi ceva pe senzor când schimbi obiectivul etc.

Camera cctv o montezi undeva și aia e, nu umbli la ea mereu.

Edited by spider8, 03 October 2020 - 06:10.


#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006
Aparatul poate fi scapat pe jos si la 0 cadre si la 100.000, o mufa se poate indoi si la 0 si la 200.000. Faptul ca un aparat a fost folosit putin poate fi si o capcana, l-a folosit putin ca avea o problema.

#7
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 14.01.2006
Așa este, aparatul poate fi scăpat și după ce l-ai scos din cutie, doar că pe măsură ce îl folosești mai mult creste posibilitatea să îl scapi ori sa se strice ceva, pentru că altfel nu s-ar strica niciodată

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

 spider8, on 03 octombrie 2020 - 09:36, said:

.. pentru că altfel nu s-ar strica niciodată
Unele nu se strica niciodata.

Ca raspuns la intrebarea initiala: apriori nu poti sa sti cat te va tine un aparat, poate pe video l-a folosit la vloging sau webcam, caz in care nici nu l-a atins ca a folosit tethering. Ce poti sa faci e sa verifici onestitatea vanzatorului, il intrebi ce a facut cu el, daca are vreo problema, dupa care il verifici cat de mult poti, si daca nu il prinzi cu fofarlica atunci poti sa il iei, dar oricum o faci pe riscul tau. Am auzit/vazut si situatii de genul "Aparatul merge perfect, n-are nicio problema", "Pai stiti ca butonul/functia asta defapt nu merge", "Aaa, n-am stiu, eu n-am folosit niciodata acea functie/Am crezut ca asa trebuie sa mearga".

Edited by crokodilu, 03 October 2020 - 09:54.


#9
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,128
  • Înscris: 06.12.2012
Măi, dacă problema se reduce fix la cadre multe vs filmare, alegi aparatul cu cadre mai puține. Simplu.

#10
username2349

username2349

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2020
vanzatorul e mincinos... il promoveaza ca "folosit de doua ori de cand l-am luat" dar am descoperit ca are studio video freelancer.
din ce am citit, uzura pe video pare sa fie mai mare decat pe foto. orice componenta electronica folosita intens, pana la urma cedeaza. desi punctual, nu am gasit nici o explicatie. doar exemple personale.

#11
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,128
  • Înscris: 06.12.2012
Măi omule, nu există așa ceva. Nu mai citi ce zic utilizatorii, de obicei fotografii și ăia care filmează habar nu au de electronică. Ba mai mult, 70-80% sunt chiar analfabeți. Electronica este știință, pe când fotografia e artă.
Componentele alea electronice nu sunt ca roțile dințate sau bucșile de la mașini.

 username2349, on 10 octombrie 2020 - 19:40, said:

vanzatorul e mincinos... il promoveaza ca "folosit de doua ori de cand l-am luat" dar am descoperit ca are studio video freelancer.

Aveam și eu pe vremuri un atelier de reparații electronice și aveam un letcon cu aer cald pe care l-am folosit de 2-3 ori. Trageți și voi niște concluzii...

 username2349, on 10 octombrie 2020 - 19:40, said:

nu am gasit nici o explicatie. doar exemple personale.

Nici nu o să găsești explicații, iar exemplele alea personale sunt probabil minciuni sau uzura e de la altceva.
Ce să zic, eu când cumpăr, zic la fel... doar caut prețul cel mai mic și de obicei vânzătorii sunt destul de limitați și lasă din preț. :))

Edited by bv01, 11 October 2020 - 06:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate