Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 

Pentru soferi: cum de mai aveti curaj sa conduceti?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,615
  • Înscris: 18.10.2011

View Postericmario, on 20 august 2020 - 23:40, said:

Și cine te obligă?


Probleme de genul ăsteia a ta s-au dezbătut cu mult timp în urmă.

Să-ți dau un exemplu:
”Mama ei, care torcea după horn, cuprinsă de spaimă, zvârli fusul din mână și furca din brâu cât colo și, sărind fără sine, o întrebă cu spaimă:
— Ce ai, draga mamei, ce-ți este?!
— Mamă, mamă! Copilul meu are să moară!
— Când și cum?
— Iată cum. Vezi drobul cel de sare pe horn?
— Îl văd. Și?
— De s-a sui mâța, are să-l trântească drept în capul copilului și să mi-l omoare!
— Vai de mine și de mine, că bine zici, fata mea; se vede că i s-au sfârșit mititelului zilele!”

Poate înțelegi ceva...
Pericolul pe care il expun este unul real. ;) Nu merge paralela. Eu nu prea circul in Romania, pe sosele. N-am de ce drob de sare sa ma plang. Cei circula, da.

View PostNeaceasca85, on 20 august 2020 - 23:54, said:

Intrebarea ta e la fel cu mai aveti curaj sa mergeti pe jos prin oras, ca poate da o masina peste tine sau te talhareste careva.

Adica e aiurea. Da, dupa 5 ani de condus zilnic mi-a disparut frica.
Riscul pentru pietoni, in zona pietonala, e mult mai mic. Riscul de talharie e mic in Romania, dupa statisticile oficiale. Nu merge comparatia. :)

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaaaa4567, on 21 august 2020 - 00:05, said:

Pericolul pe care il expun este unul real. Posted Image Nu merge paralela. Eu nu prea circul in Romania, pe sosele. N-am de ce drob de sare sa ma plang. Cei circula, da.

Atunci de ce duci grija altora?
Știi proverbul cu câinele care moare de drum lung...?

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,615
  • Înscris: 18.10.2011

View Postarg, on 20 august 2020 - 23:28, said:

ai avut ceva "eveniment" si ai prins frica?
Nu, dar ma uitam la stiri si vara sunt de obicei mai multe. Ma uitam si la niste evenimente moto filmate si la obisnuitele RIP, "s-a dus la ceruri" si alte chestii d-astea, ba le faceau si statuie. Unor... inconstienti? Ca e clar, dupa mnine, ca daca faci d-astea, esti inconstient. Multi motociclisti depasesc frecvent viteza legala cu cel putin 30 km/h, suficient pentru a face accidente urate. Sa dau un exemplu: intra in intersectii cu "numai" 60 km/h (nu zic de mai mult...), desi sunt masini care schimba sensul. Se bazeaza pe faptul ca masina ii vede si, in plus, ca le da prioritate. Asa, si daca nu le da? Nu, tati, dupa mine tot inconstienta se numeste, chiar daca ai avut prioritate si vei castiga in instanta.

Eu ma intreb, totusi, cine le da bani astora, nu numai de motocicleta, ci sid e spitalizare si alte balamucuri, ca uneori se intampla sa ramai cu deficiente. Stiind starea sistemul de asistenta din Romania, m-as feri ca dr@cul de tamaie...

View Postericmario, on 21 august 2020 - 00:09, said:

Atunci de ce duci grija altora?
Știi proverbul cu câinele care moare de drum lung...?
Nu, dom'le, ma intrebam si atat. Pe de alta parte, ocazional, mai particip si eu la trafic si atunci ma priveste direct, ca poti muri inclusiv pe... locul mortului sau chiar pe trotuar. Evit in general sa merg, chiar si cu 30 km/h. Pentru ca, de exemplu, in intersectii nu pot sa vad un motociclist care vine cu 80km/h (eu vad si mai mic, fiind miop corectat). Am obstacole, trebuie sa bag putin botul masinii (ca altfel nu se vede, fiind obstacole /alte masini), si pana sa mai fac ceva, e prea tarziu. Si chestii d-astea. Oricat ai merge de incet sid e prudent, nu ai cum sa scapi.

Edited by aaaa4567, 21 August 2020 - 00:15.


#22
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 03.04.2005
Conduci, vezi, te crucești, continui să conduci. Doar azi am văzut 3 situații nasoale în giratorii. Bine că în două cazuri cei ce nu au acordat prioritate aveau număr cu IT iar ăștia se știe că nu se descurcă la "rotundă" :))
Important este ca tu să fii atent și să îți faci partea ta tot timpul, restul este noroc.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
@aaaa
ai permis de conducere?

Edited by arg, 21 August 2020 - 00:19.


#24
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,615
  • Înscris: 18.10.2011
Btw, intr-o nota mai nostima, ce ziceti de asta: https://stirileprotv...praveghere.html

"Baiatul cu cireada nu s-a asigurat." Nu ca ar fi avut cum sa controleze prea bine vacile. Un animal d-ala poate sari oricand pe sosea. Cum sa circuli, frate, cu mai mult de 50-60 pe un drum d-ala?...

View Postarg, on 21 august 2020 - 00:18, said:

@aaaa
ai permis de conducere?
Ce relevanta are? Posted Image Da.

Edited by aaaa4567, 21 August 2020 - 00:26.


#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005
de cati ani si cati km?

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 13.01.2011

View Postceanu1980, on 20 august 2020 - 23:59, said:

... dar exact invers?

Adică, în loc de soție să fie Rihanna?
Păi nu merge așa.
Cu nevasta mă știu de niște zeci de ani.

#27
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,615
  • Înscris: 18.10.2011

View Postarg, on 21 august 2020 - 00:28, said:

de cati ani si cati km?
Putin importa pentru discutia de fata. Evit sa dau date atat de multe pe aici. Am zis de pericolele reidentificarii. Nu sunt vreun sofer inveterat. Dar pericolele le poate vedea orice copil de 14 ani... Sigur, cu varsta si km multi te tabacesti, realizez asta. Dar totusi...

Eu, de exemplu, voiam sa fac niste drumuri de placere. Adica, relaxat, la sfarsit de program, fara mari griji. Si observ ca nu prea imi surade ideea. Cu varsta, cu oboseala, scad reflexele...

Edited by aaaa4567, 21 August 2020 - 00:37.


#28
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Putem conduce liniștit pt ca nu suntem atât de prapastiosi ca tine :)
Sunt oameni care au meserii cu adevărat riscante, cum să mi fie frică să dirijez o tinichea sub controlul meu complet pe un drum ?
Că se mai întâmplă se trebuiască să eviți câte un cretin, corect, e o parte din fișa postului.
De ce ti ai luat permis si nu te ai facut mecanic de locomotivă ? La ăia e mai simplu... :D

#29
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,615
  • Înscris: 18.10.2011
Ma interesa mai mult psihologia unor astfel de tineri si a familiilor lor. Cum si de ce isi asuma riscurile etc etc. Ma intereseaza daca in familiile voastre au fost asemenea discutii...

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 13.01.2011

View Postaaaa4567, on 21 august 2020 - 00:14, said:

... (eu vad si mai mic, fiind miop corectat) ... (ca altfel nu se vede, fiind obstacole /alte masini)...

Spune măi frate așa, nu ne mai fierbe cum fierbi burta, în ciorba de burtă  :P

#31
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Soferul roman s-a nascut pilot!

#32
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
E mic copil față de șoferul turc. Ăia sunt toți, fără excepții, intr o ureche.

#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaaaa4567, on 21 august 2020 - 00:14, said:

1. Nu, dom'le, ma intrebam si atat. Pe de alta parte, ocazional, mai particip si eu la trafic si atunci ma priveste direct, ca poti muri inclusiv pe... locul mortului sau chiar pe trotuar. Evit in general sa merg, chiar si cu 30 km/h. Pentru ca, de exemplu, in intersectii nu pot sa vad un motociclist care vine cu 80km/h (eu vad si mai mic, fiind miop corectat). Am obstacole, trebuie sa bag putin botul masinii (ca altfel nu se vede, fiind obstacole /alte masini), si pana sa mai fac ceva, e prea tarziu. Si chestii d-astea.

2. Oricat ai merge de incet sid e prudent, nu ai cum sa scapi.
1. Ar cam trebui să renunți la permisul auto. E clar că nu e pentru tine.

2. Cum se face că eu, și nu numai eu, scap în fiecare zi?

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 13.01.2011

View PostCovertTwo, on 21 august 2020 - 00:46, said:

E mic copil față de șoferul turc. Ăia sunt toți, fără excepții, intr o ureche.

Așa am auzit și eu  :D

Dar îi ajungem din urmă.

https://www.google.c...-masina-1355986

Attached Files



#35
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
si pana la urma concluzia?


Daca si cu Parca se plimbau pe-o barca. Si daca Daca nu era, Parca parca se ineca!

#36
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,615
  • Înscris: 18.10.2011

View Postericmario, on 21 august 2020 - 00:47, said:

1. Ar cam trebui să renunți la permisul auto. E clar că nu e pentru tine.

2. Cum se face că eu, și nu numai eu, scap în fiecare zi?
Eh, nu mai spune. De unde ai dedus asta, atat de categoric? Oameni cu defecte de vedere sunt foarte multi.

Aici vorbim de riscurile inerente condusului, riscuri pe care le poate vedea oricine. Numarul mare de accidente din Ro (printre cele mai mari din Europa) sta marturie.

Scapi zi de zi, cum au scapat si altii. Nerelevant. Daca tie ti se pare putin lucru sa flirtrezi cu moartea in fiecare zi... Ai avut pe cineva la pat? A fost putin lucru?

View PostHailztorm, on 21 august 2020 - 01:22, said:

si pana la urma concluzia?


Daca si cu Parca se plimbau pe-o barca. Si daca Daca nu era, Parca parca se ineca!
Pai, daca tot am deschis subiectul, ma interesa mai mult cum pun problema famiile unor astfel de... inconstienti. Adica, cedeaza la presiunile tinerilor, desconsidera pericolele, sau ce?

Asta asa, pe langa intrebarea din titlu. Mi se pare ca, si ca sofer de automibil, nu ai viata usoara, sa trebuiasca sa casti bine ochii cand schimbi directia, ca poate vine Gigel cu 90 km/h...

Edited by aaaa4567, 21 August 2020 - 01:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate