Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 

Cumparaturi de nunta in Turcia

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
RoxanaN91

RoxanaN91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.09.2019
Salut! A fost cineva in Turcia pentru a-si face cumparaturile de nunta(rochie de mireasa, costum mire, verighete, rochie de cununie etc)? Am mai fost la Istanbul si am vazut niste modele superbe si o mare varietate, insa pe atunci nu ma interesa acest aspect. As vrea sa stiu daca merita financiar sa facem acest efort luand in calcul si cheltuielile de drum si cazare. Si daca da, in ce zona sa mergem? Unde am vazut noi, se vindeau en-gros. Multumesc


#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Simplu, intr-o zona unde se vand en-detail.

#3
RoxanaN91

RoxanaN91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.09.2019
Nu e chiar atat de simplu. Ma intereseaza daca preturile sunt mai mici decat in Romania, daca ne scoatem cheltuielile de drum, cazare, mancare. Daca sunt aceleasi preturi ca la noi, nu vad rostul drumului

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 RoxanaN91, on 15 august 2020 - 22:18, said:

As vrea sa stiu daca merita financiar sa facem acest efort luand in calcul si cheltuielile de drum si cazare.

Daca vrei o rochie de 2-3 mii de euro macar, da...merita sa cheltui 1000 de euro pe drum si cazare 2-3 zile. Altfel..ia de la noi.
Tot nu inteleg de ce miresele pun atata pret pe rochia aia. Oricum nu o sa placa nimanui sau nu intereseaza pe nimeni. Toate rochiile de mireasa is la fel pentru nuntasi.

Pune accent pe muzica si mancare. Ca aia intereseaza pe om cand pune banii in plic.

#5
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Turcia este o alegere buna, au cea mai dezvoltata industrie textila si de confectii din Europa. Nici tarile din Vest mult mai bogate ca Turcia nu se pot compara cu ea.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
Ia în calcul și pandemia. Nu la modul de îmbolnăvire, ci la faptul ca cine știe cât va mai dura, nunțile se vor face cu un număr restrâns de participanți, restaurantele nu se știe când și cum vor funcționa, mulți au rămas fără loc de munca sau veniturile le-au scăzut, și încă nu a început criza economica să-și arate colții pe deplin și pentru toți.
Cu alte cuvinte pune în balanta dacă merita sa cheltui atât pentru ținute și drum, în condițiile în care nu știi câți invitați vor mai putea veni (unii nu vor avea bani suficienți pentru a participa, alții nu vor veni de teama covid) , cum se vor organiza nunțile în viitorul apropiat, sa nu ieși pe minus rău de tot.
Și mai e ceva : dacă ținutele voastre nu se potrivesc perfect și sunt necesare ajustări (scurtat, stramtat, etc) , ce faci, mai stai încă x zile pana sunt gata sau mai faci ulterior un drum la Istanbul pentru a doua proba?


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
Ia in calcul si taxele de import :)

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,222
  • Înscris: 25.06.2007

 Augustus1978, on 16 august 2020 - 07:58, said:

Turcia este o alegere buna, au cea mai dezvoltata industrie textila si de confectii din Europa. Nici tarile din Vest mult mai bogate ca Turcia nu se pot compara cu ea.
Păi spune niște branduri turcești recunoscute.
Turcii mai mult copiază și falsifică...

#9
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Asa ca de oameni seriosi mai bine cumperi in RO. Nu prea inteleg unde este 'afacerea'. Daca te plac prietenii care ii inviti la nunta este pentru cum esti tu nu pentru ca ai facut nu stiu ce afaceri la turci.

#10
RoxanaN91

RoxanaN91

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.09.2019
Consider ca e firesc sa vreau sa imi cumpar ceva mai ieftin si aceeasi calitate ca la noi, avand in vedere ca preturile noastre sunt exagerate si multe dintre rochii si costume au ca tara de provenienta Turcia

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,222
  • Înscris: 25.06.2007
Mergi și ia-ți de la Viena, Praga, München etc, nu din sărăcia aia de Turcie...

#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu știu de ce v a agitați atat pentru o ținută care o purtati o noapte...🥴

#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,704
  • Înscris: 12.12.2006
Eu cand am fost la Istanbul am remarcat multe magazine cu rochii de mirese, unele dupa altele pe niste strazi in zona europeana, cum mergeam cu ceva mijloc de transport din Sultanahmet mai inspre interior, sa vizitam ceva ziduri ale orasului. Insa mi s-au parut cam impopotonate si de un gust indoielnic.

O prietena si-a luat rochia de mireasa din Spania (era mai ieftina decat acelasi model adus in magazin in Romania) dar ajustarile tot la o croitoreasa in Romania le-a facut.

Edited by mdt, 16 August 2020 - 15:23.


#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,222
  • Înscris: 25.06.2007
Soția și-a făcut la comandă, după o revistă americană. a ieșit foarte faină.
A vândut-o ulterior la preț bunicel, doar puțin a pierdut la ea...

#15
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Merita , si punct !
ai mai multe modele  / preturi  mai bune ,  orice modificare face pe loc,  
Daca  mergeti cu masina , dus/ intors 1400 Km  pana  la ist - buc  faceti calcul  cat cheltuel aveti  ,
Daca  cumparat  tot , cu siguranta merita .....
si la vama  nu spune  nimeni nimic ,
Daca sunteti intresat  pot sa recomand  zona  pentru fiacare  articol ...

ps: Casa da Piatra  :)

#16
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 mariovrs, on 16 august 2020 - 07:31, said:

Daca vrei o rochie de 2-3 mii de euro macar, da...merita sa cheltui 1000 de euro pe drum si cazare 2-3 zile.

De unde mie de euro, ce merge la new york? zborul dus-intors e 150 euro/pers iar cazari se gasesc super ieftine in Istanbul.
Si poti sa o pui ca si o plimbare la o adica.

 Karhu, on 16 august 2020 - 15:14, said:

Mergi și ia-ți de la Viena, Praga, München etc, nu din sărăcia aia de Turcie...

Ete na...sa dea 2-3 preturi pe chestii posibil fabricate tot in TR sau  prin alte parti:))
In plus, Viena si Praga sunt momentan pe lista de restrictii covid.

Edited by epetroiu, 17 August 2020 - 20:25.


#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,162
  • Înscris: 31.07.2007

 oztan, on 17 august 2020 - 09:10, said:

Merita , si punct !
...

Oztane, io bag de seama ca tu ai niste magazine de rochii pe acolo! :D Nu ca ar fi vreo problema, numa' zic si io asa...

P.S. - spor la vanzare! :D

#18
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 edy_wheazel, on 17 august 2020 - 20:30, said:

Oztane, io bag de seama ca tu ai niste magazine de rochii pe acolo! Posted Image Nu ca ar fi vreo problema, numa' zic si io asa...

P.S. - spor la vanzare! Posted Image
da da , am comision din vanzare ;
ori ce faci comanda din liste aceasta am comision % 10, primesc pe revolut Posted Image

https://dugun.com/gelinlik/istanbul

Daca vrei ceva mai normal, cu pret bun simt mergi direct pe adresa aceasta

- Adres: Galleria Ülkü Gelinlikçiler Çarșısı Fevzi Pașa Cad. No: 100-B PK: 34087 Fatih / İstanbul

un mall cu  5 etaje peste 60 firma numai cu rochie de mirasa ....

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate